Belgrádi drámák gólesővel, Panenkával
Eb-videók, 1976
Közeledik az Európa-bajnokság, a focitipp régi videók leporolásával kezdi meg a hangolást a tornára. Az 1976-os sorozatnál már a selejtezők is emlékezetes mérkőzéseket hoztak. De erről az évről mégis mindenkinek Antonín Panenka jut eszébe.
1976
Már a selejtezők során nagy meglepetések születtek, a csehszlovák válogatott megelőzte csoportjában Angliát, a legutóbbi Eb-n negyedik helyezett magyar válogatott pedig a Wales elleni vereségek miatt maradt le a negyeddöntőről.
A selejtezők halálcsoportjában Hollandia, Lengyelország és Olaszország találkozott egymással. Az olaszok számára a hollandok elleni volt az első meccs a csoportkörben, s 3-1-es vereségük nem volt meglepő a Cruyff-féle vb-ezüstérmes csapattól. Később az olaszok nem tudták megverni hazai pályán a finneket sem, s lényegében emiatt bukták az Eb-részvételt.
Hollandia-Olaszország 3-1 (selejtező)
Itt még minden szép volt a lengyelek szemszögéből. Chorzówban a lengyel gárda 70 ezer néző előtt verte péppé Hollandiát. Egy hónappal később aztán a lengyelek 3-0-ra kikaptak a hollandoktól Amszterdamban, ez okozta a vesztüket.
Lengyelország-Hollandia 4-1 (selejtező)
A negyeddöntők során a legnagyobb arányú győzelmet Hollandia aratta Belgium felett: 5-0, Rensenbrink mesterhármasával. A visszavágón az Oranje 2-1-re nyert, simán bejutva a négyes döntőbe.
Hollandia-Belgium 5-0 (negyeddöntő)
Erich Beer bombagólja miatt érdemes megnézni a spanyol-német meccs góljait. A Hertha bekkje hatalmas gólt lőtt a Vicente Calderónban (1-1). A második meccset aztán az NSZK simán megnyerte 2-0-ra.
Spanyolország-NSZK 1-1 (negyeddöntő)
A csehszlovák válogatott (nyolc szlovákiai játékossal a kezdőjében) hatalmas meglepetést okozott Hollandia legyőzésével. Érdekesség: Anton Ondrus a gólja után elképesztő öngólt vétett.
Csehszlovákia-Hollandia 3-1 (elődöntő)
Harminc perc után két góllal vezettek a jugoszlávok az NSZK elleni elődöntőben ötvenezer szurkoló előtt - Belgrádban. Aztán jöttek a németek, a triplázó Dieter Müller vezérletével...
NSZK-Jugoszlávia 4-2 (elődöntő)
Az elbukott elődöntő után nagy volt a csalódottság Jugoszláviában - Zágrábban már csak hatezren voltak kíváncsiak a bronzmeccsre, amelyet a hollandok nyertek meg a házigazda ellen. A hazai szurkolók Dzsajics szabadrúgásgóljánál még örülhettek.
Hollandia-Jugoszlávia 3-2 (3. helyért)
Bár az 1976-os Eb-döntőre a legtöbben Panenka legendás büntetője miatt emlékeznek, született négy találat is a mérkőzésen. Előbb következzenek ezek...
Csehszlovákia-NSZK 2-2, 11-esekkel: 4-3 (döntő)
meccs:
...majd jöjjenek a tizenegyesrúgások, közte Panenka lövésével.
11-esek:
További cikkek a rovatban
Futball a földi pokolban
Hetvenkét éve, 1945. január 27-én szabadult fel a történelem egyik legnagyobb szégyenfoltjának helyszíne, az auschwitzi lágerkomplexum. A krematóriumok között időnként futballmérkőzéseket rendeztek.
Kisbeszéd-töredék a szünetről
Nos, csak a kép kedvéért, kedves magyar bajnokság, jó hír, hogy páran lessük még a monitort, a takarót. Kevésbé jó: nem mindig tudjuk, hogy amit látunk az a valóság, vagy végtelenített felvételről valami régi program. Azaz, hogy élsz e még egyáltalán. Nagygéci Kovács József a "szünetről".
„Tengerben a tenger”
Július 14-én, csütörtökön, 66 éves korában meghalt Esterházy Péter író, Esterházy Márton testvére. NAGYGÉCI KOVÁCS JÓZSEF egy személyes történetet idéz fel a futball iránt rajongó EP-ről. Jelen időben beszélünk róla.
„Magyaros, csípős”
Állandó posztolónk, SZOMBATHY PÁL újságíró tökélyre fejlesztette a minimált az előzetes esélylatolgatás során. Rövid, de velős. Eb-körkérdések.
, focitipp
Magyarország futballban is világirodalmi tényező
A cím legföljebb azok számára szorulhat némi magyarázatra, akik nem hallottak még a magyar íróválogatottról. Remélhetőleg ők vannak kevesebben. Különösen ama három feledhetetlen famagustai (Észak-Ciprus) nap után, amikor a csapat nemzetközi színtéren is – újra – letette névjegyét. Nem is akárhogy! –…
Kőrösi Zoli halálára
Tegnap meghalt egy magyar író, aki szeretett focizni, és tudott is írni a fociról. A logikai láncolatból ne maradjon ki az se, hogy tudott is focizni, és szeretett is írni. Szegő János búcsúzik tőle.
Nyerjen könyveket a Focitippel!
Itt a Focitipp nagy könyvnyeremény-akciója. Hat nyertes összesen 18 könyvet nyerhet meg a játékban, amely a Facebookon zajlik.
A Professzor visszaemlékezései
Mit tudhatunk meg Andrea Pirlóról a Gondolkodom, tehát játszom című önéletrajzi könyve alapján? Rengeteg mindent – de azért várjuk a folytatást. Könyvkritika.
Egy Dózsa-regény vége
Szusza, Bene és Törőcsik – három egykori futballsztár egy fotón. Szegő János új sorozata a kultúrszekcióban: "egy kép alá".