Rejtélyes áramszünet és lelátói csaták
A szlovák futball sikerei Európában
Számba vesszük, hogy a nemzetközi porondra kilépő szlovák csapatok mivel gyarapították ezen az őszön az egyetemes labdarúgást.
Véget ért az őszi szezon, rég elhúztak a vadlibák, reggelente már zúzmara vonja be a speciális kamerarendszereket, s a zsolnai stadion gyepén kialudt az utolsó, orosz huligánok által pályára dobott fáklya is. Itt a tél. Mi pedig leltározunk: számba vesszük, hogy a nemzetközi porondra kilépő szlovák csapatok mivel gyarapították ezen az őszön az egyetemes labdarúgást.
A helyes válasz: semmivel. Ami persze nem jelenti azt, hogy a Zsolnának vagy a Slovannak ne lettek volna emlékezetes momentumai az európai kupákban. Hogyne lettek volna! Igaz ugyan, hogy ezek a momentumok meglehetősen sötét, szégyellnivaló momentumok voltak, de ettől még tény marad: hírét vitték a szlovák futballnak.
Ilyen hír volt például a rejtélyes pozsonyi áramszünet, amikor a Slovan–Crvena zvezda mérkőzésen a transzformátor meghibásodása okán kialudtak a reflektorok, Strombergsson játékvezető pedig a nagy sötétben kénytelen volt félbeszakítani a mérkőzést, amely szégyenszemre csak 48 percnyi szünet után folytatódhatott. Történt mindez a szlovák főváros egyetlen valamirevaló stadionjában, melynek kvalitásairól egyébként sokat elárul, hogy a macedón újságírók szerint náluk (a "koszos Balkánon") is tízszer jobb minőségű létesítmények vannak. Így talán érthetőbb, hogy ezt a pozsonyi stadiont miért is hívják Disznólegelőnek (Pasienky).
A lelátói folklórban "disznólegelői csatának" nevezik azt az ütközetet, amely idén augusztusban a Slovan és a német VfB Stuttgart huligánjai között zajlott a tribünön, a vendégszektort védő kerítés mentén, s amely ütközetet egyenes adásban közvetítette az Eurosport. A háromnegyed órás áramszünet után ez volt a másik esemény, amellyel a szlovák klubfutball helyet követelt magának a sporthíradókban. Tegyük hozzá: a pozsonyi huligánok kedvükre tombolhattak, a helyszínen tartózkodó kommandósoknak ugyanis – a 2008. november 1-jén látottakkal ellentétben – eszükbe sem jutott kisöpörni a szektort vagy megfenyíteni a renitenseket…
A Slovan erőteljes médiajelenléte azonban nyilvánvalóan zavarta a zsolnai futballistákat, akik végül rákontráztak erre, s azzal a nem mindennapi tettel vonultak be a futballtörténelembe, hogy hazai pályán elszenvedték a BL-történet legsúlyosabb vereségét (Zsolna–Marseille 0–7), s valljuk be, ezt az eredményt nehéz lesz bárkinek is überelnie.
Legalább ilyen emlékezetesre sikeredett a zsolnai búcsúmérkőzés is (a Szpartak Moszkva ellen), amely alig kezdődött el, a hírügynökségek már világgá is kürtölték, hogy "Match abandoned” ("A meccs félbeszakadt”) – a berepülő petárdák ugyanis a játékosok, a beugráló huligánok pedig a stewardok testi épségét veszélyeztették. A játék 20 percig szünetelt.
Összegzésképpen elmondhatjuk: a szlovák klubfutball teljes pompájában prezentálta magát a nemzetközi porondon, s ez a prezentáció olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy a legrangosabb európai napilapok is tele voltak a szlovák fociról szóló híradásokkal. Apró szépséghiba, hogy ezeket a híradásokat a sportrovatok helyett a rendőrségi krónikák tálalták. Az ilyen nüánszokat azonban, ahogy mondani szokás, borítsa jótékony homály. Esetleg petárdafüst.
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.