Spanyolország – és utána a többiek
, ktn
Véget ért az Európa-bajnokság, a Focitipp értékeli a mezőny tagjait. Csapatról csapatra, szubjektíven.
16. Hollandia
Elhervadt a tulipán, megpenészedett az edámi, messze pattant a labda a fapapucsról. Satöbbi. Ezen az Európa-bajnokságon Hollandia volt a tökutolsó. Ilyen kerettel minimum a legjobb négyig kellett volna masírozniuk - ehelyett mindenkitől kikaptak. A végén kiderült, hogy a csapatban szinte mindenki utál mindenkit (főleg Robbent), de volt olyan játékos is, aki senkivel sem állt szóba. Nagy pofa, nagy pofáraesés.
15. Írország
Ha az ír szurkolók a spanyolok elleni 0:4 utolsó perceiben nem kezdenek rá a The Fields of Atherny című, szívszaggatóan szomorú dalra, senki sem emlékezne arra, hogy Írország válogatottja ott járt az Európa-bajnokságon. S bár általában nem vagyunk vevők a melodrámára, ez a gesztus minket is meghatott. Az írek 100 százalékon pörögtek - de ez csak 0 pontot ért. Megesik az ilyesmi.
14. Lengyelország
Kánikula nem volt, nagy égés igen. A házigazdák a harmatgyenge A csoport utolsó helyén végeztek. Meccset nem nyertek, a kiesés után pedig a játékosok és a futballszövetség képviselői azonnal egymást kezdték ekézni. Hogy miért? Mert a focisták nem kapták meg időben az ingyenjegyeket a családtagjaik számára. A proletariátus diszkrét bája.
13. Ukrajna
Az ukrán válogatottról az Európa-bajnokság előtt a legtöbb szurkolónak egy név ugrott be: Andrij Sevcsenko, s ez az Eb után sem változott. Az ukrán válogatott 2012-ben: szürke, szláv munkásemberek a donyecki szénmedencéből, sárga mezben. Csak a bányászsapkát hiányoltuk a fejükről, nekik viszont Kassai Viktor nem hiányzott.
12. Svédország
Egy ötperces rövidzárlat miatt kikaptak Ukrajnától, majd játszottak egy jó meccset az angolokkal, és megverték a franciákat. Nem rossz mérleg, ehhez képest az írek után ők estek ki másodikként a tornáról. Annyira azért ne sajnáljuk őket, Svédországnak a múltban épp elégszer volt unalmas csapata és mázlija. Most csak unalmas csapata volt.
11. Dánia
Ki az a Krohn-Dehli és van valami köze a Koh-i-Noorhoz? Vagy: ki az a Daniel Wass? Ezt kérdezgettük egymástól az Eb előtt, az Eb alatt pedig hamar kiderült, hogy Krohn-Dehli szuper focista, a dánoknak pedig megint jó kis csapatuk van. De volt egy erős csoportjuk is, úgyhogy hamar hazautazhattak.
10. Oroszország
Az Európa-bajnokság nagy rejtélye az orosz válogatott szereplése. A csehek ellen Dzagojevék úgy játszottak, mint a Lobanovszkij-féle szovjet csapat a nyolcvanas évek közepén. A lengyeleket aztán megsajnálták, talán nem akartak újabb traumát okozni a lengyel népnek. A görögök elleni vereségre viszont nincs magyarázat.
9. Horvátország
Horvátországnak irtó nagy pechje volt a sorsolással. A spanyol és az olasz válogatott is vért izzadt ellenük a csoportkör során - a horvátok mégis kiestek, a két továbbjutó pedig a döntőig masírozott. Masszív, szervezett védekezés, kreatív támadófoci - a focitippnél az Eb különdíjasa a horvát válogatott. Üdvözlet az Adriára!
8. Csehország
Csoportelsőként zártak, a legjobb nyolc között megszorongatták Portugáliát, első ránézésre ez egy újabb cseh sikersztori, szépen mutat majd a krónikáskönyvekben. De ennyi, nem több. Láttuk a cseheket ezen az Eb-n, de nem hagytak bennünk mély nyomokat, leszámítva a Rumcájsz-forma Jiráceket és a higanymozgású Pilárt.
7. Görögország
Jó arcok voltak ezek a görögök! A kapuban ott állt a lyukaskezű Szifakisz, középen az elpusztíthatatlan Karagunisz, elöl a sztoikus Szamarasz és a szorgos Szalpingidisz. A legjobban mégis Makoszt vártuk, a tetkós-szakállas középpályást. Bejutottak a legjobb nyolc közé, ami kész csoda, le a kalappal a küzdőszellemük előtt.
6. Franciaország
A francia válogatott 2006 után ismét meccset nyert egy nagy tornán, továbbjutott a csoportkörből és a csapat edzőtáborában sem tört ki puccs vagy sztrájk. Ezek a jó hírek. A rosszak: álmatag játék, hisztis Nasri, impotens Benzema. A spanyolok elleni negyeddöntő pedig maga volt a szégyen, igazi arculcsapás a büszke franciák számára.
5. Anglia
A nyolcvanas évek eleje óta nézünk nagy futballtornákat, de ilyen gyámoltalan, passzív angol válogatottat még soha nem láttunk. Steven Gerrard, a két lábon járó futballikon az olaszok ellen már a 75. percben görcsöt kapott - ezzel mindent elmondtunk Angliáról. A svédek elleni játék miatt megkapják az ötödik helyet, de ezzel az egyre kedvetlenebb angol futballfanatikusok nincsenek kisegítve. S hogy megint a büntetőátok? Ne vicceljünk. Inkább egy kicsit kellett volna focizni.
4. Portugália
Üssenek agyon minket: az 1996-os Eb óta először drukkoltunk Portugáliának, és még Cristiano Ronaldót is sajnáltuk a kiesés után! Átéreztük a magányát: ahelyett, hogy a döntőbe lőtte volna Portugáliát, ötödikként még csak nem is rúghatott. S bár a szívünk majd' megszakadt, ez a portugál válogatott még mindig nem győztes mentalitású csapat. Talán, mert nem is igazi csapat.
3. Németország
A németeknek alighanem borsódzik a hátuk a „győztes mentalitás" kifejezéstől. Kohler, Basler, Möller - nekik aztán volt győztes mentalitásuk, igaz, a fél világ gyűlölte az arroganciájukat. A mai német válogatott viszont népszerű, látványos focit játszik, 2006 óta minden vébén, illetve Eb-n bejut a legjobb négy közé - mégis képtelen nagy tornát nyerni. Vagy a spanyolok technikásabbak, vagy az olaszok ravaszabbak. Ez van, egyelőre marad a bronz.
2. Olaszország
Szenzációsan játszottak a spanyolok elleni csoportmeccsen, a németek elleni elődöntőjük pedig ismét a torna legizgalmasabb találkozója volt (akárcsak a 2006-os vébén). Az olasz válogatott ezen az Eb-n Catenaccio helyett végig bátran futballozott, Prandelli okosan vegyítette új filozófiáját az olasz futballhagyománnyal. Csak az a döntő, az a csúnya, megalázó 0:4 ne lett volna. Az olaszok azonban azért olaszok, hogy aludjanak rá egyet, majd büszkélkedjenek az ezüstéremmel. Megérdemlik.
1. Spanyolország
Kétség sem férhet hozzá, hogy a spanyolok az aranyérmet érdemlik meg. A tiki-taka időnként tényleg unalmas, mint ahogy unalmas Torres depressziója is, Sergio Ramos pedig suttyó. De a pályán a spanyoloknak jelenleg nincs párjuk, úgy gurigáznak bárki ellen, mintha csak leugrottak volna a térre focizni egyet. Három tornát nyertek meg egymás után (világrekord!), de az Eb-n három olyan meccsük is volt (a csoportkörben az olaszok és a horvátok, az elődöntőben pedig a portugálok ellen), ami arra mutat: semmi sem tart örökké, és hamarosan őket is el fogják verni tétmeccsen.
(ktn)
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.