Amikor a Liverpool futballozni tanította a Real Madridot
8. hely: FC Liverpool (2005-2009)
Sorozatunkban az utóbbi évek 10 legjobb csapatát mutatjuk be. Ezúttal egy angol csapatra fókuszálunk, amely 2005-ben és 2007-ben is bejutott a BL-döntőbe. Következzen az FC Liverpool.
"Régi dicsőségünk, hol késel az éji homályban?" Az idézett mondat egy Vörösmarty-műből származik, de akár a Liverpool mottója is lehetne: a világ egyik legsikeresebb futballklubja (18 angol bajnoki cím, 5 BEK/BL-győzelem) az utóbbi húsz évben mintha már csak az emlékeiből élne. Az egyetlen kitörési pontot a 2005 és 2009 közötti időszak jelentette, egy spanyol edző, Rafa Benítez irányításával.
Kulcsmérkőzés I.
Benítez friss UEFA-kupa-győztesként és spanyol bajnokként érkezett az Anfield Roadra a Valencia együttesétől, s néhány hónap alatt precízen védekező, taktikailag roppant fegyelmezett csapatot faragott a Liverpoolból. Módszereit siker koronázta: a csapat előbb bejutott az angol Ligakupa döntőjébe (ahol 3-2-re kikapott a Chelsea-től, hosszabbítás után), a Bajnokok Ligája isztambuli fináléjában pedig minden idők egyik legemlékezetesebb meccsét játszotta az AC Milannal. A favorizált olaszok egy félidőnyi játék után már 3-0-ra vezettek, csakhogy a Liverpool - amelyet 80 ezer drukker kísért el a török fővárosba - a második félidőben hat perc alatt (!) egyenlített (gólszerzők: Gerrard, Xabi Alonso, Smicer), s végül büntetőpárbajban megnyerte a meccset: Liverpool-AC Milan 0-3-as félidő után 3-3, büntetőkkel 3-2. A világsajtó "isztambuli csodát" emlegetett, Liverpool utcáin pedig több mint egy millióan ünnepelték a hazaérkező csapatot. A városban minden ötödik ember szabadságot vett ki másnapra (még az Everton-drukkerek is, akik nem akarták a munkában egész álló nap azt hallgatni, hogy micsoda bravúrt ért el a rivális).
Ne hagyja ki a döntőről készült zseniális videóösszeállítást!
Taktika
Benítez a 4-2-3-1-es hadrendet preferálta, de olykor előfordult az is, hogy csatár nélkül küldte pályára a Liverpoolt (mint például a 2007-es athéni BL-döntőben, amelyet végül 2-1-re elveszítettek a Milannal szemben). Benítez védekező felfogását jelzi, hogy a Liverpool 2005 és 2009 között 152 bajnoki meccsen csak 107 gólt kapott (ami 0,7-es meccsenkénti átlag). A csapat ereje elsősorban az Anfield Roadon mutatkozott meg, a tárgyalt időszakban 76 hazai bajnokin mindössze háromszor szenvedtek vereséget a Vörösök.
A saját nevelésű csapatkapitány, Steven Gerrard mellett három spanyol futballistát emelhetünk ki abból a Liverpoolból: a kapus Pepe Reinát, a remekül passzoló Xabi Alonsót és az Atléticótól rekordösszegért vásárolt csatárt, Fernando Torrest, aki hamar a közönségkedvenccé vált.
Az utóbbi évtized legjobb liverpooli kezdőcsapata. Felső sor, balról: Reina, Kuijt, Skrtel, Xabi Alonso, Torres. Alsó sor, balról: Arbeloa, Aurelio, Gerrard, Carragher, Babel, Mascherano.
Kulcsmérkőzés II.
A 2009 márciusában játszott Liverpool-Real Madrid (4-0) BL-nyolcaddöntőben fordult elő az a ritka eset, hogy a Liverpool kezdőcsapatában több spanyol futballista szerepelt (négy), mint a madridiaknál (három). Az a mérkőzés azonban elsősorban arról maradt emlékezetes, hogy a Liverpool focizni tanította a Real Madridot az Anfielden: a Real korábban soha nem szenvedett ilyen súlyos vereséget az európai kupákban, s a meccsről mindent elmond, hogy a négy kapott gól ellenére a madridi csapat legjobbja a kapus Casillas volt...
Best of Liverpool
A Benítez-éra legemlékezetesebb meccsei közé tartozik a 2006-os FA-kupa döntő is, amikor a Liverpool 0-2-ről, majd 2-3-ról is egyenlített a West Ham ellen (Steven Gerrard bombagóljával), s végül tizenegyesekkel győzött. A Liverpool volt az, amely véget vetett a Chelsea négy éven át tartó hazai veretlenségének (2008 októberében Chelsea-Liverpool 0-1), amely minden idők egyik legnagyobb csapását mérte az Old Traffordon a Manchester Unitedre (2009 márciusában ManUtd-Liverpool 1-4), s amely rekordgyőzelmet aratott a Bajnokok Ligájában (Liverpool-Besiktas 8-0). Néhány liverpooli skalp a BL-ből (az egyenes kieséses szakaszból):
2005 Liverpool-Juventus 2-1, 0-0
2005 Liverpool-Chelsea 1-0, 0-0
2007 Liverpool-Barcelona 0-1, 2-1
2007 Liverpool-Chelsea 1-0, 0-1*
2008 Liverpool-Inter 2-0, 1-0
2008 Liverpool-Arsenal 4-2, 1-1
2009 Liverpool-Real Madrid 4-0, 1-0
*11-esekkel a Liverpool jutott tovább.
The end
Benítez kiváló stratéga volt, bár állandó rotálásai miatt gyakran bírálták (2005-ben és 2006-ban például zsinórban 99 tétmeccset játszott mindig más kezdőcsapattal a Liverpool). Átigazolási politikája pedig csődöt mondott: egy sor remek - s nem aprópénzért vett - futballistát képtelen volt beépíteni a csapatba (Morientest, Djibril Cissét, Bellamyt, Sissokót, Rierát, Robbie Keane-t vagy Aquilanit), s nehezen találta meg a közös hangot az amerikai tulajdonosokkal is (a Hicks-Gillett duóval). Amikor pedig a csapat szürke eminenciása, Xabi Alonso Madridba távozott, a benítezi taktika látványosan összeomlott. Egy korszak véget ért.
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
Sorozatunk eddigi részei
9. helyezett: Brazília (Akik 100%-os mérleggel nyertek vébét)10. helyezett: FC Porto (Mourinho színre lép)
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész