Egy futballfüggő naplójából
antihoki
"Látta a meccset?" - kérdezi tőlem a trafikos néni. Hétfő van, hajnali fél hét, s a trafikos néni, akit Adélkának hívnak, s aki mindig félreteszi nekem a sportlapot, azt kérdezi tőlem, láttam-e a meccset.
"Melyik meccsre tetszik gondolni, Adélka?"
"Hát a hokira."
Így kezdődött a hetem. Hokival. Nem a legjobb nyitás.
Mielőtt belemélyednénk a jégkorongnak nevezett álsport rejtelmeibe, szögezzük le: "Kezdetben vala a futball."
A futball, amely nem pusztán labdával űzött atlétika, hanem költészet is egyben, csupa kellem és báj, játékos rím az oldalvonalnál, trükk és furfang, csupa Rimbaud és Yehudi Menuhin, s hozzá míves taktikai kompozíciók mintázata; ez a futball olyasmiket kínál nekünk, ami a hokiból, ebből az ideges, rángatózó diszkósportból hiányzik.
Például: van-e nemesebb, jellempróbálóbb időtöltés, mint zuhogó esőben, bőrig ázva végignézni egy radikálisan minimalista kompozíciójú, 0-0-s futballmeccset, amelyen egyetlen kapura lövést sem láthatunk? Na ugye: az ilyen aszketikus (mondhatni: megtisztító) élményt egy jégkorongmeccstől hiába várnánk, ott csupa 6-4-es meg 7-5-ös eredmény születik, ami nyilvánvaló pazarlás (gólból is megárt a sok), arról nem is beszélve, hogy a hokistadionban nem csupán a 0-0, hanem a zuhogó eső romantikájától is meg vannak fosztva a nézők.
Vagy itt van a labda, a futball esszenciája. Van a hokiban labda? Nincs. Na ugye! Mi van helyette? Egy korongnak nevezett valami, amit szinte lehetetlen beazonosítani a képernyőn, s csak a lassításnál látható, hogy igen, arról a légypiszokról, arról a kis fekete pontról van szó, azt kellene figyelni.
Vagy: van a hokiban zöld gyep? Eleinte alig akartam elhinni, de: nincs! Mi van helyette? Jég. Értik ezt? Fel lehet ezt fogni egyáltalán? Jég. Fagy. Nihil.
A jég fehér, ami egyes országokban a gyász színe. A focit ezzel szemben zöld gyepen játsszák. A zöld szín, mint tudjuk, a tavaszt jelenti. A feltámadást. Mi kék az ég, mi zöld a föld! A focipálya földje, s a frissen kaszált fű illata hozzá + cigarettafüst, tökmag, kofola. (A futball mint a szabadság jelképe.)
Vagy: van-e fejesgól a hokiban? No, van vagy nincs? A jelenet, ahogy száll a labda, mi pedig elrugaszkodunk, a 90. percben, föl, föl, még ez egyszer, s rábólintunk. Szóval: fejesgól van-e a hokiban? Csukafejes. Csúsztatott fejes. Kocsis-féle felhőfejes. Hálószaggató fejes. Felugrás nélküli, türelmes (ún. művészi) fejes. Ívelt fejes (ún. hulló falevél). Van ilyesmi a hokiban? Nincs. (A futball mint az aerodinamika jelképe.)
De ne menjünk messzire: van-e szöglet a hokiban? Az sincs? Sisak, korong, kesztyű, túlütés, tilos felszabadítás, kétperces emberelőny: mindez van, de szöglet nincs? Se szabadrúgás a tizenhatos vonaláról, az utolsó percben, 1-1-nél? Megáll az ész!
Nem akartunk előhozakodni ezzel, de lássuk be: a futball a gondolkodó ember sportja. A zöld gyepen 4-2-3-1-es triangulumok lendülnek mozgásba. Ha Arisztotelész kétezer évvel később születik, futballedző lett volna az Olimpiakosznál.
Ezzel szemben a hokisták intellektusát jellemzi, hogy bottal (!) akasztják és ököllel ütik egymást, s amilyen balgák, néha nagy sebességgel, nyílegyenesen nekikorcsolyáznak a kapu mögötti palánknak.
A fentiekből is kitűnik, hogy a jégkorong (a kézilabdával, curlinggel, a szertornával stb. egyetemben) csupán egy jelentéktelen epizód lesz a sport történetében, múló hóbort, olyan divat, mint a jojózás. A futballra viszont sziklát építhetünk. Hisz tudják: a világon minden változik, csak a foci örök.
Gazdag József
(A jegyzet eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.)
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.