A spanyol futballköltők társasága
A labdarúgó Eb-k története. 2008.
Videók a 2008-as tornáról >>>
Adatbank >>>
Csak hálával gondolhatunk a 2008-as spanyol válogatottra, amely visszacsempészte a költészetet a futballpályára - ami az androidok és a laboratóriumi tenyészfocisták korában nagy szó. Ma azt nevezzük szép futballnak, amit a spanyolok játszanak: sok apró passz, állandó labdafuttatás, tökéletes technika, kreativitás. Gyakran olybá tűnik, hogy a fizika törvényei ellenében fociznak ők, csúfot űzve az izomkolosszus védőkből.
A 2008-as Európa-bajnokságot veretlenül nyerték meg, nem talált fogást rajtuk sem a funkcionalista orosz futball, sem a nézhetővé érlelt német „rúgd és fuss" irányzat. A spanyolok meccsenként átlagban 20-szor próbálkoztak lövéssel, ennek megfelelően ők lőtték a legtöbb gólt (tizenkettőt), ők adták a gólkirályt is (a négygólos David Villát), a középpályás Xavit pedig a torna legjobbjává választották.
Hogy milyen volt az a spanyol válogatott? Erős. Olyan erős, hogy Reina (Liverpool), Fábregas (Arsenal) vagy az akkoriban európai ezüstcipős Daniel Güiza (Mallorca) csak a cserepadra fért oda, Raúl, Guti (Real Madrid) vagy Joaquín (Valencia) pedig még oda sem. Érdekes módon a spanyoloknak hiába volt két klassziscsatáruk (Villa, Torres), jobban feküdt nekik az egycsatáros játék (4-5-1). A rövidpasszos csiki-csukira nem létezett ellenszer: minden ellenfelüket beültették a körhintába. Xaviék több mint két éven át, 2007 februárjától egészen 2009 júniusáig nem találtak legyőzőre, zsinórban 35 mérkőzést vívtak meg vereség nélkül (32-3-0), s ezzel megdöntötték a Puskás-féle Aranycsapat rekordját.
Az oroszok fogadkoztak, hogy a hollandok kiejtése után megállítják a spanyolokat is. De ez csak blöff volt. Az elődöntőben ugyanis utoljára a himnuszoknál lehetett látni az orosz játékosokat, akkor még bátran belenéztek a kamerába. Aztán viszont mindegyik eltűnt a pályáról, még Andrej Arsavin is, akit a hibátlanul futballozó Marcos Senna kikapcsolt a játékból. Az egész egy varietéműsor gálaelőadására hasonlított, főleg a második félidőben: látványos, könnyed, szórakoztató előadás a bécsi Práterben (Spanyolország-Oroszország 3-0).
Hasonló volt a helyzet a spanyol- német döntőben is (lövések aránya: 12:3). Joachim Löw őszinte futballt játszó, szerethető csapatot rakott össze a Bundesliga legjobbjaiból, de a spanyolok ellen ez kevés volt. A „La furia Roja" 44 év után ülhetett fel Európa trónjára, a trófeát pedig Iker Casillas emelte elsőként a magasba - korábban egyszer sem fordult elő, hogy az Eb-győztes válogatott csapatkapitánya kapus lett volna.
Akadtak persze kevésbé szép (mondhatni: csúnya) jelenetek is. Például amikor az olasz-román meccsen Tom Henning Övrebö norvég játékvezető érvénytelenítette Luca Toni szabályos fejesgólját (a bíró utóbb elnézést kért az olaszoktól). Nem nőtt Howard Webb népszerűségi indexe sem, ő az Ausztria-Lengyelország meccs 93. percében ítélt büntetőt a házigazda osztrákok javára: a semmiért. Lett is nagy haddelhadd: a lengyelek „hadat üzentek" Webbnek, s a hisztéria odáig fajult, hogy Sheffi eldben egy öreg technikus kénytelen volt megváltoztatni a telefonszámát és az email-címét, házát pedig rendőri védelem alá helyezték, mert pechjére őt is ugyanúgy hívták: Howard Webbnek...
Gólkirály:
David Villa (spanyol, 4 gól)
Álomcsapat:
Iker
Casillas (spanyol) - Sergio Ramos (spanyol), Robert Kovac (horvát),
Jurij Zsirkov (orosz) - Marcos Senna (spanyol) - Andrés Iniesta
(spanyol), Wesley Sneijder (holland), Bastian Schweinsteiger (német),
Xavi (spanyol) - Nihat Kahveci (török), Fernando Torres (spanyol).
A legjobb: Xavi
Xavi
Hernandez nem egy tipikus futballceleb: mentes a sztárallűröktől,
higgadtan nyilatkozik, s így is játszik: okosan, finoman, ésszel. A
2008-as Eb-n is ő mozgatta a spanyol csapatot, ő adott fazont a
játéknak, ő diktálta az iramot.
Tudta-e, hogy...
...Ivan
Klasnic számára miért volt különleges az Európa-bajnokság? A horvát
csatáron 2007-ben veseátültetést hajtottak végre, s ő volt az első
futballista, aki a transzplantáció után visszatért a topfutballba,
ráadásul gólt is lőtt az Eb-n: egyet az osztrákoknak, egyet a
törököknek.
Gazdag József
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.