Trendek a mai futballban
A FIFA szakértői bizottsága megjelentette 289 oldalas, négy nyelven írott kiadványát, amelyben a dél-afrikai világbajnokság eseményeit elemzi. Ebből szemezgettünk.
Szerkezet
A dél-afrikai világbajnokságon megfigyelhettünk háromvédős szerkezetet is (Algéria, Új-Zéland és Chile esetében), de a hagyományos 4-4-2-re is volt példa (Anglia, USA, Paraguay), akárcsak a 4-3-3-as felállásra (Mexikó, Japán, Kamerun), amelyben a két szélső labdavesztésnél azonnal visszazárt 4-5-1-gyé.
A leggyakoribb szerkezet azonban a 4-2-3-1 volt, két védekező középpályással és egy csatárral: a négy elődöntős közül Spanyolország, Németország és Hollandia is ezt választotta, csak Uruguay futballozott egy sajátos 4-4-2-ben, Forlánnal és Suárezzel elöl, bár Forlán gyakorlatilag szabad kezet kapott edzőjétől, így nem volt kötött pozíciója.
A 4-2-3-1-nél a csatárt három támadó felfogású középpályás támogatta: a hollandoknál Van Persie mögött Robben, Sneijder és Kuijt futballozott (Robben és Kuijt gyakran oldalt váltott), a németeknél Klosét két szélső (Podolski, Müller) és egy támadó középpályás (Mesut Özil) egészítette ki, míg a spanyolok többféle 4-2-3-1-et is kipróbáltak: eleinte - amíg Fernando Torres is kezdő volt - David Villa inkább szélről mozgott befelé, majd ő vette át a középcsatár szerepét, és egy barcelonai hármas (Xavi, Iniesta és Pedro) dolgozott mögötte.
A 4-2-3-1-es szerkezetnél nagy hangsúlyt kap a két védekező középpályás: ők egyrészt a védelmet erősítik, másrészt viszont részt vesznek a támadásépítésben is; nem csupán szűrniük kell, hanem az ő feladatuk kiugratni (lyukra futtatni) a társakat. A németeknél Schweinsteiger és Khedira, a spanyoloknál Busquets és Xabi Alonso, a hollandoknál De Jong és Van Bommel szerepelt ezen a fontos poszton.
Taktika
Kétféle alaptaktika jellemezte a világbajnokság résztvevőit: voltak csapatok, amelyek visszahúzódtak saját térfelükre, és gyors kontrákban bíztak (Portugália, Uruguay). Megint mások föltolták a védekezésüket, s már az ellenfél térfelén letámadtak, megpróbáltak azonnal labdát szerezni, így akadályozva meg az ellenfél fokozatos támadásépítését (Spanyolország, Chile). Az ilyen letámadáshoz (pressing) jó értelemben vett agresszivitásra van szükség: ez hiányzott például az argentinokból a németek elleni negyeddöntőben.
Flexibilitás
Összességében elmondható, hogy azok a csapatok voltak sikeresek, amelyek képesek voltak a mérkőzés alakulásának függvényében változtatni taktikájukat. A brazilok például a hollandok elleni negyeddöntőben a bekapott gól után sem tudtak stratégiát váltani, s végül ez okozta vesztüket.
Passzok
A siker egyik záloga az, hogy ki milyen gyorsan lendül át védekezésből támadásba: a spanyolok vagy a németek arra törekedtek, hogy minél kevesebb labdaérintéssel eljussanak az ellenfél kapuja elé. Az ún. "pozitív passzokat" is főleg a németek és a spanyolok meccsein láthattuk: amint labdát szereztek, nem oldalra, hanem előre játszották meg azt. Ehhez azonban magas fokú technikai tudás és tökéletes labdaérzék szükségeltetik. A topcsapatok irányító középpályásai (Xavi, Iniesta, Sneijder, Özil, Schweinsteiger) hajszálpontos ütemezett passzokkal szolgálták ki társaikat.
Az első gól
Banálisnak tűnhet, de az első gól fontossága elvitathatatlan. A világbajnokságon is kiderült, hogy ma már rendkívül nehéz megfordítani a mérkőzés állását. Az egész vébén mindössze négy olyan meccs volt, amelyen egy csapat vesztes állásból nyert.
Intelligens védekezés
Az egységes és fegyelmezett védekezés alapkövetelménynek számít. A hátvédek alig követnek el szabálytalanságokat a saját tizenhatosuk előterében, mert pontosan tudják, hogy az ellenfélnél van egy-két szabadrúgás-specialista (erről például a dánok is meggyőződhettek a japánok ellen). Dél-Afrikában előfordult, hogy a legjobb együttesek egyetlen szabálytalanságot sem követtek el saját térfelükön az egész mérkőzés alatt. Ami a védekezési stratégiát illeti: általában zónavédekezést láthattunk, emberfogásra ritkán váltottak át a csapatok.
Kreativitás
A rendkívül masszív védelmek feltöréséhez szükség van olyan kreatív játékosokra, akik nagyszerűen cseleznek, s egy az egyben képesek átjátszani az ellenfelet. Ők azok, akik a többieknél gyorsabban "olvassák a játékot", akik előre tudják, mi fog történni a pályán, ezért mindig "jó időben vannak jó helyen".
Cserék
A világbajnokságok történetének első becserélt játékosa a szovjet Anatolij Puzacs volt 1970-ben. Azóta a cserepad szerepe megnőtt: előfordul, hogy az edzők eleve a cserékkel kalkulálva dolgozzák ki a taktikát. Dél-Afrikában voltak játékosok, akik csereként beállva megváltoztatták a játék képét (ilyen volt például a spanyol Jesus Navas).
Új generáció
Szembetűnő a fiatal játékosok térnyerése. A dél-afrikai világbajnokságon összesen százhuszonhárom U23-as korú futballista vett részt, közülük 99 pályára is lépett (a német válogatottban például kilenc).
Külső tényezők
Mi befolyásolhatja egy csapat teljesítményét? Sok függ a játékosok fizikai és mentális frissességétől: előfordult, hogy azok a futballisták, akik az egész szezont végighúzták, elfáradtak a vébére (Rooney, Messi, Ronaldo), míg azok, akik a bajnoki idény során csak kiegészítő embernek számítottak klubjukban, a világbajnokságon brillíroztak (Klose).
Néhány csapat nehezen dolgozta föl a vele szemben megfogalmazott (általában túlzó) elvárásokat, ebben nagy szerepe van a médiának is: az angol válogatottat például nyomasztotta a szigetországi média által megfogalmazott esélyesség terhe, de ugyanez volt érvényes minden afrikai csapatra is, akiktől szintén "kiugró teljesítményt" vártak "hazai pályán".
(forrás: FIFA)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.