Kassai, a gólvonal-technológia és a videóbíró
, hb
A nap témája
A FIFA csütörtökön úgy döntött, modernizálja a focit.
"2012. július 5. történelmi nap a futballban, a világszövetség fennállásának 127. évében úgy döntött, teret enged a modern technológiának a játékban. De csak a gólvonal-technológiának" - ezekkel a szavakkal válaszolt a FIFA elnöke, Sepp Blatter arra az újságírói kérdésre, hogy mekkora jelentőséget tulajdonít a gólvonal-technológia engedélyezésének. A FIFA szabályalkotó testülete (IFAB) csütörtökön bólintott rá a technikai újításra - hét évnyi makacs ellenállást követően. A döntést - legalábbis az angol sajtó és a Wikipedia szerint - erősen befolyásolta Kassai Viktor mára hírhedtté vált téves ítélete, melyet a magyar bíró az angol-ukrán Eb-meccsen hozott. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes szkeptikusnak maradni.
A FIFA ugyanis már 2011 júliusában eldöntötte, hogy teret enged a modern technikának, ha sikerül megfelelő szerkezetet találnia a probléma megoldására. A szövetég pályázatot írt ki, amelyre kilenc pályamű érkezett, ebből azonban csak kettő vált be, a német-dán tervezésű GoalRef és a Sony által a teniszben, a billiárdban és a krikettben már sikerrel alkalmazott Hawk-Eye. Mindkét szerkezet már májusban - azaz jóval az Eb előtt - átesett a végső teszteken, a GoalRef dán bajnokikon, a Hawk-Eye alacsonyabb osztályú angol meccseken bizonyított. Ha nincs Kassaiék hibája, az IFAB csütörtökön minden valószínűség szerint ugyanúgy a technológia bevezetése mellett döntött volna.
Érdemes egy kicsit megvizsgálni azt is, hogy valójában merre is mutat a FIFA újítása. Bár első ránézésre úgy tűnhet, a szervezet nyitott a foci modernizációja felé, valójában nem tett mást, mint évekkel elodázta a gólvonal - és minden más - figyelésére ugyancsak alkalmas videóbíró bevezetését. Az IFAB vaskalapossága mellett a videóbíró híveinek ezután a Sólyomszem és Gólspori beszállítóival is meg kell majd küzdeniük. Rövidebben: az elv mellett már érdek is szól a videóbíró ellen.
(hb)
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.