Akik kipasszolták Európát: AC Milan
7. hely: AC Milan (2002-2007)
A kétezres évek legjobb csapatai között csupán a hetedik helyen áll az AC Milan, amely akár dobogós is lehetne, ha megúszott volna két összeomlást.
A rossonerók 2002 és 2007 között egyértelműen Európa topcsapatának számítottak. A Milan öt szezon alatt háromszor döntőzött a Bajnokok Ligájában (2003-ban és 2007-ben nyert is), egyszer a negyeddöntőig (2004), egyszer pedig az elődöntőig (2006) jutott. Ebbe az öt idénybe akár négy BL-cím is befért volna, ha nincs két sokkoló vereség. A 2004-es BL-negyeddöntőben a csapat 4-1-ről várta a Deportivo elleni visszavágót, amelyen azonban érthetetlenül összeomlott, s 4-0-s vereséget szenvedett. Ennél is fájóbb volt a 2005-ös isztambuli finálé, amelynek az első félidejében a Milan - minden idők egyik legnagyszerűbb játékával - 3-0-ra vezetett a Liverpool ellen, majd a szünet után hat perc alatt kapott három gólt, s végül tizenegyesekkel alulmaradt.
Türelemjáték
A Milan nagy találmánya a labdabirtokláson alapuló futball volt. Az olaszok nem a Barcelona-féle villámgyors egyérintőzéssel taroltak, a csapat kulcsemberei sosem a sprintjeikről voltak híresek. A Milan a türelemjáték mestere volt, a középpályásoktól szinte képtelenség volt elvenni a labdát, lassúnak tűnő adogatással közelítették meg az ellenfél kapuját, s mindig a kellő időben csaptak le. Bár ezekben az években olyan klasszisok töltöttek be meghatározó szerepet az AC Milannál, mint Cafu, Nesta, Gattuso, Seedorf, Rui Costa, Sevcsenko vagy Inzaghi, az "Ancelotti-aranykort" mégis Pirlo és Kaká neve fémjelezte.
Pirlo, az agy
A Milan taktikájának megalkotása legalább annyira Andrea Pirlo érdeme volt, mint Ancelottié. A középpályás - látva, hogy Rui Costa mellett támadó középpályásként kevés szerephez juthat - kitalálta magának a mélységi irányító szerepkörét. Ancelotti bízott benne, s az eredmény olykor szemet gyönyörködtető futballt hozott. Gattuso mellett három olyan középpályás (Pirlo, Seedorf, Rui Costa) került be az alapcsapatba, akikkel a Milan tökéletesen uralhatta a játékot a mezőnyben. Pirlo védekező középpályásként öt év alatt 33 gólt rúgott, s ösztönösen érezte, mikor kell gyorsítani, illetve lassítani a játékot.
Az AC Milan kezdőcsapata a Liverpool elleni 2007-es BL-döntőben, Athénban. Felső sor, balról: Maldini, Dida, Oddo, Nesta, Ambrosini, Seedorf. Alsó sor, balról: Inzaghi, Kaká, Gattuso, Pirlo, Jankulovski.
Kaká, a lendület
Pirlo a hosszú indítások mestere is volt, s pontos labdáiból eleinte főleg Sevcsenko rúgott létfontosságú gólokat. A csapat repertoárja 2003-ban bővült, amikor az együtteshez igazolt Ricardo Kaká. A brazil 21 évesen került a Milanhoz, s hamar kiszorította Rui Costát a kezdőből. Kaká energiát vitt a játékba, képes volt egymaga végigszlalomozni a félpályán, labdával is lefutva a védőket. 2009-ig szerepelt a klubnál, ahol 270 tétmérkőzésen 95 gólt szerzett. A 2007-es BL-győzelem az ő remeklésének köszönhető. Tíz találatával a sorozat gólkirálya lett, az UEFA és a FIFA is az év játékosának választotta, s megnyerte az Aranylabdát is.
Kulcsmérkőzés I.
A 2002/03-as BL-idényt a Milan a cseh Liberec elleni selejtezővel kezdte, és csak idegenben lőtt góljának köszönhetően jutott tovább. A folytatásban már jobban ment a csapatnak, amely mindkét csoportkörben négy győzelemmel kezdett. A lendület a manchesteri döntőre elfogyott, a Milan-Juventus (0-0) mérkőzés minden idők egyik leggyengébb BL-fináléja volt. Gólt nem láttunk, és a Juventus - amely Conte révén egy kapufát is elért - közelebb állt a győzelemhez. Amit végül az a Milan szerzett meg tizenegyesekkel. Pedig a csapat a hosszabbításban gyakorlatilag tíz emberrel játszott, miután a sérült Roque Junior csak sántikált az oldalvonal mellett.
Kulcsmérkőzés II.
2007 májusában a Milan Athénban vágott vissza a Liverpoolnak a 2005-ös isztambuli vereségért. Az sem volt látványos mérkőzés, a Manchester United elleni elődöntő visszavágóján azonban a Milan káprázatosan futballozott. Az első meccset 3-2-re a ManU nyerte, a San Siróban viszont az angoloknak momentumuk sem volt, a rossonerók 3-0-ra győztek. "Minden edző olyan futballról álmodik, amilyet a csapat az első félidőben nyújtott. Tökéletesen játszottunk" - nyilatkozta a mérkőzés után Carlo Ancelotti. A Milan úriemberei ekkoriban gyakran játszottak tökéletesen. Csak az a két vereség ne lett volna...
(Kiss Tibor Noé)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész