Akik 100%-os mérleggel nyertek vébét
9. hely: Brazília (2002)
Sorozatunkban az előző évtized 10 legjobb csapatát mutatjuk be. Következzen most az a brazil válogatott, amely hibátlan teljesítménnyel nyerte meg a 2002-es világbajnokságot. Pedig - ahogy az a sikersztorik esetében lenni szokott - minden rosszul indult.
A csapat a brazil válogatott történetének legrosszabb eredményét érte el a vb-selejtezőkön, összesen hatszor szenvedett vereséget (Paraguay, Chile, Ecuador, Uruguay, Argentína és Bolívia ellenében), s egészen az utolsó játéknapig kérdéses volt, egyáltalán kijut-e a 2002-es vébére (amit Japán és Dél-Korea közösen rendezett).
Emerson sérülése
A brazilok kijutottak, ám a közhangulat nem változott: a szurkolók Luiz Felipe Scolari szövetségi kapitány fejét követelték, mivel nem jelölte a vb-keretbe a népszerű Romariót, ráadásul közvetlenül a világbajnokság előtt megsérült a középpálya legfontosabb figurája, Emerson (nem akárhogy: egy edzésen a tréfa kedvéért beállt a kapuba, és olyan szerencsétlenül esett a vállára, hogy ki kellett hagynia a vébét).
Felemás vb-nyitány
A világbajnokság nem kezdődött jól a brazilok számára, mert bár legyőzték a törököket (2-1), de erre a sikerre nem lehettek büszkék. A győzelemhez ugyanis hathatós segítséget nyújtott nekik a dél-korai játékvezető, aki a meccs hajrájában, 1-1-es állásnál befújt egy kamu tizenegyest a brazilok javára (Luizaót a tizenhatoson kívül rántotta le Alpay), az utolsó másodpercekben pedig Rivaldo színészi teljesítménye nyomán kiállította Hakan Ünsalt is (a törökök nyolc mezőnyjátékossal fejezték be a meccset). Nem ez volt az egyetlen eset, amikor a játékvezetői ítélet a braziloknak kedvezett: a Belgium elleni nyolcaddöntőben 0-0-nál a belga Wilmots szabályos fejesgólját érvénytelenítette a jamaicai bíró. (Persze, mindez jelentéktelen dolognak tűnt ahhoz képest, amit a játékvezetők azon a vébén a házigazda dél-koreai válogatott meccsein műveltek…)
A brazil válogatott a németek elleni világbajnoki döntő előtt, 2002-ben. Felső sor, balról: Lúcio, Edmílson, Roque Junior, Gilberto Silva, Marcos, Kaká, Vampeta, Anderson Polga, Dida. Alsó sor, balról: Ronaldinho, Ronaldo, Roberto Carlos, Kléberson, Rivaldo, Cafú, Junior, Ricardinho és Luiazo.
Scolari taktikája
Ezt leszámítva a brazilok játékát élmény volt nézni. Scolari a 3-5-2 (3-4-1-2) híve volt. Szenzációsan futballozott a ”három R” (Ronaldo, Rivaldo és Ronaldinho), akárcsak a két offenzív felfogású szélső hátvéd, Cafú és Roberto Carlos, vagy a kötetlen söprögetői pozícióban nagyot alakító Edmílson. Érdekességként megemlíthető: a brazil válogatott 23 fős keretében 13 olyan labdarúgó volt, aki brazil csapatban futballozott, például Kaká (Sao Paulo), Gilberto Silva (Atl. Mineiro), Juninho Paulista (Flamengo) vagy a kapus Marcos (Palmeiras). Az arányok mára megváltoztak, a 2010-es vb-keretben már csak három ”brazíliai” brazil akadt.
Kulcsmérkőzés I.
Egy klasszikus párharc a negyeddöntőben: Brazília-Anglia 2-1! Az eredmény szoros, a meccs azonban sima volt. Sokat elárul az akkori angol csapat erejéről, hogy azon a mérkőzésen olyan játékosok is pályára léptek, mint Sinclair, Mills, Butt vagy Dyer: megannyi edzői tévedés. A brazilok 0-1-ről (Owen) fordítottak 2-1-re (Rivaldo, Ronaldinho), s könnyedén elbírták azt is, hogy fél órán át emberhátrányban kellett futballozniuk. Ronaldinho gólja pedig a vébé legtöbbet ismételt találata lett: 40 méterről, oldalról végezhetett el szabadrúgást, de beadás helyett a rosszul helyezkedő Seaman fölött a kapuba ívelt (nem ez volt Seaman első, s nem is az utolsó potyagólja). Anglia kiesett, Brazília továbbjutott. Megjegyzendő: ha a brazilok az angolokkal játszottak, végül mindig megnyerték a vébét: 1958-ban, 1962-ben, 1970-ben és 2002-ben is.
Kulcsmérkőzés II.
A Brazília-Németország (2-0) vb-döntő egyértelmű favoritjai a dél-amerikaiak voltak, de a Ballack nélkül felálló Nationalelf majdnem rájuk ijesztett: 0-0-nál Neuville a kapufát találta el. A folytatásban Ronaldo gálaműsora következett, előbb Kahn hibáját büntette (ez volt a remekül védő, s a vébé legjobbjává is megválasztott Kahn egyetlen hibája a tornán), majd Rivaldo átlépős csele után okosan a sarokba passzolt. Ronaldo gólkirály lett, Brazília megszerezte ötödik vb-aranyát, a trófeát pedig a csapatkapitány Cafú vehette át, az első olyan játékos a vébék történetében, aki egymás után három fináléban is szerepelt (1994, 1998, 2002).
A brazilok mindegyik meccsüket megnyerték (Törökország 2-1, Kína 4-0, Costa Rica 5-2, Belgium 2-0, Anglia 2-1, Törökország 1-0, Németország 2-0), márpedig ilyesmire korábban csak egy válogatott volt képes a vébéken. Kell-e mondani: a brazil (Pelével, 1970-ben).
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
Sorozatunk eddigi részei
10. helyezett: FC Porto (Mourinho színre lép)További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész