Az elgurult pénzérme nyomában
A labdarúgó Eb-k története. 1968.
Videók az 1968-as tornáról >>>
Adatbank >>>
Az 1968-as kiírás során változott a lebonyolítás rendje, bevezették a selejtezőcsoportokat, ezek győztesei jutottak a negyeddöntőbe - köztük a magyar válogatott is, amely azonban a legjobb nyolc között drámai csatában alulmaradt a Szovjetunióval szemben (2-0, 0-3). Csak Farkas János bizonyult megállíthatatlannak, a tragikusan fiatalon elhunyt, roma származású szélső (aki 33 válogatott meccsen 19 gólt lőtt) hatszor talált a kapuba a selejtezők során.
A négyes torna legizgalmasabb meccse a Nápolyban rendezett olasz-szovjet elődöntő volt, amely gól nélküli döntetlennel ért véget. A szabályok szerint ekkoriban nem hosszabbítás és büntetőpárbaj döntött, hanem pénzfeldobás. Az egykori kiváló magyar játékvezető, Zsolt István visszaemlékezése szerint az öltözőbe vonulva az olasz Facchetti a fejet, a szovjet Seszternyev az írást választotta, és a spanyol UEFA-ellenőr (egy bizonyos Pujol) feldobása után az olaszok örülhettek: fej! Facchetti már rohant is vissza a pályára, a nápolyi szurkolók pedig a vállukon vitték körbe az olasz futballistákat.
Zsolt István szerint viszont a szovjeteknek kellett volna továbbjutniuk. Az első pénzfeldobás után ugyanis az érme begurult a zuhanyzó farácsa alá, ezért csak a második dobás számított, s az valóban az olaszoknak kedvezett, csakhogy a magyar játékvezető kíváncsi volt az elgurult érme sorsára, s később, amikor már kiürült a helyiség, a rácsot felfeszítve megtalálta az elkóborolt egyguldenest - s az írásos oldal nézett szembe vele, ami a szovjetek döntőbe jutását jelentette volna...
Olaszország számára a Jugoszlávia elleni döntő sem ment simán. A római fi náléban hosszabbítás után 1-1 lett a végeredmény - a beszámolók szerint ez az olaszokra nézve volt hízelgő. Az Eb-győzelem sorsáról nem dönthetett pénzfeldobás, így két nappal később megismételték a mérkőzést, amelyen az olaszok 2-0-ra nyertek, megszerezve történetük első - s mindmáig utolsó - Eb-címét. A sikerhez a szerencsén kívül kellettek a kiváló futballisták is, a kapuban a fiatal Dino Zoff állt, a védelemben Giacinto Facchetti vitte a prímet (aki felfutásaival forradalmasította a szélsőhátvéd posztját), a játékmester pedig az Inter BEK győztese, Sandro Mazzola volt.
Gólkirály:
Dzsajics (jugoszláv), 2 góllal
Az álomcsapat
Zoff
(olasz), Fazlagics (jugoszláv), Facchetti (olasz), Oszim (jugoszláv),
Seszternyev (szovjet), B. Moore (angol), Domenghini (olasz), Hurst
(angol), Riva (olasz), Mazzola (olasz), Dzsajics (jugoszláv).
A legjobb: Riva
Az
olasz Luigi (Gigi) Rivát - szülei korai halála miatt - a nővérei
nevelték fel, s egész életében szófukar ember hírében állt. A
Cagliariban 155 Serie A-gólt szerzett, háromszor lett olasz gólkirály
(1967, 1969, 1970). Az északi óriásklubok (Juventus, Inter, Milan)
minden évben el akarták csábítani Szardíniáról, ő azonban hű maradt
klubjához - jutalmul a Cagliarinál tiszteletére vonultatták vissza a
11-es számú mezt. Pályafutását súlyos sérülések hátráltatták, egy
Lengyelország elleni mérkőzésen - közvetlenül az 1966-os vb előtt - a
bal lábát, egy Ausztria elleni meccsen pedig a jobb lábát törte el. A
válogatottban 42 meccsen 35 gólt lőtt, ezzel jelenleg is csúcstartó
Olaszországban.
Tudta-e, hogy...
...az Európa-bajnokságok
történetének legmagasabb nézőszámát a glasgowi Hampden Parkban
jegyezték? Az 1968-as Eb-selejtezők Skócia-Anglia mérkőzését 130 711
néző látta a helyszínen.
Kiss Tibor Noé
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.