Szép volt, fiúk!
finn-magyar, afterparty
Évek óta erről álmodoztunk. Erről az érzésről. A kirobbanó örömről. Az önkívületi állapotról, amit egy győztes magyar gól okoz.
Helyszín: egy komáromi kávézó. Időpont: kedd este, nem sokkal negyed nyolc után. Szereplők: a kávézó vendégei (+ személyzet). Meccs: a helsinki finn–magyar Eb-selejtező, nagyképernyős tévén.
A jelenet a következőképpen festett: amikor a 94. percben, 1:1-es állásnál Dzsudzsák Balázs lövésre lendítette lábát, a kávézó vendégei fölemelkedtek székükből, szemük kikerekedett, orrcimpájuk kitágult (még a pincér is megállt lépés közben, és fejét a képernyő felé fordította). Ami ekkor következett - a GÓL, majd az örömnek az a spontán manifesztálódása, amit a szaknyelv "eufóriának" nevez -, az alig önthető szavakba. Ez volt a kitörő módon megnyilvánuló jókedv, az eksztázis maga.
Kevésbé lírai megfogalmazásban: mindenki ordított, ahogy a torkán kifért. Még a pincér is.
Győztünk!
A jegyzetíró bevallja: az utóbbi huszonöt évben semmi hasonlót nem élt át a magyar válogatott mérkőzését nézve, mint amit a finn–magyar Eb-selejtező hajrájában. Hogy meccs közben sokszor akadozott a gépezet? Akadozott, persze. Lyukas volt a jobbszél? Igen, lyukas. A belső védőink nem értették meg egymást? Hát, néha valóban úgy tűnt, mert egymás után többször is megették ugyanazt a bepasszolós finn figurát Forssellre (szerencsére csak egyszer lett baj belőle). Ezek a kifogások jogosak.
Csakhogy volt egy Komanunk, aki megmutatta, mekkora "zsugás" - amint beállt, úgy osztogatta a labdákat a középpályán, mint a legrutinosabb irányítók. További jó hír, hogy van csatársorunk, bár ezt még félve jelentjük ki, s inkább csak megelőlegezzük a státust Szalai Ádámnak és Rudolf Gergelynek (Kiprich óta hiánycikk nálunk egy európai kaliberű befejező csatár).
S meglepő - de módfelett kellemes - látvány volt az is, ahogy a ráadás perceiben rohamozni kezdett a magyar válogatott, nem elégedve meg az egy ponttal. Talán a San Marino elleni fölényes siker (8:0) volt az oka annak, hogy ezúttal senki sem pánikolt, ha hozzá került a labda, s még a védekező felfogású játékosok is kitámadtak a végén (lásd Elek remek szólóját a győztes gól előtt).
Egy szó mint száz: a 94. percben győztes gólt lőni idegenbeli Eb-selejtezőn, a magyarnál magasabban jegyzett válogatott ellen - azt hiszem, titkon (vagy nem is titkon) évek óta erről álmodoztunk. Erről az érzésről. A kirobbanó örömről. Az önkívületi állapotról, amit egy győztes magyar gól okoz. Hogy egyszer átéljük ezt.
Most megadatott. Finnország–Magyarország 1:2, válogatottunk a döcögős kezdés (a sima stockholmi vereség) után mindhárom meccsét megnyerte, és feljött a csoport második helyére. Ez pedig azt jelenti, hogy minimum tavaszig (amikor majd oda-vissza mérkőzünk Hollandiával) kedvünkre ábrándozhatunk. Helsinkiben mindenesetre joggal szólt a rigmus: "Szép volt, fiúk!"
Gazdag József
(a cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.