Görögország nyert, a futball vesztett
A labdarúgó Eb-k története. 2004.
Videók a 2004-es tornáról >>>
Adatbank >>>
Az várható volt, hogy valamelyik kiscsapat robbant majd az Eb-n, de hogy éppen a görögök lesznek azok, arra kevesen számítottak. A William Hill brit fogadóiroda Lettországgal együtt az abszolút outsider kategóriába sorolta a helléneket. Hogy mi volt a görögök titka? Az, hogy nem volt titkuk. Mindenki tudhatta, mire számíthat ellenük. Kiváló védelem, pontrúgások, gyors kontrák. Nem változtattak semmin, ugyanolyan hadrendben álltak ki minden egyes alkalommal.
Amikor Otto Rehhagel elvállalta a görög csapat irányítását, nem tűnt úgy, hogy ennek Eb győzelem lesz a vége. Kezdésként belefutottak egy 5-1-es vereségbe Finnország ellen, majd előkészületi meccsen kikaptak Ciprustól, és amikor a selejtezőt két vereséggel nyitották (Spanyolország 0-2, Ukrajna 0-2), a szurkolók tüntettek Rehhagel ellen. Az edző azonban kitartott, a válogatotton belül megszüntette a klikkeket, és bevezette a német vasfegyelmet. Lehetett valaki labdavirtuóz, ha a pályán nem tartotta be a taktikai utasításokat, azonnal mehetett (ahogy a monacói Zikosz is).
A nagycsapatok látványosat buktak ezen az Eb-n. Az olaszok és a spanyolok már a csoportkör után búcsúzhattak, a címvédőként induló, de végül csak a görögök skalpkészletét gazdagító franciákról pedig utólag derült ki, hogy az edzéseken olykor-olykor egymás torkának ugrottak (mint Pires és Henry). Az angolokat saját csapatkapitányuk hagyta cserben: Beckham sorozatban három tétmeccsen hibázott büntetőt (a törökök, a franciák és a portugálok ellen), pedig a házigazdák elleni meccs előtt egy kölyökcsapattól még videokazettát is kapott, "Hogyan rúgjunk tizenegyest" ajánlással. Nem segített.
A szakértők a cseheket tekintették az Eb legjobb (ha nem is a legeredményesebb) csapatának. A görögök elleni balszerencsés elődöntőn a csehek az olasz játékvezetőt, Pierluigi Collinát hibáztatták, amiért engedte, hogy a görög védők a futballt a szabadfogású birkózással ötvözzék. "Görögország nyert, a futball vesztett" - írta a Marca című spanyol lap, miután a görögök szélsőségesen defenzív taktikáján a franciák és a csehek után a portugálok is megfeneklettek.
Az Európa-bajnokság csoportkörét bundagyanú árnyékolta be: az utolsó fordulóban a svédek a dánokkal játszottak, s mindkét csapatnak biztos továbbjutást jelentett volna egy 2-2-es döntetlen (amivel kiejtették volna az olaszokat). "Az északi mentalitástól idegen a bundázás" - vette védelmébe a skandinávokat Lennart Johansson, az UEFA svéd elnöke, csakhogy a svéd-dán meccsen minden az "előre megjósolt" forgatókönyv szerint alakult (a végeredmény: 2-2), Olasz ország pedig kiesett.
Gólkirály:
Milan Baroš (cseh, 5 gól)
Az álomcsapat:
Nikopolidisz
(görög) -Carvalho (portugál), Ashley Cole (angol), Szeitaridisz (görög)
- Cristiano Ronaldo (portugál), Maniche (portugál), Deco (portugál),
Nedvìd (cseh), Zagorakisz (görög) - Baroš (cseh), Hariszteasz (görög).
A legjobb: Poborský
Az
elnyűhetetlen Zagorakisz és a gólkirály Baroš is remekül játszott. Hogy
mi döntött mégis Karel Poborský javára? Az intelligenciája, a
szorgalma, az alázata, de elsősorban egy gólpassz: a Csehország-
Hollandia csoportmeccs 88. percében, 2-2-es állásnál Nedvìd lövését Van
der Sar csak kiütni tudta, éppen Poborský elé, aki 100 %-os helyzetben
volt, lőhetett volna, övé lehetett volna a dicsőség - de Poborský inkább
a 120 %-os ziccerben érkező Šmicer elé tálalt. Mestermunka volt.
Tudta-e, hogy...
...a német Otto Rehhagel az első olyan edző, aki nem hazája válogatottjával nyerte meg az Európa-bajnokságot?
Gazdag József
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.