Londoni történetek (egy BL-döntő környéke)
Egyperces történetek a Wembley-ből: a BL-döntő, ahogy mi láttuk, a pálya szélén ácsorgók, Mastercard nélkül utazók.
Egy hír útja
Nyüzsgő, zajos sajtószoba a Wembley-ben. Még több óra van a meccs kezdetéig, de már mindenki lázasan készül, hátizsákok, laptopok és statisztikai gyűjtemények papírhegyei között. Valaki kiabálva telefonál, az ajtóban álló steward hangosan magyaráz valamit, a sarokban nyomtató berreg. Az általános zsongásban senkinek sem tűnik föl az a vörös hajú alak, aki kétségbeesetten tör utat magának a tömegben. A mellettem ülő idősebb úrhoz igyekszik. Olyan izgatott, hogy önkéntelenül is figyelni kezdem. Terrortámadás történt? Elmarad a meccs? Vajon milyen hírt hoz, ami ennyire felzaklatja?
Végre odaér mellénk, diszkréten az idősebb úr füléhez hajol, és annyit mond: "Puyol nincs."
Az idősebb úr (vélhetően a főnök) erre felvonja a szemöldökét.
– Mit mondasz, Tony?
De meg sem várja a választ, már telefonál is.
– Duncan? Hallasz engem? Igen, én vagyok. Puyol nincs a kezdőben. Igen, ez biztos, most mondta a Tony. Hogyhogy ki játszik helyette? Abidal játszik, ki játszana. Szevasz!
Hát, ezzel megvolnánk, gondolja, ahogy zakózsebébe csúsztatja a telefont. Szóval Puyol kimarad. Hátrasimítja őszülő haját, megpróbálja feldolgozni magában az infót. Mire a gondolat végére ér, Duncan, a lap online kiadásának ügyeletes szerkesztője már végzett is a weboldal frissítésével, s a következő másodpercben valaki - mondjuk tízezer kilométerre a Wembley sajtószobájától - éppen csodálkozva olvassa a hírt: "Puyol helyett Abidal kezd a Manchester United ellen."
Páratlan
Cesc Fabregas visszaemlékezése szerint a Barca kölyökcsapatában egy ideig azt hitték Messiről, hogy néma. Beszélni nem szeretett. Focizni annál inkább. Lionel Messi 2000 szeptemberében érkezett meg Barcelonába. Eddig tizenöt trófeát nyert a katalán csapattal. S még mindig csak 23 éves. "Nekünk van egy saját Messink, úgy hívják: Ryan Giggs." A manchesteri szurkolók transzparense kedves volt, de a meccs végére talán már ők is belátták: a hasonlat sántít. Messinek nincs párja.
Hol a labda?
Ez a legkönnyebben megválaszolható találós kérdés manapság. A labda ugyanis majdnem mindig a Barcelonánál van. A hivatalos statisztikák szerint a Barca labdatartási mutatója a következőképpen változott az utóbbi években (csak a BL-meccseket véve figyelembe):
2006/07.....61,1 %
2007/08.....63,2 %
2008/09.....65,6 %
2009/10.....70,6 %
2010/11.....73,3 %
(Matematikai feladvány: ha öt szezon alatt 12,2%-kal nőtt a katalánok labdatartási mutatója, akkor hány év múlva érik el a 100%-os labdabirtoklást? A helyes válasz: soha, mert az ellenfél játékosai, ha máskor nem is, de a bekapott gólok után mindenképpen labdához érnek - ők végzik el a középkezdést.)
A polip tévedése
A lábasfejűek családjába tartozó, időközben jobblétre szenderült Paul tavaly nyári világsikere óta divatba jött a polipjóslás. A dolog azonban, s erre egyre több polip rájöhetett azóta, nem is olyan egyszerű. A spanyolországi Benalmadena óriás akváriumának Iker névre keresztelt lakója például a Manchester United győzelmét jósolta. Tévedett. A meccset látva biztosan szégyellte magát, s a fejét vakarta zavarában. Mind a nyolc karjával.
The best
A News of the World azt írta a meccs másnapján, hogy minden idők legjobb klubcsapatát láttuk a Wembley-ben. S valóban: ha arra gondolunk, hogy a Barcelona milyen egyértelmű fölénnyel győzte le az angol futballban egyeduralkodónak számító Manchester Unitedet (az utóbbi három évben másodszor), vagy hogy milyen stílusosan, mennyi ötlettel és humorral osztott statisztaszerepet a Real Madridra a novemberi, 5–0-s barcelonai győzelemmel végződő El Clásicón, az újkori futballtörténelem egyik legemlékezetesebb mérkőzésén, akkor már mi is hajlunk arra, hogy leírjuk: jó volt a Puskással és Di Stéfanóval felálló Real, jó volt a Cruijff-féle Ajax is, vagy a nyolcvanas évek végén a holland triumvirátussal (Gullit, Rijkaard, Van Basten) hódító AC Milan, de ez a mai Barcelona legalább olyan jó. Sőt.
Vörös Hadsereg
A meccs előtt néhány ManU-drukker a Red Army (Vörös Hadsereg) nevű fanzine-t osztogatta a Wembley Parknál. Saját kiadású füzetke, versekkel, kvízekkel, sztorikkal. A manchesteriek a stadionban is kitettek magukért. Mondjuk úgy: feltekerték a volumét. A 85. perc tájékán pedig, amikor világossá vált számukra is, hogy itt már nem nyernek, rázendítettek egy dalocskára. Arról szól, hogy a Manchester United sosem hal meg. Szép volt. Tízezrek énekelték, csillogó szemmel, teli torokból: "We’ll never die, we’ll never die / We’ll keep the Red flag flying high / ’Cos ManUnited will never die!"
Hajrá, Gabi!
Bevallom: ez volt életem első olyan futballmeccse, amelyen egy partjelzőnek szurkoltam, méghozzá Erős Gabinak. Erősnél tavaly nyáron, nem sokkal a dél-afrikai világbajnokság után veserákot diagnosztizáltak, s a rosszindulatú daganatot hét órán át tartó műtéttel távolították el a testéből. Bekatéterezve feküdt az intenzív osztályon, de nem adta fel a harcot, s akárcsak a barcelonai balhátvéd, Éric Abidal (akit két hónapja májrákkal műtöttek), ő is visszatért a pályára. A szombati meccs után elsírta magát a Wembley öltözőjében. Nem szégyelli. "Még a felvidéki Dunamocsról is kaptam egy nagyon kedves sms-t. Szívszorító érzés, hogy a határon túl is sokan drukkoltak nekem, nekünk." Magyar csapat belátható időn belül nem lép pályára a Bajnokok Ligája döntőjében, világszínvonalú futballbíróink viszont akadnak: példa erre a szombati BL-finálé is. Kijár nekik a taps. Szép volt, fiúk!
A taxisofőr
- Először azt hittem, valami koncert van a Wembley-ben. Legutóbb valami koncert volt itt, nem?
A londoni taxisofőr, mint megtudom, pakisztáni. A futball egyáltalán nem érdekli. A krikett is csak úgy-ahogy. A politika viszont annál inkább. Amíg a reptérre hajtunk, felvázolja előttem elméletét a világban zajló aktuálpolitikai események indíttatásáról. Ki áll a pakisztáni robbantások mögött? Az amerikaiak és a CIA. Kik emelték fel a benzin árát? Az amerikaiak és a CIA. Ki találta ki ezt a "hülye kereszteződést", s ki miatt torlódik a közúti forgalom éjjel, elsősorban Finchley-ben? Természetsen az amerikaiak és a CIA miatt. S így tovább, amíg meg nem érkezünk a reptéri terminál elé. Amikor kiszállnék, a nyakamban fityegő akkreditációs kártyáról eszébe jut a Wembley.
- Jó meccs volt? - kérdezi.
- Remek - válaszolom.
Gazdag József
(A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg.)
Cikkünk a BL-döntőről:
Messi, a nagy varázsló
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.