Messi, százszor, ezerszer
Az év csatárai
Messi első helye vitathatatlan. Az őt követők sorrendjét viszont akár fel is cserélhettük volna. Az év csatárai, a focitipp szerint.
1. Lionel Messi (argentin, Barcelona)
A jelenkor futballistáit két csoportba sorolhatjuk: az egyik kasztba tartozik Lionel Messi, a másikba tartoznak a többiek. Messi 2010-ben hatvan gólt szerzett - ötvennyolcat a Barcelona, kettőt az argentin válogatott játékosaként. Ha így folytatja, a futballtörténelem leghíresebb argentin focistáját nem Diego Maradonának hívják majd...
2. Diego Forlán (uruguayi, Atlético Madrid)
Az Atlético Madrid Európa Liga-győzelmet szerzett, az uruguayi válogatott a legjobb négy közé jutott a világbajnokságon. A sikerekhez kellett egy csupaszív futballista, Diego Forlán, aki mindkét csapatnál eksztázisban hajtotta társait. Az uruguayi válogatottba nők százezrei szerettek bele kizárólag miatta. "Kék szem, őserő" - mondták róla rebegve, s a focitipp meghallgatta kérésüket, Forlánt tettük a második helyre.
3. Thomas Müller (német, Bayern München)
A 21 éves csatár a semmiből bukkant elő. Tavasszal Maradona még labdaszedőnek hitte a német-argentin barátságos meccs előtti sajtótájékoztatón, nyáron pedig ő lett a világbajnokság gólkirálya és legjobb fiatal játékosa. A Bayern München jolly jokere ért az időzítéshez: öt gólt szerzett a német válogatottban - mind az ötöt a dél-afrikai vébén. Ahol 13-as számmal játszott, akárcsak névrokona, Gerd Müller...
4. Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)
Képes hátára venni a pályát, gólokat ló, gólpasszokat osztogat - ilyenkor védő legyen a talpán, aki legalább felrúgni tudja. Máskor azonban kedvetlenül csapkod maga körül, csípőre tett kézzel hisztizik. Mostanában azért inkább focizik, a Real Madridban másfél év alatt 55 gólt lőtt. De a dobogóhoz még több kell.
5. Diego Milito (argentin, Inter)
Csodálatos tavaszt futott az Interrel, a BL-döntőben lőtt góljainak köszönhetően az olasz klub 1965 után állhatott fel a klubcsapatok trónjára Európában. "Lírai könnyedség jellemzi a játékát" - írta róla a Bayern München elleni finálét követően a Guardian. Aztán eltűnt, de a szimpátiánkat továbbra is élvezi.
Akik kimaradtak
David Villa (spanyol, Barcelona) a világbajnokságon aranyérmet és ezüstcipőt szerzett, ősztől pedig a Barcelonában folytatta, 40 millió euróért. Mégis csak a hatodik lett. Fájdalom, de nem fért be az első ötbe Carlos Tévez (argentin, ManCity), a depressziós csodacsatár sem, aki bár szórja a gólokat, mégis beleunt a futballvilág talmi csillogásába. Közel volt a tűzhöz Fernando Llorente (spanyol, Athletic Bilbao), a baszkok jelenlegi legjobbja. Kiscsapatban brillírozik Antonio Di Natale is (olasz, Udinese). A 33 éves csatár tavasszal gólkirályi címet szerzett a Serie A-ban (29 találattal), ahol ősszel is vezeti a mesterlövészek listáját. S el ne feledkezzünk Edinson Cavaniról (uruguayi, Palermo), aki 19 gólt rúgott 2010-ben. Az indiánképű csatár főleg az utolsó perces találatokra specializálta magát.
*****
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész