Kiért van a futball?
A hétvégi Dunaszerdahely-Rózsahegy mérkőzésen kitessékelték a stadionból a klubvezetés ellen tiltakozó DAC-drukkereket, noha érvényes belépőjük volt, és semmiféle rendbontást nem követtek el.
Nézzék meg jól a képeket. Az egyik 2009 márciusában, a DAC-Artmedia (0-4) bajnoki előtt készült. Zsúfolt lelátó, eksztázisban tomboló szurkolótábor.
A másik a szombati DAC-Ružomberok (0-2) mérkőzés kezdetét mutatja. Ürességtől kongó lelátó, néhány tucat apatikus, fásult nézővel.
Pedig ugyanaz a stadion, ugyanaz a tribün.
Csak a szurkolók hiányoznak.
Mi lett velük? Hová tűntek a csallóközi futballdrukkerek? Mit csinálnak szombat esténként? Miért nem járnak a DAC meccseire?
Ha megkérdezzük őket, azt felelik: hiányolják a tudatos csapatépítést, a koncepciózus, következetes szakmai munkát, az átlátható gazdálkodást, a klub és a szurkolók közti párbeszédet, a belépőjegy árának megfelelő szolgáltatásokat, a lokálpatriotizmust. Hiányolják a DAC mezét megbecsülő, a győzelemért meghalni kész játékosokat.
Hiányolják a futballt.
A szombati DAC-Rózsahegy (0-2) mérkőzésen néhány elkeseredett drukker pólókra írott, hatalmas betűkből összeálló üzenettel fejezte ki nemtetszését a klub működésével kapcsolatban: "Mohseni, Antal - game over!", ami magyarul annyit jelent: "Mohseni, Antal – vége a játszmának!"
A klubvezetés válasza nem váratott sokat magára, a biztonsági szolgálat emberei perceken belül kivezették a stadionból a tiltakozó szurkolókat, noha azoknak érvényes belépőjük volt, és semmilyen rendbontást nem követtek el.
Egy futballklubnak elvileg az volna a rendeltetése, hogy a hétvégi meccseken igényes szórakozási lehetőséget kínáljon a nézőknek, hogy korszerű utánpótlásbázis kiépítésével mobilizálja a környékbeli fiatalokat, s összetartsa a térség sportszerető közönségét, vagyis hogy szórakoztasson, neveljen és identitást erősítsen. A bevétel a klubé, az élmény pedig a szurkolóké.
A futball ugyanis értük van.
Ami viszont szombaton a DAC-stadionban történt - hogy kivezették a stadionból a kulturált formában tiltakozó szurkolókat -, az példa nélküli.
Félreértés ne essék, a rendbontók mindenkor büntetést érdemelnek. Aki kerítést ráz, aki verekszik, aki petárdát dobál, aki uszító jelszavakat skandál, azt pardon nélkül vezessék ki, és a hatályos törvények szerint büntessék meg.
Szombaton azonban valami félreértés történhetett. Egy szurkoló ugyanis nem követ el rendbontást azzal, amikor a tribünön kifejezésre juttatja véleményét a futballistáról, az edzőről, a partjelzőről vagy a játékvezetőről - s ugyan miért ne mondhatná el véleményét a klubvezetésről is?
Nyugat-Európában egy ilyen reakció elképzelhetetlen. Az utóbbi évekből több hasonló, sőt: összehasonlíthatatlanul nagyobb volumenű szurkolói tüntetésre is emlékezhetünk: az FC Liverpool drukkerei például az amerikai tulajdonosok elleni tiltakozásként minden mérkőzésen kifüggesztették a "Thanks But No Yanks” ("Kösz, de nem kérünk a jenkikből") és a "Yank Liars Out!" ("Hazug jenkik, takarodjatok!") feliratú drapériákat. A két címzettnek, Tom Hicksnek és George Gillettnek nyilván nem tetszett az üzenet, de eszükbe sem jutott, hogy eltávolíttassák a transzparenseket. Miért? Mert tudták, hogy a liverpooli hagyományt nem ők, hanem a szurkolók őrzik.
Fotó: Daily Mail
Persze, egy drukker a B-középből másként látja a helyzetet, mint a VIP-páholyban ülők. Rosszul látja? Az is lehet. Nem muszáj vele egyetérteni, nem muszáj őt a döntéshozásba bevonni (végtére is az volna az üdvös, ha a szerepek nem keverednének: a focista focizzon, a szurkoló szurkoljon, a klubvezető pedig a klubot vezesse), de a szurkoló véleményét akkor is tisztelni kell, mert mégiscsak érte van a futball, ő fizet a klubkasszába a belépőjegyekért, ő neveli klubszeretetre a fiát és az unokáját, s tíz-tizenöt-húsz év múlva, amikor már az összes játékos és funkcionárius régen lelépett a porondról, akkor is ő marad itt, a szurkoló, sárga-kék sállal a nyakában.
Gazdag József
(A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.)
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.