Miért szurkoljunk Bangladesnek?
A hírügynökségi jelentések szerint a futballra éhes bangladesiek
szétromboltak mindent, ami az útjukba került, és pozdorjává zúzták a baj forrását, a meghibásodott
elektromos elosztó-központokat.
Banglades nagy ország. Nagy és szegény. Lakosainak száma 150 millió, fővárosa Dakka, nemzeti állata pedig a bengáli tigris. Bangladesben majdnem minden második felnőtt munkanélküli, gyakoriak az éhínségek és a természeti katasztrófák, az átlagéletkor pedig 21 év.
Ennek az Isten háta mögötti nyomortanyának is megvan a maga varázsa, nyilván. Aki szereti például a mocsaras dzsungeleket, a szűnni nem akaró monszunesőt vagy a tornádó előtti mély dübörgést, az pontosan Bangladesbe való, csak utazás előtt oltassa be magát hastífusz és sárgaláz ellen.
Talán a mostoha életkörülményeknek tudható be, hogy a sokmillió bangladesi koldusnak a kriketten és a focin kívül nincs más öröme. Képzeljük hát el csalódottságukat, amikor szombat délután, néhány perccel az Argentína-Nigéria (1-0) mérkőzés kezdete előtt a fővárosban, Dakkában elsötétültek a tévéképernyők. Áramszünet volt. Hosszan tartó, alattomos áramszünet.
A futballszerető bangladesiek ezt (a hosszan tartó, alattomos áramszünetet) zokon vették. Úgy gondolták: mivel négyévente egyszer van csak világbajnokság, ők pedig becsülettel kiböjtölték a köztes időt, akkor most megnézhetik az argentinok meccsét. A futballszerető bangladesiek Messi piruettjeit és Tévez góljait akarták látni, nem pedig az elsötétülő képernyőt. Ezért aztán spontán indíttatástól vezérelve úgy döntöttek, hogy autók, autóbuszok, kirakatok és üvegezett ajtók azonnali megrongálásával jelzik a hatóságoknak a villamos áram hiányával kapcsolatos, békésnek éppenséggel nem nevezhető érzéseiket.
Így is tettek. A hírügynökségi jelentések szerint a futballra éhes bangladesiek szétromboltak mindent, ami az útjukba került, és - nyilván okító jelleggel - pozdorjává zúzták a baj forrását, a meghibásodott elektromos elosztó-központokat. Ha hinni lehet a tudósításoknak, több száz rendőr próbálta lecsillapítani a dühöngőket, de hiába: Dakka némely külvárosában kő kövön nem maradt.
Angliában nem áramszünet, hanem egy fatális közvetítési hiba miatt maradt le másfél millió néző Steven Gerrard góljáról - az ITV tévécsatorna ugyanis éppen akkor egy húsz másodperces autóreklámot kevert be az adásba, remek ütemérzékkel.
Aki viszont bármilyen oknál fogva nem látta vasárnap délután az Algéria-Szlovénia (0-1) mérkőzést, az ne bánkódjon: nem maradt le semmiről. Az egész meccs legsokkolóbb jelenete a szünetben jött el, amikor a magyar televízió stúdiójában ülő, s határozottan józannak tűnő futballszakértők azt fejtegették, hogy ilyen ellenfelekkel szemben nekünk, magyaroknak is lenne esélyünk.
Hát hogyne. Ha valakinek, akkor nekünk biztosan lenne esélyünk a vébén. Aranyra hajtanánk. Ezt láthattuk Amszterdamban is, amikor focizni tanítottuk a hollandokat, csak aztán valami fatális félreértés folytán 6-1-re kikaptunk.
Hanem ez a Banglades, ez nem hagy nyugodni. Ha egy argentin meccs is ennyire lázba hozza őket, akkor vajon mi történne, ha a bangladesi válogatott kijutna a vébére? Lüktetne, pulzálna az örömtől az egész ország.
Kedves Olvasó! Ha éppen csapatot keresel magadnak a vébén, s nem tudsz döntetni Brazília és Spanyolország között, lenne egy ajánlatom: szurkoljunk együtt a bangladesi válogatott sikeréért!
(Gazdag József)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.