'Közötök nincs a focihoz!'
Magyarország-Moldova 2-1
'Úgy kell kimennünk a pályára, hogy a rohadt életbe, mi vagyunk
Magyarország, ti vagytok Moldova, közötök nincs a focihoz!' -
nyilatkozta a keddi Eb-selejtező előtt a Nemzeti
Sportnak Dzsudzsák Balázs. A meccs másról
tanúskodott.
Ezzel a kijelentéssel egyrészt az a baj, hogy nem a másikat mindig túllicitálni akaró, öt feles után magát világbajnoknak képzelő Pista bá’ nyilatkozta a kocsmában, hanem a magyar futball nagy reménysége, Dzsudzsák Balázs. "Ti vagytok Moldova, közötök nincs a focihoz!" A látottak alapján visszakérdezhetnénk: miért, nekünk van?
Dzsudzsák nyilatkozata természetesen nem a moldávokat, hanem őt magát minősíti; sokkal jobban örültünk volna annak, ha nem szavakkal, hanem - futballistához méltón - a pályán mutatja meg országnak-világnak a magyar és a moldáv futball közötti, általa nyilván szignifikánsnak vélt különbséget. Ilyesmire azonban hiába vártunk.
Fotó: Somogyi Tibor (ujszo.com)
A keddi meccs nem volt egy világszám részünkről, de azért van néhány jó hírünk is. A magyar válogatott megszerezte első győzelmét a 2012-es Európa-bajnoki selejtezőkön, ami egyúttal az első magyar győzelem az idei naptári évben (1 döntetlen és 4 vereség után), s ez kétségkívül pozitívum.
Pozitívum az is, hogy két gólt rúgtunk (2009 tavasza óta először), s hogy másfél év után csatár is betalált a magyar válogatottban (Rudolf Gergely). Dicsérhető Gera elszántsága és Koman bátor játéka (aki megszerezte első gólját a felnőtt csapatban), s nem volt rossz húzás Szalai Ádám beállítása sem, aki néha lassúnak tűnt ugyan, de legalább megtartotta a labdát elöl.
Az már kevésbé volt örömteli, hogy az első félidőben a moldávok fölényben futballoztak, s ha megszereztük a labdát, akkor sem tudtunk vele mit kezdeni, többnyire csak toporogtunk a középpályán, hátrafelé sandítva, tanácstalanul és tétován. Erőnkről mindent elmond, hogy a hajrában, Vanczák és Vadócz becserélése után öt hátvéddel és két védekező középpályással, vagyis egy egészen szürreális, 5-2-2-1-es ultradefenzív alakzattal bekkeltünk (hazai pályán, Moldova ellen). Ennek ellenére a moldávok az utolsó percekben háromszor is egyenlíthettek volna, de - szerencsénkre - mindhárom nagy helyzetüket kihagyták.
"A mérkőzés jelentős részében a közönség ki lett szolgálva" - nyilatkozta utóbb Egervári Sándor szövetségi kapitány. Nyilván nem a meccs azon szakaszaira gondolt, amikor a közönség dühös "Ébresztő, ébresztő!" rigmussal fejezte ki a látottakkal kapcsolatos, hízelgőnek éppenséggel nem nevezhető véleményét.
Fotó: Somogyi Tibor (ujszo.com)
Kiderült továbbá, hogy a pályán kívül sem stimmelt minden: negyed óra is eltelt már a meccsből, amikor a körülményes beléptetés miatt még mindig több ezer drukker várakozott odakint, az újpesti stadion kapui előtt, ráadásul - az index.hu cikke szerint - a beléptetést végző őrző-védő szolgálat emberei a földre rántottak és összevertek egy szurkolót, aki megkérdezte őket, hogy miért nem nyitnak ki több kaput.
"Azok az idők már elmúltak, amikor elegendő tíz perccel a mérkőzést megelőzően kiérkezni a stadionba, hiszen mindenkinek szigorú biztonsági ellenőrzésen kell átesnie" - közölte ezzel kapcsolatban Pajor-Gyulai László, az MLSZ sajtófőnöke.
Pedig nem. Mindössze arról van szó, hogy míg külföldön 80-90 ezer férőhelyes stadionoknál meg tudják oldani a gördülékeny beléptetést (s nyilván Barcelonában sem előző este mennek ki a szurkolók a Camp Nouhoz, hogy idejében megmotozhassák őket), addig Újpesten, ahol csupán kilencezer néző szeretne bejutni, az emberek egy része a kapu előtti ácsorgás miatt lekéste az első fél órát.
Bár, valljuk be, talán ők jártak jobban: nem kellett végignézniük az első félidei szenvedést.
Gazdag József
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.