Volt idő, amikor még Luxemburg is bekavart…

Volt idő, amikor még Luxemburg is bekavart…

, focitipp.hu

A labdarúgó Eb-k története. 1964.



Videók az 1964-es tornáról >>>
Adatbank >>>

A selejtezők meglepetése: Luxemburg továbbjutása. A luxemburgiak nagyvonalúan beleegyeztek abba, hogy a hollandok ellen mind a két meccsüket idegenben játsszák le. Ott azonban nem kegyelmeztek: az amszterdami sakk (1-1) után rotterdami matt (2-1) következett, Luxemburg kiejtette Hollandiát, az Oranjes szövetségi kapitánya, a temesvári születésű Schwartz Elek pedig vette is a kalapját.

Luxemburg tovább folytatta ámokfutását, a negyeddöntőben Dánia ellen csak a harmadik meccs döntött a dánok javára (3-3, 2-2, 0-1). A dánok hat gólját egyetlen csatár szerezte, a 29 éves Ole Madsen. Madsen fura szerzet volt. 22 évesen döntött úgy, hogy focista lesz belőle. S lőn: 50 válogatott meccsen 42-szer volt eredményes. De hiába csábítgatták őt az európai elitklubok, Madsen a „saját örömére" akart futballozni, ezért maradt a dán harmadik ligás (!) IFK Hellerup csapatában, hiába hívta őt az 1964-es Európa-bajnokság után az FC Barcelona...

A spanyolországi „négyes döntő" malőrrel indult. A szovjet-dán meccs előtt az utolsó pillanatban varrattak szovjet zászlót, mivel a Franco-rezsimben minden szovjet jelkép tiltva volt. így aztán a szovjet himnusz kottája is hiánycikknek számított - egész Barcelonában egyetlen zenész akadt, aki ismerte a dallamot. A szovjeteket nem ez zavarta, hanem a késői kezdési időpont. „Ez az első eset, hogy éjjel fél tizenegykor meccset játszom. Ilyenkor már aludni szoktam" - nyilatkozta a kapuslegenda, Lev Jasin. De azért résen volt, a szovjetek 3-0-ra nyertek.

A másik ágon spanyol-magyar elődöntő volt. A Szentmihályi - Mátrai, Mészöly, Sárosi - Nagy I., Sipos - Bene, Komora, Albert, Tichy, Fenyvesi dr. összeállításban játszó magyarok nem ismételték meg a franciák elleni remek teljesítményüket, s végül hosszabbítás után kikaptak. A spanyolok kulcsjátékosa Luis Suárez volt. Briliáns labdákat osztogatott, pontosan célzott, ő mozgatta a csapatot. A döntőben is tarthatatlan volt, a spanyolok az ő vezérletével 2-1-re legyőzték a Szovjetuniót.

A bronzérem a magyaroké lett, akik hosszabbítás után 3-1-re verték Dániát (négy évvel korábban, 1960 júliusában egy repülőgép-szerencsétlenség során a dán válogatott nyolc tagja meghalt).

Gólkirály
Három játékos is 2 gólt lőtt.


A torna álomcsapata
Jasin (szovjet), Rivilla (spanyol), Novák Dezső (magyar), Zoco (spanyol), Olivella (spanyol), Amancio (spanyol), Bene (magyar), Ivanov (szovjet), Pereda (spanyol), Suárez (spanyol), Albert (magyar).


A legjobb: Suárez
A spanyol Luis Suárez korának legdrágább futballistája volt, 1961-ben az Internazionale rekordösszegnek számító 142 ezer fontot fizetett érte a Barcának. A Suárezzel felálló „La Grande Inter" a hatvanas évek közepén három bajnoki címet (1963, 1965, 1966) és két BEK-győzelmet (1964, 1965) szerzett.


Tudta-e, hogy...
...a magyar-dán bronzmeccset mindössze 3869 néző látta a barcelonai Camp Nou stadionban?

Gazdag József

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább