Akik játszották a focit
1.hely: FC Barcelona (2009)
Sorozatunk első helye a Barcelonát illeti meg: azt a csapatot, amely a 2008/09-es szezonban minden megnyert, amit csak lehetett.
A dicsőséglista hat tételből áll: spanyol bajnoki cím (104 rúgott góllal), BL-győzelem (a döntőben: Barca-ManUtd 2-0), spanyol kupagyőzelem, európai szuperkupa, spanyol szuperkupa és klubvilágbajnoki cím (a döntőben: Barca-Estudiantes 2-1). Olyan eredménysor ez, amit belátható időn belül senki sem ismétel meg.
Az edző
A trófeák számánál is lényegesebb azonban, hogy a Barcelona nem erőlködve, hanem könnyed és látványos futballal nyerte meg a meccseket. Egy zöldfülű trénerrel, az 1971-es születésű Pep Guardiolával a kispadon: az egykori Barca-játékost 2008 nyarán nevezték ki a csapat vezetőedzőjévé (Frank Rijkaard menesztése után), s Guardiola első lépése az volt, hogy rendet csinált az öltözőben, és kirúgta a kiégett, motiválatlan sztárokat. Azon a nyáron távozott Barcelonából Ronaldinho (AC Milan), Deco (Chelsea), Zambrotta (Milan), Gio dos Santos (Tottenham), Oleguer (Ajax) és Thuram is - utóbbi a Paris Saint-Germainhoz igazolt volna, de miután szívrendellenességet diagnosztizáltak nála, orvosai tanácsára inkább befejezte pályafutását.
A Barca-iskola
Guardiola - a katalán identitást erősítő klubfilozófiához híven - elsősorban a saját nevelésű futballistákra építette csapatát. Volt kikből válogatnia: a Barca utánpótlás-intézete, a La Masía a világ egyik leghíresebb futballakadémiája. A Bajnokok Ligája 2009-es döntőjében például hét saját nevelésű játékos lépett pályára a Barcelona kezdőcsapatában (Victor Valdés, Carles Puyol, Gerard Piqué, Sergio Busquets, Xavi, Andrés Iniesta, Lionel Messi), s további három várt bevetésre a kispadon (Pedro Rodriguez, Bojan Krkic és Victor Sánchez). Ez egyedülálló jelenség a futballvilágban, hiszen a topcsapatok többségénél az idegenlégiósok dominanciája érvényesül (a 2010/11-es szezonban például a Real Madrid 67 bajnoki góljából csak kettőt szerzett spanyol játékos).
Jöttek, mentek
A Guardiola által szerződtetett futballisták közül Dani Alvés (előző klubja: Sevilla, ára: 29 millió euró), Seydou Keita (Sevilla, 14 millió), a Manchester Unitedtől visszacsábított Gerard Piqué (5 millió) vagy David Villa (Valencia, 40 millió) jó vételnek bizonyult, néhány esetben viszont csődöt mondott a barcelonai átigazolási politika. A középhátvéd Dmitro Csigrinszkij 25 millióba került, egy évig kispadoztatták, aztán 15 millióért visszaadták a Sahtar Donyecknek. De nem sikerült beilleszkednie Martin Cáceresnek (Villarreal, 16,5 millió), Alekszandr Hlebnek (Arsenal, 15 millió) és Zlatan Ibrahimovicnak sem (Inter, 69,5 millió), azt pedig talán már a Barca-drukkerek sem tudják, hogy merre jár a 8 milliós Henrique vagy a 14 milliót kóstáló Keirrison (akit azóta már a harmadik klubnak adtak kölcsön).
Szentháromság
Sokan féltették Guardiolát, aki egy évet töltött el a Barca B-csapatának kispadján a negyedosztályban, majd rögtön a mélyvízbe dobták, de az átigazolási malőröket leszámítva eddig csak dicsérni lehet a fiatal trénert. Irányítása alatt kifejezetten ötletes, s ha nem félnénk a giccses jelzőktől, akár azt is írhatnánk: szemet gyönyörködtető focit játszik a Barca. A 2008/09-es szezonban például csak a bajnokságban 104 gólt lőtt a csapat, a szezonbeli összes tétmeccset tekintve pedig a "barcelonai szentháromság" (Lionel Messi, Samuel Eto'o és Thierry Henry) is elérte a 100 gólos határt (Messi 38, Eto'o 36, Henry 26 gól). Néhány nagyarányú Barca-győzelem abból az idényből:
Sp. Gijón-Barcelona 1-6
Barcelona-Atl. Madrid 6-1
FC Basel-Barcelona 0-5
Barcelona-Almería 5-0
Málaga-Barcelona 1-4
Barcelona-Valladolid 6-0
Sp. Lisboa-Barcelona 2-5
FC Sevilla-Barcelona 0-3
Barcelona-Valencia 4-0
Barcelona-Deportivo 5-0
Barcelona-Numancia 4-1
Barcelona-Olymp. Lyon 5-2
Barcelona-Málaga 6-0
Barcelona-Bayern München 4-0
Barcelona-Sevilla 4-0
Real Madrid-Barcelona 2-6
Barcelona-Bilbao 4-1
Guardiola legfőbb újítása nem az volt, hogy tökélyre fejlesztette az elasztikus középpályás sorra épülő 4-3-3-as alakzatot. Hanem az, hogy megreformálta a barcelonai öltözőt, bevezette a fegyelmet, s olyan - korábban hiányzó - bizalmas légkört teremtett meg, amely a technikai fölény mellé mentális tartást adott a csapatnak. Alakulhattak bárhogyan a meccsek, a Barcelona játékosai nem veszítették el a fejüket (sem a labdát). Türelmesek voltak, nem kapkodtak, nem hisztériáztak, csak magukra figyeltek, saját játékukat játszották az utolsó sípszóig.
Londoni gondok
Így volt ez a Stamford Bridge-en is, 2009 májusában: a BL-elődöntő visszavágóján a Chelsea a 93. percig továbbjutásra állt a Barcelonával szemben, az utolsó pillanatban azonban jött Iniesta, és egy pazar góllal a döntőbe lőtte csapatát. A meccsen a Chelsea játékosai azt nehezményezték (néhány esetben joggal), hogy a norvég játékvezető, Tom Henning Övrebö a Barcelonát segítette ítéleteivel. Mivel a Sky tévécsatorna későn vette le a hangot, az egész világ hallhatta, ahogy a lefújás után a kamerába hajoló Didier Drogba "kib..ott szégyennek" ("fucking disgrace") nevezte Övrebö ténykedését. Az angolok nehezen emésztették meg a történteket, a Paddy Power brit fogadóiroda például visszafizette azok pénzét, akik a Chelsea győzelmére fogadtak, mert - indoklásuk szerint - a sok bírói hiba miatt az eredmény semmisnek tekinthető.
Rekordok II.
A 2009-es római BL-döntőben a Manchester United volt a Barca ellenfele, s a futballközvélemény annak a kérdésnek az eldöntését várta, hogy ki a jobb futballista: Cristiano Ronaldo vagy Messi? Előzetesen az billentette Ronaldo felé a mérleg nyelvét, hogy Messinek van egy hendikepje: túl alacsony, nem tud fejelni. Nos, a meccsen a Barca esélyt sem adott a Manchesternek, a mindent eldöntő gólt pedig Lionel Messi szerezte - fejjel. Pep Guardiola első szezonjában elérte azt, ami korábban senkinek sem sikerült Spanyolországban: triplázott csapatával (bajnokság, spanyol kupa, Bajnokok Ligája). Ilyen bravúrral csupán négy edző büszkélkedhetett a futballtörténelemben: Jock Stein (Celtic, 1967), a kolozsvári születésű Kovács István (Ajax, 1972), Guus Hiddink (PSV Eindhoven, 1988) és Sir Alex Ferguson (Manchester Utd, 1999).
Az FC Barcelona kezdőcsapata a Manchester United elleni BL-döntő előtt, 2009 májusában. Felső sor, balról: Touré, Busquets, Piqué, Sylvinho, Eto'o, Valdés. Alsó sor, balról: Messi, Henry, Iniesta, Xavi és Puyol.
Kulcsmérkőzés
Hogy melyik volt a Barcelona legemlékezetesebb mérkőzése a 2008/09-es szezonban? Kétségkívül a májusi El Clásico, amely minden idők egyik leglátványosabb gálaelőadását hozta: Real Madrid-Barca 2-6, gólszerzők: Higuaín, Ramos, ill. Henry 2, Messi 2, Puyol és Busquets (lövések aránya 5:17, labdabirtoklás 37:63%). A Reallal először esett meg az a csúfság, hogy hat gólt kapott az El Clásicón."Én most lefekszem egy sötét szobába, és újra átgondolom a látottakat. Mert ez maga volt a csoda" - közölte a meccs után a BBC kommentátora. A legtalálóbban pedig Andrés Iniesta foglalta össze a mérkőzés eseményeit: "Eljöttünk a Bernabeuba, fociztunk egy jót, és rúgtunk hat gólt."
Az Iniesta-nemzedék
Gondolták volna, hogy a futball hatással van a népszaporulatra? A barcelonai kórházak szülészeti osztályainak statisztikái azt mutatták, hogy 2010 januárjában 45%-kal megnőtt a születések aránya a korábbi hónapokéhoz képest. Ilyen rendkívül magas számok esetén utánajárnak az okoknak: megnézik, mi történt 9 hónappal korábban. Nos, kilenc hónappal korábban a Barcelona egy héten belül két fontos mérkőzést játszott: előbb 6-2-re verte a Realt, majd Iniesta 93. percben szerzett góljával kiejtette a Chelsea-t. Ez a két siker pedig olyan eufóriát váltott ki a katalánok körében, ami kilenc hónappal később még a demográfiai mutatókon is meglátszott. A 2010 januárjában született csecsemőket ezért találóan "Iniesta-nemzedéknek" nevezik Barcelonában.
Epilógus
Lehet vitázni arról, hogy az első tízbe befért volna-e az Inter vagy a Real Madrid, vagy hogy megfelelő helyre lett-e rangsorolva a cseh válogatott és így tovább. Egyvalamit azonban aligha lehet megkérdőjelezni: azt, hogy az elmúlt évtized legjobb futballcsapata az FC Barcelona volt.
(Gazdag József)
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
Sorozatunk eddigi részei
2. helyezett: Arsenal (Akik végigtámadták a meccseket)3. helyezett: Spanyolország (Akik megdöntötték az Aranycsapat rekordját)
4. helyezett: Manchester United (Akik 7-1-re verték az AS Romát)
5. helyezett: Chelsea (Amikor a futball színe a kék volt)
6. helyezett: Csehország (Akik aranyat érdemeltek volna: Nedved, Poborsky és társaik)
7. helyezett: AC Milan (Akik kipasszolták Európát: AC Milan)
8. helyezett: Liverpool (Amikor a Liverpool futballozni tanította a Real Madridot)
9. helyezett: Brazília (Akik 100%-os mérleggel nyertek vébét)
10. helyezett: FC Porto (Mourinho színre lép)
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész