Guardiola és az ellenállhatatlan 'tiki-taka'
Az év edzői
Ha valaki öt trófeát nyer a csapatával egy adott évben, akkor vajon lehet-e másnak adni az év edzője címet? Nem.
1. Josep Guardiola (spanyol, Barcelona)
A Barcelona-féle "tiki-taka" taktika Johann Cruyff találmánya volt a kilencvenes évek fordulóján. A rövidpasszos, labdabirtoklásra alapuló stratégiát később sikerrel vitte tovább Van Gaal és Rijkaard, közben adoptálta a spanyol válogatott is. A kiteljesedés a Guardiola-korszakban következett be, mostanra a Barcelonánál a hetven százalékos labdabirtoklás lett a sztenderd, meccsenként minimum hatszáz átadással. Ez az a stílus, amelynek ellenszerét a világ mindig keresi. A 40 éves edző 2009 óta tizennégy trófeát nyert a Barcával (2011-ben ötöt), de azért kíváncsiak volnánk arra, hogy a mágia vajon működik-e Xavi, Iniesta és Messi nélkül is...
2. José Mourinho (portugál, Real Madrid)
A Special One Spanyolországban a második helyre szorul, egyelőre csak a spanyol kupát tudta megszerezni a Barcelonával szemben. A frusztráció néha le is aljasítja, a modern futball szégyene volt az a többfelvonásos cirkusz, amelyet a spanyol szuperkupa döntője után rendezett, de nem lehet büszke a bírók elleni paranoid kirohanásaira sem. Mégis ő a második a toplistánkon, mivel idén a Real Madrid gyakran szenzációs focival rukkolt elő. A Sevilla elleni két idegenbeli 6-2, a BL-csoportkörben bemutatott remeklés és a 2011-ben szerzett 167 gól nem szorul különösebb magyarázatra. Ez a Real - Mourinho erényeinek köszönhetően - újra félelmetes.
3. Walter Mazzarri (olasz, Napoli)
A 2006/07-es idényben bent tartotta az élvonalban a szezont 11 pontos büntetéssel kezdő Regginát, 2009-ben Coppa Italia döntőbe vezette a Sampdoriát. A legtöbben mégis arra kapták fel a fejüket, hogy a Napolival 2011-ben bajnoki bronzérmet szerzett, sőt, továbbjuttatta a csapatot a Bajnokok Ligája halálcsoportjából, megelőzve a Manchester Cityt és a Villarrealt. Mazzarri háromvédős rendszere és a Napoli támadótriója (Cavani, Hamsík, Lavezzi) garantálja a szórakoztató meccseket.
4. Óscar Wáshington Tábarez (uruguayi, uruguayi válogatott)
A 2010-es vb-negyedik hely után 2011-ben még nagyobb sikert ért el az uruguayi válogatott kispadján Óscar Wáshington Tábarez: Copa América-címet nyert a csapattal, ami a szakértők és az ellenfelek szerint elsősorban az ő érdeme volt. A titok nyitja: Uruguay végig tökéletes csapatként működött a tornán, botrányok, sztárvillongások nélkül. Tábarez a csapat összes ellenfelével szemben tökéletes taktikával állt elő, ráadásul az új uruguayi tizenegy - merőben szokatlanul - sportszerű, tiszta futballal jutott el a csúcsra.
5. André Villas-Boas (portugál, Porto/Chelsea)
Mindenki az új Mourinho eljöveteléről beszélt, amikor az FC Porto idén tavasszal végigverte az Európa-liga mezőnyét - kispadján az akkor még csak 33 éves André Villas-Boassal. A portugál ligában sem volt ellenfele a csapatnak, amely 27-3-0-s mérleggel, 21 pontos előnnyel szerezte meg a bajnoki címet. Abramovics rögtön ki is vásárolta a sikeredzőt Portóból, aki azóta a Chelsea menedzsereként fungál. Megítélése itt már kevésbé egyértelmű, sokak szerint egyelőre ez a kabát még nagy rá...
Akik kimaradtak
A Dortmund pont olyan szenvedélyes focival lett tavasszal német bajnok, mint ami a csapat edzőjét, Jürgen Kloppot jellemzi. A 44 éves edző bátor húzásai bejöttek: többségében alig húszéves játékosokból álló csikócsapata leiskolázta a Bundesliga mezőnyét. 2002 után ismét kijutott egy nagy világversenyre az ír válogatott - a szigorú olasz maestro, Giovanni Trapattoni érdemei ebben elévülhetetlenek. Antonio Conte 16 mérkőzés óta veretlen a Juventus kispadján, ami az elmúlt évek fejleményeit tekintve hatalmas bravúr. Nagy edző lehet - ezt mondják róla Olaszországban. 2006 óta ül a Stoke City kispadján Tony Pulis, aki tavasszal - története során először - FA-kupa döntőbe vezette az egyesületet, ősszel pedig továbbjuttatta a gárdát az Európa-liga csoportköréből. "Ő minden idők legjobb menedzsere a Stoke-nál" - mondta róla az elnök.
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész