Akik aranyat érdemeltek volna: Nedved, Poborsky és társaik
6. hely: Csehország (2004)
Sorozatunkban az előző évtized legjobb csapatait mutatjuk be. A hatodik helyre azt a cseh válogatottat rangsoroltuk, amely dinamikus futballjával elkápráztatta a nézőket a 2004-es Európa-bajnokságon.
A jó focihoz kellett egy jó edző is, akit a csehek Karel Brückner személyében találtak meg. Az ősz haja miatt Kleki Petrának is becézett, fanyar humorú Brückner tanítómesternek is elsőrangú volt, az erőnléti edzés mellett a szellemi tréninget is fontosnak tartotta - előfordult, hogy filozófusoktól vett idézeteket írt ki az öltöző falára, gondolkodásra serkentve játékosait. Brückner egymás után három világversenyre (két Eb-re és egy vb-re) vezette ki a cseh válogatottat, mérlege a selejtezőkön 27-3-4; pedig ötvenszer kevesebb pénzért dolgozott, mint például Fabio Capello.
Brückner csapata
Kikre épített Brückner? Elsősorban a fáradhatatlan Pavel Nedvedre (Juventus), aki 2003-as év aranylabdására. Nedvednek remekül szekundált a jobbszélen a másodvirágzását élő Karel Poborsky (Sparta Praha), valamint a hátravontabb pozíciót betöltő, kreativitásból - akkoriban még - jelesre vizsgázó Tomás Rosicky (Borussia Dortmund), s bevethető volt az örökifjú Vladimír Smicer is (Liverpool). A védekező középpályásra háruló piszkos munkát Tomás Galásek (Ajax) végezte, elöl pedig egy optimális páros riogatta az ellenfeleket: a robusztus termetű, 202 centi magas Jan Koller (Borussia Dortmund) magára aggatta a védőket, a felívelt labdákat pedig gondosan visszafejelte az akkoriban élete formájában futballozó Milan Barosnak (Liverpool). A csehek veretlenül (7-1-0) jutottak ki a 2004-es Európa-bajnokságra, s az Eb előtti két évben barátságos mérkőzésen legyőzték az olaszokat (1-0), a szlovákokat (4-1), a jugoszlávokat (5-0), a franciákat (2-0) és a törököket is (4-0).
Kulcsmérkőzés
Minden idők egyik legjobb Eb-meccseként emlegetik a 2004-es Csehország-Hollandia 3-2 (0-2) csoportmérkőzést. A hollandok 20 percnyi játék után már két góllal vezettek, s azt hitték, eldőlt a meccs. Pedig csak akkor kezdődött igazán. Brückner lehozott egy védőt (Grygerát) és egy védekező embert (Galáseket), helyükre pedig két támadó felfogású játékost küldött pályára (Smicert és Heinzet), vagyis volt olyan periódusa a mérkőzésnek, amikor a csehek hét offenzív futballistával (3 csatárral és 4 támadó középpályással) rohamoztak a hollandok ellen. Az eredmény: 0-2-ről 3-2-re fordítottak (gólszerzők: Koller, Baros, Smicer), a legemlékezetesebb jelenet azonban nem Poborsky önzetlen gólpassza volt a hajrában: maga is 100%-os helyzetben volt már, de inkább leadta a labdát a 120%-os helyzetben érkező Smicernek. Hosi, dekujem!
A cseh válogatott, amely 3-2-re legyőzte Hollandiát. Felső sor, balról: Koller, Jankulovski, Cech, Ujfalusi, Jiránek. Alsó sor, balról: Poborsky, Baros, Nedved, Rosicky, Galásek, Grygera.
Halálcsoport?
A csehek végül 100%-os mérleggel jutottak tovább a "halálcsoportból" (Lettország 2-1, Hollandia 3-2, Németország 2-1), ráadásul mindhárom meccsükön ők kapták az első gólt, de minden esetben volt erejük fordítani. S amikor a nyolcaddöntőben lefocizták a pályáról a dánokat (3-0), a bukmékerek az Eb fő esélyesévé léptették elő őket. A döntőhöz a görögöket kellett volna legyőzniük, de azon a meccsen semmi sem jött össze a cseheknek: Rosicky csak a felső lécet találta el, Nedved makacs térdsérülése pedig kiújult, s a csapatkapitányt az első félidőben le kellett cserélni. A görögök pedig vérszemet kaptak, s az első hosszabbítás végén, a 105. percben Trajanosz Dellasz fejesével eldöntötték a meccset (az ún. ezüstgól-szabály volt érvényben, vagyis a hosszabbítás második félidejére már nem került sor).
Egyetlen fejesgól
Koller térdre rogyott, Jankulovski sírt: Csehország elbukott az Eb-finálé küszöbén, és senkit sem vigasztalt, hogy Baros végül a torna gólkirálya lett (öt találattal). Tegyük hozzá: Brückner csapata addig hibátlanul védekezett a pontrúgásoknál, s három év alatt egyetlen gólt kapott szögletből - éppen a legrosszabbkor, a görögök elleni Eb-elődöntő legvégén. A csehek úgy estek ki, hogy egyszer sem kaptak ki a rendes játékidőben, sem az Európa-bajnokságon, sem a selejtezők során:
Eb-sel. Moldávia-Csehország 0-2
Eb-sel. Csehország-Belorusszia 2-0
Eb-sel. Hollandia-Csehország 1-1
Eb-sel. Csehország-Ausztria 4-0
Eb-sel. Csehország-Moldávia 5-0
Eb-sel. Belorusszia-Csehország 1-3
Eb-sel. Csehország-Hollandia 3-1
Eb-sel. Ausztria-Csehország 2-3
Eb Csehország-Lettország 2-1
Eb Csehország-Hollandia 3-2
Eb Csehország-Németország 2-1
Eb Csehország-Dánia 3-0
Eb Csehország-Görögország 0-0*
*hosszabbítás után 0-1, ezüstgóllal
Mi lett velük?
Azóta Smicer, Nedved és Poborsky is visszavonult már az aktív futballtól, utóbbi 118 válogatottságával cseh rekordot tart. Galásek jelenleg a német ötödosztályban futballozik, a sérülékeny Rosicky cserejátékos az Arsenalban, Jankulovski pedig már a kispadra is alig fér oda az AC Milanban. A válogatottbeli 55 góljával csúcstartónak számító Jan Koller a francia harmadosztályban szereplő AS Cannes csatára, Milan Baros pedig több átmulatott és eltékozolt év után magára talált, s az utóbbi három szezonban 38 gólt lőtt a török Galatasaray mezében.
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész