Zoltán? Nem. Zlatan!
Svédország-Magyarország 2-0
Évek-évtizedek óta minden vereség után ugyanazokat a kliséket és ugyanazokat a semmitmondó, üres, hazug lózungokat halljuk az "épülő magyar csapatról" és a "biztató jelekről".
Új MLSZ-vezérkar irányítja a magyar futballt, új szövetségi kapitány került a válogatott élére, Gera Zoltán pedig visszatért a csapatba – a nyári változások alapján úgy gondolhattuk, a magyar válogatottnak "lehet keresnivalója" Svédország ellen. De, ahogy az elmúlt években már annyiszor, ismét csalódnunk kellett.
A magyar válogatott 4-2-3-1-es szerkezetben kezdett Stockholmban, s az első félidőben még nagyjából egálban volt a két csapat. A debütáló Lázár Pál (Videoton) precíz, sallangmentes védőmunkát mutatott be a jobbhátvéd posztján; játékosaink csúsztak-másztak, megelőző szereléseik jó üteműek voltak (Vadócz, Elek, Juhász); középpályásaink letámadták az ellenfelet, harcoltak, labdát szereztek, kényszerítőztek (Gera és Koman), s néhányszor még Rudolf is le tudott fordulni őrzőjéről.
A taktika kifogástalanul működött, amíg 0-0 volt az állás. Aztán kaptunk egy gólt, és bezárt a bolt. Onnantól kezdve se játék, se harci kedv, se spiritusz. A meccs, legalábbis a mi szempontunkból, nagyjából az 50. percben véget is ért. Nem tudtunk újítani, nem lépett életbe semmilyen B-terv, cseréink nem lendítettek a csapat játékán, s tulajdonképpen már reklamálni sem volt erőnk, amikor Wernbloom második gólja előtt Ibrahimovic kibillentette egyensúlyából Juhászt. Kikaptunk, 2-0-ra.
Egyelőre úgy fest, a sok perszonális változtatás ellenére a magyar futballban minden maradt a régiben. A játékosok gyámoltalanok (két lépés távolságból követték Ibrahimovicot), az összteljesítmény gyatra (se tiszta helyzet, se gól), a vereség utáni nyilatkozatokból pedig megtudhattuk, hogy nincs miért szégyenkeznünk, mert "kezd alakulni a csapat, amire építkezhetünk", s "voltak reményt keltő elemek". Mintha Gera Zoltán lett volna a meccs hőse, nem pedig Zlatan Ibrahimovic.
Stockholmból hazatérve nem akartunk hinni a szemünknek: az MLSZ honlapja szerint "Egervári Sándor csapatát a vereség ellenére nem érheti kritika, a pályára lépő fiatal játékosok bátran futballozva bizonyították..." stb. Nem elírás, valóban ez szerepel ott. Fiataljaink - s itt a fiatal jelzőt nyilván nem Királyra (34 éves), Juhászra (27), Gerára (31), Rudolfra (25), Husztira (27), Vadóczra (25) vagy Hajnalra (29) kell érteni - bátor futballal bizonyítottak.
Tegyük hozzá: játékunk annyira bátor volt, hogy egyetlen egyszer sem találtuk el a svédek kapuját, s a statisztikai mutatók is azt támasztják alá, hogy a játék minden elemében alulmaradtunk (a lövési kísérletek aránya 13:4, a szögletarány 11:2, a labdabirtoklási arány pedig 59:41% volt a svédek javára). Mindezzel nem is lenne semmi baj: kikaptunk 2-0-ra Svédországban, istenem, hát van ilyen, az élet megy tovább, majd kedden megverjük a moldávokat, októberben San Marinót, s aztán megpróbálunk befűteni a finneknek.
A baj az, hogy évek-évtizedek óta minden vereség után ugyanazokat a kliséket és ugyanazokat a semmitmondó, üres, hazug lózungokat halljuk az "épülő magyar csapatról" és a "biztató jelekről". Egyszer már focit is jó volna látni.
Gazdag József
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.