Mourinho színre lép
10. hely: FC Porto (2003, 2004)
A kétezres évek legjobb csapatai
Új sorozatunkban az előző évtized 10 legjobb csapatát mutatjuk be. Melyek voltak ezek? Az egyik kétségkívül a Mourinho-féle FC Porto, amely két év alatt (2003-2004) mindent megnyert, amit csak lehetett.
José Mourinho 2002 januárjában vette át a gyengélkedő FC Porto irányítását, májusra 11-2-2-es mérleggel felhozta a csapatot a 3. helyre, a következő szezonra pedig bajnoki címet ígért a szurkolóknak. Ígéretét megtartotta (a Porto 27-5-2-vel végzett az élen, portugál pontrekordot állítva fel), ráadásul túlteljesítette a tervet, miután csapatával a portugál szuperkupát és az UEFA-kupát is megnyerte.
Kulcsmérkőzés I.
A 2003-as UEFA-kupa sevillai döntőjében a Porto hosszabbítás után 3-2-re verte a Celticet (gólszerzők: Derlei 2, Alejnyicsev, ill. Henrik Larsson 2), és tizenhat év után ismét európai trófeát szerzett! A mérkőzést, amelyre 80 ezer Celtic-drukker utazott el Sevillába, a szlovák Lubos Michel vezette (és mindkét csapatból kiállított egy-egy játékost). A Porto útja az UEFA-kupa győzelemig: Polonia Warszawa 6-0, 0-2, Austria Wien 2-0, 1-0; Lens 3-0, 0-1; Denizlispor 6-1, 2-2; Panathinaikosz 0-1, 2-0; Lazio 4-1, 0-0; Celtic 3-2.
Sprint az Old Traffordon
A következő évben a Porto ismét nagy fölénnyel nyerte meg a portugál ligát, a BL-ben pedig óriási meglepetésre a nyolcaddöntőben kiejtette a Manchester Unitedet: a hazai 2-1 után az Old Traffordon egészen a 89. percig 0-1-es vesztésre (s ezzel kiesésre) állt a Porto, ám akkor a manchesteri kapus, Tim Howard egy szabadrúgás után középre tenyerelte vissza a labdát, éppen Costinha elé, aki közelről a kapuba lőtt - José Mourinho pedig emlékezetes sprintet vágott le a kispadtól egészen a szögletzászlóig, lobogó szárnyú nagykabátban. A Porto továbbjutott!
Kulcsmérkőzés II.
A 2004-es FC Porto-AS Monaco BL-döntőt a vadonatúj AufSchalke Arénában játszották, ahol a két ambíciózus tréner (José Mourinho, ill. Didier Deschamps) közül a portugál örülhetett: a Porto 3-0-ra legyőzte a Monacót (gólszerzők: Carlos Alberto, Deco, Alejnyicsev), amelynek legjobbja és csapatkapitánya, Ludovic Giuly már a mérkőzés elején megsérült, s nem tudta folytatni a játékot. Érdekesség: a fináléban a Porto kezdőcsapatából tízen portugálok voltak (a brazil Carlos Alberto volt az egyetlen idegenlégiós). A Porto útja a BL-győzelemig: a csoportkörben Partizan 2-1, 1-1; Real Madrid 1-3, 1-1; Marseille 1-0, 3-2; a nyolcaddöntőben Manchester United 2-1, 1-1; a negyeddöntőben Lyon 2-0, 2-2; az elődöntőben Deportivo La Coruna 0-0, 1-0, a döntőben AS Monaco 3-0. A gelsenkircheni stadion VIP-szektorában ott ült Peter Kenyon, a Chelsea sportigazgatója is, így aztán nem volt meglepetés, hogy a döntő után két nappal bejelentették: José Mourinho elfogadta a Chelsea ajánlatát.
Mourinho, a mágus
Hogy milyen bravúrt vitt végbe Mourinho, az utólag látszik igazán: középszerű portói játékosokból faragott egy olyan együttest, amellyel előbb az UEFA-kupában, majd a Bajnokok Ligájában is "végigverte" Európát. Semmilyen taktikai újítást nem hozott a játékba (a 4-3-1-2-es szerkezetet preferálta), de egészen rendkívüli módon tudta motiválni a csapatát, amelyet - s ez sem mellékes - ő rakhatott össze. Leigazolta például Nuno Valentét (Leiria) és Paulo Ferreirát (Vitoria Setubal), akik a sokat futó, a támadásokhoz felzárkózó modern szélső hátvéd prototípusai lettek a következő két évben. Visszahívta a Charltonból Jorge Costát (csapatkapitánynak), szerződtette Derleit (Leiria), Maniche-t (Benfica) és Carlos Albertót (Fluminense). Irányítása alatt a Porto játékára az ún. "high pressure" volt a jellemző: kitolt védekezés, az ellenfél letámadása már a saját térfelén.
”Isten után én”
A két bajnoki cím, az UEFA-kupa megnyerése és a BL-győzelem után José Mourinho is tisztában volt azzal, hogy Portóban történelmet írt. "Azért fogadtam el a Chelsea ajánlatát, mert szeretem a kihívásokat. Ha nyugalmat és stresszmentes munkát akartam volna, akkor maradok Portóban - egy gyönyörű kék fotel az irodában, a BL-trófea, Isten, és Isten után én" - nyilatkozta portói népszerűségéről az a tréner, aki szakmai pályafutását Bobby Robson tolmácsaként kezdte a lisszaboni Sportingban.
Az FC Porto csapata a 2003/04-es idényben. Felső sor, balról: Vítor Baía, Nuno Valente, McCarthy, Bosingwa, Pedro Emanuel, Costinha. Alsó sor, balról: Maniche, Deco, Derlei, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira.
Mi lett velük?
Mourinho karrierje azóta is töretlenül ível felfelé, a Chelsea-vel két angol bajnoki címet, az Interrel pedig BL-t nyert (említsük meg: csapataival 2002 óta nem kapott ki hazai bajnoki mérkőzésen...), de vajon mi lett mára a BL-győztes portói játékosokból? Hogy önmagukban - egy zseniális edző nélkül - mennyire középszerű futballisták voltak, azt az is bizonyítja, hogy a folytatásban csak a középhátvéd Ricardo Carvalho (Chelsea, Real Madrid) bizonyította rátermettségét; Deco sehol másutt nem vált alapemberré (sem a Barcában, sem a Chelsea-ben); Paulo Ferreira (Chelsea) gyorsasága látványosan megkopott; a jelentős súlyfelesleggel küzdő Maniche azóta a hatodik klubnál próbálkozik (Din. Moszkva, Chelsea, Atlético, Inter, Köln, Sporting), Nuno Valente évekig az Everton cserejátékosa volt, végül befejezte pályafutását, akárcsak Costinha; a csatárok közül Derlei Moszkvába került, Benny McCarthy a Blackburn után a West Ham játékosa lett, Carlos Alberto pedig elkallódott, visszatért Brazíliába, ahol legutóbb a Vasco da Gama szerződtette.
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész