Merre tart a futball?
Hogy mit jelentett a 2010-es dél-afrikai világbajnokság a futball történetében, azt csak évek múlva látjuk majd igazán. Egy bizonyos: színvonalát tekintve minden idők egyik leggyengébb vébéje volt.
Sokak szerint a futball is követi az evolúciós sémákat, alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, s amit ma látunk, az a foci leginkább életképes verziója. A futballnak ez az új mutánsa azonban, valljuk be, cseppet sem rokonszenves. A világbajnokság mérkőzéseit nézve ugyanis úgy tűnt, éppen a lényeg marad ki belőle: az öröm, a szórakoztatás.
Mivel a szemünknek jobban hiszünk, mint Sepp Blatternek, a FIFA elnökének, ezért úgy véljük: a 2010-es világbajnokság a legkevésbé sem volt látványos. Se látványos, se szórakoztató. Hogy akadt néhány izgalmas mérkőzés? Hogyne. Öt-hat jó meccs azonban nem "ment meg" egy 64 mérkőzésből álló sorozatot.
Az 1954-es világbajnokságon még átlagban 5,3 gól született egy mérkőzésen. Dél-Afrikában már csak 2,2. A gólok számának folyamatos csökkenése persze nem meglepő tendencia, ha abból indulunk ki, hogy a futballfelfogás is változik. Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor - valaha öt csatárral álltak föl a csapatok. Ma az edzők többsége konokul ragaszkodik a 4-5-1-es szerkezethez, két védekező középpályással és egy csatárral. Ez a felfogás a védelemre helyezi a hangsúlyt, és (tévesen!) úgy definiálja a futballt, mint egy alapvetően védekező játékot, amelyben a gól megakadályozása fontosabb, mint a gól elérése.
A mai futballban túl nagy a tét, s ez a tét nem egyszer - főleg a Bajnokok Ligájában vagy a világbajnokságon - eurómilliókban mérhető. Éppen ezért minden apró hibának ára van, méghozzá pontosan meghatározható ára. Ha egy csapat lemarad a BL-ről, akkor tudható, hogy milyen reklámbevételektől, szponzori szerződésektől, televíziós jogdíjaktól esik el. Az edzők is tudják ezt, s nem mernek kockáztatni, nem merik felvállalni csapataikkal az ún. "nyíltsisakos" játékot.
Bert van Marwijk, a hollandok szövetségi kapitánya többször is hangsúlyozta az elmúlt egy hónapban: ők nem attraktív, közönségszórakoztató futballt akarnak játszani, hanem meg akarják nyerni a vébét. Mintha ez (a szórakoztatás és az eredményesség) két összeegyeztethetetlen fogalom lenne.
Johan Cruijff, az egykori háromszoros holland aranylabdás szerint a hollandok "csúnya, nézhetetlen, szinte már vulgáris futballt" játszottak a döntőben, amely egyáltalán nem hasonlított a hollandok által a hetvenes években bemutatott, s az egész világ által csodált "totális futballra". Azt a fajta rövidpasszos, elegáns támadójátékot - az FC Barcelona révén - éppen a spanyolok importálták Hollandiából.
A holland hatást jelzi, hogy a katalán klub történetében csak négy olyan edző volt, aki több mint 150 mérkőzésen irányította a csapatot - s mind a négy holland volt: Rinus Michels, Johan Cruijff, Louis van Gaal és Frank Rijkaard (húsz bajnoki címéből kilencet holland edzővel nyert a Barcelona). Ma ebből profitál a spanyol válogatott, amelynek kezdőcsapatában hét Barca-játékos lépett pályára a döntőben - közülük hatan (!) a Barca utánpótlásközpontjában nevelkedtek.
A Barcelona által sikerrel adoptált "totális futball" központi fogalma a "tér": ki kell tágítani a játékteret (flexibilitás), szét kell húzni a pályát, bevonni a széleket a játékba (labdajáratás); labdavesztés után pedig letámadni, nem hagyni lélegzethez jutni az ellenfelet (pressing). Ez a játék a 4-2-3-1-es szerkezettel is megvalósítható, amely hátrafelé hatfős védelmet jelent, támadásnál viszont egy elasztikus, W alakú középpályát. Olyan labdabiztos, tökéletes technikájú futballisták kellenek hozzá, mint Xavi vagy Iniesta. Ahogy Cruijff mondja: a W alakú középpályában rejlő "támadó háromszögek" mindig előnyben lesznek az "egyvonalas védekezéssel" szemben, mert könnyebben tudnak egyérintőzni, könnyebben képesek gyors, rövid passzokkal átjátszani az ellenfelet.
Ezt a játékot figyelhettük meg a vébén a spanyoloknál is, azzal az apró szépséghibával, hogy nyomasztó mezőnyfölényüket alig-alig tudták gólra váltani: hét meccsükön mindössze nyolc gólt lőttek (107 támadásból), ami negatív rekord a világbajnokságok történetében.
Hogy ez az egycsatáros játék milyen irányba mutat, az egyelőre nem látható. Remélhetőleg zsákutca, s a futball előbb-utóbb kiveti magából. Vagy épp ellenkezőleg: lehet, hogy ez még a Kánaán, mert ezek után a csatárok nélküli játék korszaka jön, tökélyre fejlesztett védekezéssel, gólok nélküli szezonokkal. S akkor majd visszasírjuk - vuvuzelástól és vanbommelestől - a dél-afrikai vébét is.
(gazdag.józsef)
[a cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg]
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.