Messi óta a futball
Az év csatárai
Ebben az egyben nem lehet vita: Lionel Messi a legjobb csatár a világon.
1. Lionel Messi (argentin, Barcelona)
Nyolcvan percenként lő egy gólt, százharminc percenként pedig ad egy gólpasszt, vagyis Lionel Messi az idei szezonban meccsenként nagyjából másfél-két találatot jelent a Barcelona számára. Messi jelentőségét azonban nem lehet számadatokkal leírni, ez talán csak Guardiolát idézve sikerülhet: a mai Barcelona nem lenne ugyanaz Messi nélkül. Való igaz, Messi óta mindnyájan egy kicsit mást gondolunk magáról a futballról is. Nem lehet kérdés, hogy ő az első.
2. Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)
Lehet gyűlölni Ronaldo szabadrúgáslövő pózát, lehet gyűlölni a hajzselét és a nagyképű gesztusokat, az azonban kétségtelen, hogy Cristiano Ronaldo korunk egyik legnagyobb futballistája. Bár a Barcelona ellen általában leblokkol, idén többnyire ellenállhatatlan volt: 2011-ben nyolc bajnokin szerzett mesterhármast, a Sevilla ellen pedig négy gólt lőtt tavasszal. Ráadásul mostanában alaposan visszavett az arcából, ezt is a javára írjuk. Csak egy nagy pechje van: a futballpályákon vele egy időben grasszál Messi is...
3. Luis Suárez (uruguayi, Liverpool)
Botrányos csaló - sütötték rá sokan, amikor a 2010-es vb-negyeddöntő utolsó percében egy gólvonali kezezéssel mentette meg Uruguaynak a Ghána elleni mérkőzést. Istenáldotta tehetség - mondták rá talán ugyanazok, akik látták a játékát a nyári Copa Américán. Ahol Suárez kész életveszély volt, meccsről meccsre egymaga tartotta sakkban az ellenfél védőit. Január óta Angliában is a védők agyára megy, s csakhamar a Liverpool-drukkerek kedvencévé vált. A népszerűségén még az sem sokat rontott, hogy az FA brutálisan elmeszelte a „negritós" Evra-affér nyomán.
4. Robin Van Persie (holland, Arsenal)
Amikor 2004-ben az Arsenalhoz került, még az ágyúsok futballistája volt Vieira, Ljungberg, Bergkamp, Henry és Fábregas is. Ahogy elfogytak mellőle a sztárok, úgy lett egyre jobb és eredményesebb a játéka. 2004 és 2010 között 48 gólt szerzett a Premier League-ben, 2011-ben pedig (eddig) 34-et. Ezzel beállította Thierry Henry éves gólrekordját (2004). Ahhoz, hogy ő is szobrot kapjon az Emirates-ben, még sokat kell dolgoznia, az azonban nem kérdéses, hogy idén már a toplistánkon a helye.
5. Mario Gómez (német, Bayern München)
Gómez a német futball Inzaghija. A tizenhatoson kívülről ritkán szerez gólt, és a tizenhatoson belül is sokszor csak csetlik-botlik, a legendás Balogh Toronyt idézve. Valahogy azonban mindig jókor van jó helyen, és még a hátáról is a kapuba pattan a labda. Különleges képesség ez, amelynek az eredménye 2011-ben számtalan gól, közte öt mesterhármassal és egy mesternégyessel. Márpedig egy csatár megítélésekor csak egy dolog számít: a góljainak száma.
Akik kimaradtak
Kimaradt a listáról - de akár be is férhetett volna - Kun Agüero, a Manchester City villámcsatára. Egy zseninek az angol bajnokságban 173 centi is elég az érvényesüléshez, emlékezzünk Zolára (168). Az uruguayi Edinson Cavani (Napoli) időnként a hátára veszi a pályát, és olyankor megállíthatatlan, máskor (mint a Copán) csak kedvetlenül lézeng a pályán. Amíg ez így megy, nem kerülhet be a legjobbak közé. Antonio Di Natale (Udinese) egymás után kétszer lett az olasz liga gólkirálya, és "félidőben" minden esélye megvan a triplázásra. Díjazzuk. Öt bajnoki, nyolc gól - így kezdte a szezont Wayne Rooney, a Manchester United fenegyereke. De ezt a sztorit már ismerjük: egyszer csak jön egy lelki törés a magánéletben (ezúttal a papát ültették le fogadási csalás miatt), Rooney kútba kerül, a toplistás hely elillan.
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész