Egy súlyos vereség utózöngéi
Soha nem volt kétséges számomra, hogy verbális futballban jók vagyunk. Amíg csak nyilatkozni kell, addig nincs gond. A gond akkor jön, ha már játszani is kell.
Koordinált mozgással kifutni a stadion gyepére (mondjuk ez még menne is), elénekelni a himnuszt (harmincezres kórus segítségével), leguggolni a csapatfotóhoz (vakuk villannak, s máris repülünk a világhírnév felé), de aztán már nincs mentség: felhangzik az a rettenetes kezdő sípszó, jön a meccs.
Ami ekkor következik, az kevésbé kellemes. Mindig ugyanaz: remegés a gyomorban, pszichés blokk az agyban. Ahogy egy lírai alkat mondaná: inunkba száll a bátorságunk. Mi ugyanis a futballnak ezt az ún. gyakorlati részét - amikor konkrét ellenfelekkel kell megmérkőznünk konkrét pályán (ráadásul labdával!) - nem igazán csípjük, szó mi szó. Lásd például a hollandok elleni pénteki meccset (a végeredmény: 0-4).
A magyar futballban komoly hagyományai vannak az önámításnak, s ha valaki - egy idecsöppent marslakó - csak a nyilatkozatokat hallgatná, azt hihetné, válogatottunk meghatározó tényező a világ labdarúgásában. Szavakból azonban nem lehet katedrálist építeni. Sem meccset nyerni általuk. A pályán ugyanis focizni kell.
Persze, nem szabad fehér zászlót lengetve, feltartott kézzel kimennünk, ez nyilvánvaló. S nyilvánvaló az is, hogy az egészséges önbizalomra a versenysportban hatványozottabban van szükség, mint a mindennapi életben. De arról sem kellene megfeledkezni, hogy keskeny a határ az önbizalom és a nagyképűség között.
Mert az önbizalom egyébként sem a meccs előtti nyilatkozatokban, hanem a pályán mutatkozik meg igazán. Abban, hogy meg merjük-e csinálni a cselt (nem merjük), megnyerjük-e a párharcokat (nem nyerjük), vesztes állásnál pedig kettőzött erővel hajtunk-e (dehogy hajtunk). "Féljenek csak a hollandok!" - üzente a meccs előtti napon Rudolf Gergely. Hát, féltek is, ez egyértelmű. Félelmükben gyorsan rúgtak nekünk egy négyest.
Tulajdonképpen nem is a vereség ténye fáj, mert azt tudtuk, hogy nem a hollandokat fogjuk legyőzni. De az a négy, sakk-mattra kijátszott gól, a szoborszerű merevségünk hozzá, meg az a méltatlan szövegelés a meccs után arról, hogy "az első percek biztatóak voltak" (Egervári), vagy hogy "voltak jó beadásaink" (Király), nos, mindez együtt elég kiábrándítóan hatott. A középhátvéd Lipták Zoltán szerint "rosszkor kaptuk a gólokat”. Ezt értsük úgy, hogy lehetett volna jókor is kapni őket?
A holland szurkolók remekül érezték magukat, doboltak és énekeltek, 0-4-nél pedig rázendítettek a Brian élete című film betétdalára, az "Always look on the bright side of life"-ra ("Mindig az élet napos oldalát nézd"). Bennünket, magyarokat vigasztaltak. Fülig ért a szájuk.
Nézzük tehát az élet napos oldalát! Holnap este Amszterdamban játszunk. Ugyanazzal a konkrét ellenféllel, konkrét játékosok ellen, és sajnos ismét labdával. Úgyhogy a pontszerzésben nemigen reménykedhetünk. Most már nem egy ikszért meg egy potyagólért, hanem az ún. tisztes helytállásért fohászkodunk.
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.