Stockholmi napló (egy futballmeccs környéke)
A Flygbussarna járata - az elképedt svéd sofőrrel a volán mögött - Stockholm felé robogott, miközben a hátsó traktusban helyet foglaló magyar szurkolók enyhe alkoholos befolyásoltságban azt énekelték, hogy "Minden lány csipkerózsika talán, aranyos Zsuzsikám."
"A pálinkák megvannak, de hol lehet a repülőjegyem?" - nézett körül az állát vakarva "Mityu" a pozsonyi reptér várótermében. Egyike volt azoknak a magyarországi futballszurkolóknak, akik csütörtökön a Ryanair fapados légitársaság Pozsony-Stockholm járatát választották, hogy eljussanak a svéd-magyar Eb-selejtezőre (a retúrjegy egy hónappal az indulás előtt 70, két héttel az indulás előtt 40 euróba került).
A reptéren futótűzként terjedt el a rémhír, hogy Svédországban hétköznapokon nem árulnak alkoholt. Ez az információ, kell-e mondani, valóságos pánikot okozott a futballdrukkerek körében, akik semmit sem akartak a véletlenre bízni, így a vámmentes reptéri övezet üzleteiben néhány perc alatt jelentősen megcsappant a szeszes italok készlete.
"Helló, Stockholm!" - üvöltötte a másfél órás utazás végén egy borízű hang. De ez még nem Stockholm volt: a Skavsta Airport délnyugati irányban 100 kilométerre fekszik a fővárostól; Stockholmba a terminál bejárata elől induló buszok (Flygbussarna) szállítják az utasokat. A sofőr elhűlten szemlélte, ahogy a busz hátsó traktusát megszállják a jókedvűen kurjongató magyarok.
"Kérem, legyenek csöndben, mert nem egyedül utaznak a buszon" - szólt bele dorgáló, atyai hangon a mikrofonba. Bejelentését taps és harsány üdvrivalgás fogadta. "Mi a baj, főnök?" - nyerített egy hang, amire újabb öblös nevetés következett. A Flygbussarna járata - az elképedt svéd sofőrrel a volán mögött - Stockholm felé tartott, a hátsó traktus pedig enyhe alkoholos befolyásoltságában azt énekelte, hogy "Minden lány csipkerózsika talán, Zsuzsikám, aranyos Zsuzsikám."
Mindeközben Mityu, arcán a szelíd részegek jóságos mosolyával, végigbotorkált a buszon, és túlcsorduló emberbaráti szeretettől vezérelve minden utast megkínált a kezében szorongatott "very good" vilmoskörtével. "Ti is magyarok vagytok? Hát akkor hogyhogy nem isztok, testvéreim?" - kérdezte kikerekedett szemmel.
A hátsó traktus biztatására szóba elegyedett a heveny idegsokkot kapó sofőrrel is. Előbb elnézést kért tőle, amiért vezetés közben zavarni merészeli a "főnök urat", majd barátilag közölte a sofőrrel, hogy rossz irányba megyünk, s ezt a közlekedés-logisztikai malőrt haladéktalanul korrigálni kellene, majd minden átmenet nélkül előredőlt, és a sofőr vállára hajolva a svédek italozási szokásairól érdeklődött, különös tekintettel a tömény szeszekre.
Így érkezett meg a "pozsonyi magyar különítmény" Stockholmba.
A svéd fővárosban nem szabad hinni a naptárnak: a nyárutó Stockholmban tulajdonképpen télies hideget jelent. Akadtak persze olyanok is, akiket a jeges szél hidegen hagyott: az Odengatan forgatagában egy hindura lettünk figyelmesek, aki buggyos térdnadrágban és mezítláb trappolt át a zebrán, majd eltűnt a metróaluljáróban (egy svéd fakír).
Stockholm szép, tiszta és rendezett város, az emberek kedvesek, segítőkészek (amint elővesszük a térképet, valaki azonnal megkérdezi, hogy miben tudna segíteni). A svédek törődnek magukkal, minden sarkon van egy "health food store" (csupa öko meg bio), a piacokon pedig kövérkés kökényt, húsos fekete ribizlit és vörös tőzegáfonyát árulnak a - többnyire balkáni vagy közel-keleti származású - bevándorlók.
Az árak viszont a legkevésbé sem barátságosak. A diákszálló (youth hostel) még megfizethető, a kétágyas szoba 30-40 euró/éjszaka/fő. De egy klasszikus sovány reggeli (zsemle, joghurt, újság) egy külvárosi boltban is négyszer annyiba kerül, mint nálunk, a három napra érvényes metrójegy ára pedig 200 svéd korona (23 euró).
Csütörtök este, Rasunda-stadion: edzést tart a magyar válogatott. Nem hagyjuk ki. A tribünön feltűnik Mezey György és Herczeg András, s megérkezik "Mityu" is, aki az edzés végén - otthonosan, akárha ő volna a gyepgondozó - harmadmagával besétál a pályára, egy exkluzív helyszíni fotó kedvéért (mellette épp Dzsudzsák Balázst interjúvolja egy tévéstáb).
Svéd részről nem mutatkozik túl nagy érdeklődés a magyar válogatott edzése iránt, ami tulajdonképpen érthető: csak mi hisszük azt magunkról, hogy futballnagyhatalom vagyunk. Egy szakállas svéd fotós - korából ítélve nem ma kezdte a szakmát - arra kér bennünket, mutassuk meg neki, melyik is az a Gera. Nyilván ő volt a felkészületlen, ez a kis jelenet mégis sokatmondó, és elárul egyet s mást a futballvilágban betöltött szerepünkről.
A mérkőzésre kiadott hivatalos műsorfüzetben a magyar foci hőskorát bemutató rész 1956 őszével ér véget, amikor Puskás, Kocsis és Czibor külföldre távozott. "Den ungerska fotbollens världsdominans var definitivt över" - írja a svéd szerkesztő ("a magyar futball világuralma ekkor véget ért"), s az azóta eltelt több mint fél évszázadból csak a Videoton 1984/85-ös kupaszereplését tartja fontosnak kiemelni.
Solna városrész utcáin bóklászunk a sötétben. Reflektorfényben, pazar műfüves pályákon kölyökcsapatok edzenek nagy szorgalommal (csütörtök este 20:30-kor!), elit tréningcuccokban. Alig hihető, de egy harmadik ligás klub (a Vasalunds IF) utánpótlásképzése ez. A svéd kissrácok fele színesbőrű, ami nem meglepő: a 9,2 millió svéd állampolgárból közel 1,5 millióan ún. elsőgenerációs bevándorlók (nem Svédországban születettek); többségük politikai menedékjogot kért, vagy családegyesítési indokra hivatkozva kérvényezett svéd állampolgárságot. A statisztikai hivatal adatai szerint 2009-ben Svédországban mintegy 150 ezer exjugó, több mint 100 ezer iraki és 65 ezer lengyel bevándorló élt.
Egyes elemzők szerint Svédország egy ketyegő időzített bombára hasonlít: a nagyvonalú immigrációs törvényt kihasználva ugyanis évente 100 ezer bevándorló érkezik, a svéd állam előzékenyen kiutalja nekik a szociális segélyt, ők viszont nem integrálódnak, tagadják az európai kulturális értékrendet, s mára már homogén gettók alakultak ki Stockholm egyes városrészeiben (a szomáliaiaknak például külön lakótelepük van, a "Kis Mogadishunak" becézett Rynkebi).
Becslések szerint az egyik legnagyobb svéd iparvárosnak számító Malmö tizenöt-húsz éven belül muszlim többségű lesz. Malmőben született - bosnyák apa és horvát anya gyermekeként - a svéd labdarúgás jelenlegi legnagyobb sztárja, Zlatan Ibrahimovic is. A svéd válogatottban rajta kívül Behrang Safari (iráni), Emir Bajrami (koszovói albán), Ole Toivonen (finn) és Daniel Majstorovic (második generációs bosnyák) sem svéd származású.
Péntek délután megéled a Rasunda környéke. Már meg sem lepődünk azon, hogy a stadion környéki sárga és kék kavalkádból egyszer csak a reptéri showműsorból ismert "Mityu" alakja rajzolódik ki előttünk, aki ideiglenesen felcsapott közlekedési rendőrnek, s vigyorogva, fején kajla svéd vikingsapkával magyarázza széles gesztusokkal egy rendőrkocsinak, hogy parancsoljon, erre szabad az út.
A vendégszektor környékén megjelenik a fejek fölött egy "Dunaszerdahely" és egy "Felvidék" feliratú zászló is. Ők a DAC-drukkerek (szám szerint heten), ugyanaz a csallóközi brigád, amelyik augusztusban az angol-magyarra is elutazott.
Fotó: aftonbladet.se
A meccsen aztán kiderült, hogy válogatottunk - a magyar funkcionáriusok hivatalos nyilatkozataival ellentétben - továbbra sem tartozik a világelitbe, s a következő években az európai középmezőny aljáért is rohadtul keményen meg kell majd küzdenünk.
A látottak alapján egyelőre vajmi kevés az esély arra, hogy belátható időn belül megverjük idegenben Franciaországot (mint tették azt a "nímand" fehéroroszok), hogy ikszeljünk Romániában (mint tették azt a "nímand" albánok), vagy hogy 4 gólt rúgjunk Portugáliának (mint tették azt a "nímand" ciprusiak).
Fotó: aftonbladet.se
Szombat, kora reggel. A bedekkerek ajánlásai helyett Akalla városrészt szemeljük ki, a kék metróvonal végállomását, 13 kilométerre Stockholm központjától, egy gyárnegyed mellett. Felfedezőutunk során senkivel sem találkozunk, még az élelmiszerboltok is zárva vannak, szombaton reggel 8 órakor a stockholmi külvárosok (Akalla, Husby és Hallonbergen) - ahol a kapucsengők szerint csupa Dragan, Mustafa és Mohamed él - legmélyebb álmukat alusszák.
A buszpályaudvaron látjuk még, ahogy az ideges sofőr nem engedi felszállni a hangoskodó magyarokat a buszra, mire "Mityu" rendőrt követel és fegyelmi eljárást sürget a munkamegtagadó sofőrrel szemben, de a többiek hamar leszavazzák, senki sem kíváncsi a svéd fogdák vendégszeretetére.
(Nagyjából ez volt Stockholm, ahogy mi láttuk, mastercard nélkül utazók, a pálya szélén ácsorgók.)
---
Gazdag József
(A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.