Messi, a nagy varázsló

Messi, a nagy varázsló

, focitipp.hu

A manchesteri szurkolók már a meccs előtt csóválták a fejüket. Fehér mezben játszik a csapatuk? Ennek nem lesz jó vége! (Londonból jelentjük.)



Az idei szezonban a Manchester United minden olyan meccsen, amelyen fehér mezben és fekete nadrágban lépett pályára, legalább két gólt kapott. Most hármat. De nem a fehér mez volt az oka, ebben biztosak lehetünk. Hanem a Barcelona.

Pedig a nyitány kétségkívül a Manchesteré volt. Milyen értelemben? Mindenféle értelemben, de elsősorban akusztikailag. Még órák voltak a kezdésig, amikor a Wembley Park metrómegálló lépcsőin, a több ezres hömpölygő tömegben egyre csak azt lehetett hallani: U-N-I, T-E-D (ejtsd: jú-en-áj, tí-í-dí), United are the team for me... Ez zengett odabent is, a stadionban. Jú-en-áj, tí-í-dí. Negyvenéves férfiak énekelték, átszellemült arccal, ökölbe szorított kezüket a magasba emelve. Nyerni jöttek.


***


Nyerni jött a Wembley-be a csapatuk is, a Manchester United, amely ennek megfelelően "erőből nyitott" a Barcelona ellen. A Vörös Ördögök felpörgették az iramot, de olyannyira, hogy hamar beleszédültek a saját maguk által diktált, helyenként észveszejtőnek tűnő tempóba. Látni való volt, hogy Ferguson leszűrte a tanulságokat a tavaszi El Clásicókból, azonnali és teljes rohamot vezényelt a Barcelona ellen, dupla vagy semmi alapon. Vesztett.


Ferguson terve első ránézésre jónak tűnt: agresszíven letámadás már a Barcelona térfelén, a visszazáró Rooney kikapcsolja a játékból Busquets-t, a "négytüdejű" Park hibázásra kényszeríti Alvést az egyik szélen, a többiek pedig nem hagynak teret Messinek. Mindez jól hangzott - de csak a meccs előtt, az öltözőben.


A pályán ugyanis csak 8-10 percig működött a fergusoni haditerv, nem tovább. A kezdeti őrült zakatolás után a manchesteri motor még köhögött egyet-kettőt, aztán leállt. A ManUtd játékosai fizikailag és pszichikailag is belefáradtak a reménytelen rohangálásba. Abba, hogy állandóan a labdát keresték. A labdát, amely általában Xavinál, Iniestánál vagy Messinél volt.


A Barcelona ugyanúgy lejátszotta a pályáról a Manchester Unitedet, mint a 2009-es római döntőben. A két csapat közötti különbség ezúttal talán még szembeszökőbb volt, ráadásul a Barca nem a legerősebb kezdőcsapatával állt ki, hiszen a csapatkapitány Puyol sérülés miatt csak a cserék közé került. De végül is mindegy volt, ki maradt ki és ki nem, s mindegy volt az is, milyen agyafúrt taktikai variánsokon törte a fejét Sir Alex Ferguson. Mert ha egyszer Xavi, Iniesta és Messi beindítja a "körhintát", akkor az ellenfélnek annyi. Mint ahogy "annyi volt" szombaton a Manchester Unitednek is.


***


Miben bízhattak a Vörös Ördögök? Tulajdonképpen semmiben. Wayne Rooney egyenlítő gólja - bármilyen szép is volt - nem terelte más mederbe a mérkőzést, nem zökkentette ki a Barcelonát, s egy pillanatra sem tűnt úgy, hogy izgalmas dráma lehet a vége. Nem. A manchesteriek ezen az estén hitehagyottan fociztak. Önbizalmuk már a meccs legelején odalett, nagyjából akkor, amikor Messi először átpiruettezett közöttük. Lionel Messi, a földönkívüli. Neki aztán végképp nem számított, hogy két, három vagy négy védő áll-e az útjában. Területszűkítés? Messi akkor nyitott magának teret egy-két csellel, amikor akart.


Ő volt a meccs hőse. Egy gólt lőtt, egyet előkészített, összességében pedig pozdorjává zúzta a manchesteri védőfalat. Néha szinte táncolt a labdával: egy gyors ritmusváltás itt, egy váratlan testcsel ott, egy finom kötény amott. Messi nem tanulta mindezt. Ő ösztönből focizik. 23 évesen már háromszoros BL-győztes. Idén 55 tétmeccsen 53 gólt lőtt, s tizenkét találatával ő lett a Bajnokok Ligája gólkirálya.


Vagy vegyük Xavit. A szombati döntőn több pontos passza volt (124), mint amennyi Carricknek (30), Parknak (21), Giggsnek (31), Valenciának (24) és Chicharitónak (12) összesen.


***


A Manchester United becsülettel helytállt, de ez volt minden, amit Ferguson kisajtolhatott ebből a csapatból. Ami elég a Blackburn vagy a Schalke ellen, az szembeszökően kevés a Barcelona ellen. S ezen nincs mit szégyellni: maguk a manchesteri játékosok is elismerték a meccs után, hogy a mai Barca ennyivel jobb. Nem az európai mezőnytől jobb ennyivel, hanem az európai mezőnyből kimagasló Manchester Unitedtől.


Egy csapatot nem a trófeák száma tesz naggyá. Nem is a BL-győzelem. Hanem az, ha attraktív futballt játszik. Ha van stílusa. Ha megváltoztatja a futballról való gondolkodást. Nos, mindez érvényes a Barcelonára. Látványos, szórakoztató focit játszik. Elvarázsolja a nézőket. Hogy a Wembley-ben a Barca nyert, az tulajdonképpen azt jelenti: a látványos támadófutball nyert. S ez kétségkívül jó hír.


Kassai Viktor: színjeles!
A 35 éves magyar játékvezető végig kézben tartotta a mérkőzést, minden vitás esetben jól döntött, s bár a manchesteri drukkerek több ítéletével nem értettek egyet, az angliai lapok többsége a meccs másnapján 8-as (kiemelkedően jó) osztályzattal értékelte Kassai teljesítményét.


G. J.


(A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg.)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább