Barca vs Real Madrid: háború, minden fronton
A spanyol La Liga lenne a világ legszínvonalasabb bajnoksága? Érvek és ellenérvek egyaránt akadnak.
Pro: itt játszik a világ két legjobb csapata (Barcelona, Real Madrid) és a két legjobb futballistája is (Lionel Messi, Cristiano Ronaldo). Kontra: ez a két csapat mindent fórumot kisajátított magának Spanyolországban, nemcsak a pályán, hanem a médiában is, s néha olybá tűnhet, mintha a két topcsapaton kívül nem is lenne élet arrafelé. Idén például minden fronton a Barcelona és a Real Madrid harcolt egymással, sajnos néha szó szerint: a bajnokságban, a spanyol kupában és a Bajnokok Ligájában is.
A két csapat rivalizálása új elemmel bővült: a médiaháborúval. Spanyolországban eddig is csak kétféle sportlap létezett, Real-párti és Barca-párti, most azonban José Mourinho, a Real portugál trénere a taktika részévé tette a médiabeli csatározásokat. Mourinho nem rest "övön aluli" ütésekkel támadni, ha úgy ítéli meg, hogy csapata sikeréhez erre van szükség. S mindegy, hogy Angliában, Olaszországban vagy Spanyolországban edzősködik éppen, már szinte rutinból terrorizálja a játékvezetőket, mártírnak állítva be magát – holott általában ő az, akinek a legnagyobb büdzsé áll a rendelkezésére, s ezáltal olyan játékosokat választhat csapatába, amilyeneket akar.
Néha persze ez sem elég: miután a Real Madrid novemberben 5–0-ra kikapott a Barcelonától, Mourinho arra az elhatározásra jutott, hogy tavasszal több fronton is támadást indít a Barca ellen: a madridi kudarcok után hisztériás nyilatkozataiban az UEFA-t, az Unicefet és a játékvezetőket egyaránt bírálta – csak éppen önmagát nem. "Ő a sajtószoba ura" – utalt az exhibicionista Mourinho botrányt kavaró nyilatkozataira némi iróniával a hangjában Pep Guardiola.
Mourinho elkönyvelhetett egy nagy győzelmet: fondorlatosan célzott nyilatkozataival elérte azt, hogy a madridi klubvezetés a szezon végén azonnali hatállyal menesztette Jorge Valdano sportigazgatót, Mourinho „házon belüli” kritikusát, aki az idény során többször is bírálta a „Real hagyományaira fittyet hányó” portugál trénert. Mourinho előtt így már szabad az út: a Real Madrid történetében egyetlen edző sem rendelkezett olyan korlátlan hatalommal a klubon belül, mint ő.
Paradox módon Mourinho a szezon legnagyobb vesztese is. A Real Madridnak ugyanis sem a bajnoki arany, sem a BL-győzelem nem jött össze a vezetése alatt, ami egy olyan klub számára, amely az utóbbi tíz évben egészen elképesztő összeget (több mint egymilliárd eurót) költött játékosvásárlásra, kétségkívül a csúfos bukással ér fel. Ezzel maguk a madridisták is tisztában voltak, hiába hozakodott elő Mourinho a legképtelenebb összeesküvés-elméletekkel. A tény az tény maradt: tavaly Manuel Pellegrini vezetésével több pontot szerzett a Real Madrid a bajnokságban, mint idén Mourinhóval, s az a tavalyi csapat ugyanúgy 102 gólt lőtt a bajnokságban – csak éppen Pellegrini nem szerepelt naponta a lapok címoldalán, s egy-egy vereség után nem kürtölte tele a világsajtót összeesküvés-elméleteivel.
A spanyol sportsajtóban az év citromdíjasa a szenzációhajhász madridi bulvárlap, az AS lett, amely februárban nagy csinnadrattával közölte, hogy a Barcelona lesgólt lőtt a Bilbaónak - állítását alátámasztandó pedig "perdöntő" felvételeket közölt. Hamar kiderült, hogy az AS munkatársai a fotóról kiretusálták (képszerkesztő programmal eltüntették) az egyik bilbaói hátvédet, hogy szabálytalannak tűnjön a máskülönben szabályos gól. Az AS elnézést kért a "hibáért".
G. J.
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.