Itt az afrikai újhullám!
Afrikai selejtezők
Afrika négy újonccal képviselteti magát a 2006-os világbajnokságon. Találós kérdésünk a következő: melyik ország zászlaja van a képen? (A) Togo, (B) Ghána, (C) Elefántcsontpart, (D) Angola
Hoppon maradtak
Bombameglepetés! Kamerun, amely az 1990-es vb-n az afrikai futball offenzívájának első hírnöke volt, hiába tudhatta soraiban a barcelonai Eto’o-t, nem jutott ki Németországba. Pedig közel állt hozzá: az Egyiptom elleni sorsdöntő találkozó 95. percében 11-eshez jutottak az oroszlánok, az Interhez igazolt Wome azonban csak a kapufa külső élét találta el. Kudarcot könyvelhet el Nigéria is, amely a szakértők szerint az 1994-es és az 1998-as vb-n a legtetszetősebb játékot produkálta: Martins és Kanu csapata csak 2. lett csoportjában. Csakúgy, mint Szenegál, amely a legutóbbi vb nyitómecscsén a franciákat leckéztette meg, és végül egészen a negyeddöntőig jutott. De hoppon maradtak az olyan nagycsapatok is, mint Marokkó vagy Dél-Afrika.
Nekik sikerült
Helyettük felfedezőútra indulhatnak az ismeretlen újoncok. Az afrikai továbbjutók közül ugyanis négy csapat (Togo, Ghána, Angola és Elefántcsontpart) még soha nem vett részt világbajnokságon, jóllehet a ghánaiak már négyszer is megnyerték eddig az Afrikai Nemzetek Kupáját, de még a marseille-i Abedi Pelé idejében sem sikerült kvalifikálniuk magukat. Most azonban igen, a Chelsea-ben játszó Essiennek köszönhetően. A Chelsea másik sztárja, Didier Drogba vezette győzelemre Elefántcsontpartot, míg Togo és Angola egyaránt „névtelen“ futballistákkal vívta ki a továbbjutást, előbbiből csupán a Monacóban futballozó Adebayor, utóbbiból a lisszaboni Benficában légióskodó Mantorras emelhető ki. A honosított brazilokkal felálló Tunézia régi motorosként várja a tornát, hiszen zsinórban harmadszor lesz ott a világbajnokságon, ami azért szép teljesítmény.
Játékosok feketén-fehéren
Statisztikai szemlénkben ezúttal körbejárjuk Európa legerősebb bajnokságait, kifejezetten az afrikai játékosokra koncentrálva.
A legtöbben közülük Franciaországban idegenlégióskodnak, a francia csapatokban átlagosan minden ötödik futballista afrikai állampolgár. A többi topligában jóval kevesebben szerepelnek, bár az Angliában és Olaszországban játszók majd mindegyike meghatározó játékos csapatában. Kivételt csak Spanyolország jelent, ahol összesen csak kilencen keresik a kenyerüket, ráadásul a kameruni válogatott ékpárja (Eto’o és Webo) kivételével mindnyájan inkább csak kiegészítő emberek.
Szenegál vezet
Talán nem meglepetés, hogy a japán-koreai világbajnokságon szereplő szenegáli csapat sikere megnyitotta az utat Európába a játékosok előtt, így a listát Dioufék vezetik. Őket a kameruniak és az elefántcsontpartiak követik, meglepetés azonban, hogy Mali 15 játékossal képviselteti magát. Ami azonban a legmegdöbbentőbb: a közel 100 afrikai játékost szerepeltető francia csapatok egyikében sem találunk nigériai vendégfocistát. Az angolaiakat Rafael Nando képviseli a Bundesligában (Hertha), a portugál bajnokságban azonban négyen is ott vannak – a legnagyobb név közülük kétségtelenül Mantorras (Benfica). Az Európában játszó három togói labdarúgó mindegyike Franciaországban futballozik, közülük Emmanuel Adebayort (Monaco), mint a világbajnoki selejtező afrikai gólkirályát emeljük ki újra és újra...
A hat liga játékosainak megoszlása nemzetiség szerint (sötéttel a vb-résztvevők).
1. Szenegál: 34
2. Kamerun: 28
3. Elefántcsontpart: 24
4. Mali: 15
5. Marokkó: 14
6. Nigéria: 13
7. Tunézia: 10
8. Ghána: 8
További vb-résztvevők:
Angola: 5
Togo: 3
Az adott ligában szereplő afrikai állampolgárságú játékosok száma (az összes játékoson belüli százalékarányuk)
1. Franciaország: 88 (18,8)
2. Anglia: 34 (6,5)
3. Portugália: 30 (6,1)
4. Németország: 24 (4,4)
5. Olaszország: 18 (3,5)
6. Spanyolország: 9 (1,8)
Összesen: 203
Olaszország
Inter: Wome (kameruni), Boumsong (kameruni), Martins (nigériai)
Livorno: Bakayoko (elefántcsontparti)
Palermo: Makinwa (nigériai), Conteh (sierra leonei)
Chievo: Mensah (ghánai), Nsofor (nigériai)
Treviso: Muntasser (líbiai)
Udinese: Obodo (nigériai), Muntari (ghánai), Kadhafi (líbiai)
AS Roma: Kuffour (ghánai), Nonda (Kongói Demokratikus Köztársaság)
Lecce: Diamoutene (mali), Diarra (mali), Konan (elefántcsontparti)
Messina: Zoro Kpolo (elefántcsontparti)
Anglia
Chelsea: Geremi (kameruni), Essien (ghánai), Drogba (elefántcsontparti), Mikel (nigériai).
Tottenham: Naybet (marokkói), Mido (egyiptomi)
Charlton: Bartlett (dél-afrikai), El Karkouri (marokkói)
ManUtd: Fortune (dél-afrikai)
Bolton: Jaidi (tunéziai), Kaku (nigériai), Okocha (nigériai), Faye (szenegáli), Diouf (szenegáli)
Arsenal: Lauren (kameruni), Song (kameruni), Eboué (elefántcsontparti), Touré (elefántcsontparti)
Wigan: Camara (szenegáli)
Middlesbrough: Ayegbeni (nigériai), Job (kameruni)
Blackburn: Mokoena (dél-afrikai)
Newcastle: Babayaro (nigériai)
Liverpool: Sissoko (mali)
Portsmouth: Mbesuma (zambiai), A. Cissé (szenegáli), Diao (szenegáli), Lua Lua (Kongói Demokratikus Köztársaság)
Aston Villa: Djemba-Djemba (kameruni)
Fulham: Diop (szenegáli)
WBA: Kanu (nigériai), Kamara (szenegáli)
Everton: Yobo (nigériai) – Everton
Spanyolország
Osasuna: Webo (kameruni)
Barcelona: Eto’o (kameruni)
Santander: Regragui (marokkói)
Espanyol: Kameni (kameruni), Armando Sá (mozambiki)
Sevilla: Kanoute (mali), Makukula (Kongói Demokratikus Köztársaság)
Alavés: Thiaw (szenegáli), Antchouet (gaboni)
- ktn -
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.