Cristian Chivu hajthatatlan

Cristian Chivu hajthatatlan

, no

A nap témája

Az egykori sikerember végleg hátat fordított a román válogatottnak



Hatásos gesztusként, amolyan szimbolikus támogatásként könyvelhette volna el a román szövetségi kapitány, ha Cristian Chivut vissza tudja csábítani a válogatottba. Az Inter Milano hátvédje keleti szomszédunknál talán az utolsó, még aktív focilegendának számít. Tavaly mondta le szereplését a válogatottban: sérüléseire és korára hivatkozott. Persze mindenki tudta, hogy a valódi ok egészen más, hiszen harminc évesen még rengeteg sikeres mérkőzés részese lehetett volna. Igaz, hogy 2010 januárjában súlyos fejsérülést szenvedett, de májusban már kezdőembere volt a BL-győztes Internek.


Az az igazság, hogy befejeződött a román nemzeti tizenegy kiemelkedő eredményeinek a korszaka. Chivu még részese lehetett az utolsó sikereknek, ám miután a válogatott hanyatlásnak indult, a sajtó, sőt még a labdarúgó szövetség vezetői is több alkalommal őt hibáztatták a kudarcsorozatért. Ráadásul a BL-trófea megszerzését követően (és miután José Murinho edző távozott a csapat éléről) az Internél is válság kezdődött, a román média pedig minden alkalmat kihasznált, hogy Chivu gyengébb szerepléseit nagydobra verje.


Pedig milyen meseszerűen alakult az ezredforduló tájékán Chivu focikarrierje! Az Universitatea Craiova hátvédje 1999-ben, mindössze 19 évesen került be a válogatottba, és Jenei Imre szövetségi kapitány a 2000-es, holland-belga Európa-bajnokság döntő tornáján kezdőemberként számított rá. A román válogatott a selejtező csoportban döntetlent játszott a németekkel és drámai mérkőzésen 3-2-re legyőzte az angol válogatottat: az egyik gólt a fiatal balhátvéd, Cristian Chivu szerezte. A negyeddöntőben a románok kikaptak ugyan az olaszoktól, de szereplésük a kontinensviadalon még így is az egyik legemlékezetesebb diadalként vonult be országuk sporttörténetébe. Chivu első elitklubja az Ajax volt: 2002-ben a Hollandiában játszó legjobb külföldi focistának választották. 2003-ban 18 millió euróért vásárolta meg őt az AS Roma, négy év múlva pedig az Internazionale védelmének lett az egyik pillére, olyan hátvédek mellett, mint Maicon és Lúcio.


A román válogatottban Chivu összesen 75 meccsen lépett pályára, egy idő után a csapatkapitányi karszalagot is ő viselte. Ezen a szinten azonban a sikerek megritkultak, majd eltűntek. A FIFA világranglistáján az 1997-es 3. helyről lassan az 50-edik alá süllyedt a román nemzeti tizenegy. Hagi és Gheorghe Popescu, majd Chivu és Mutu generációja után nem nevelkedtek újabb kitűnőségek.


Az Inter hátvédje pedig visszautasította Victor Piturca szövetségi kapitány kérését: e hét végén, mielőtt Bukarestből visszautazott volna Itáliába, kijelentette, hogy soha többé nem lesz román válogatott tagja. A repülőtéren azt mondta a Mediafax hírügynökségnek, hogy emberi becsületét sértő, igaztalan vádak érték, és ezeket nem törölheti ki a lelkéből. "Az már a fiatalok feladata lesz, hogy jó eredményeikkel visszahozzák Romániában a nézőket a stadionba." Arról viszont nem szólt, hogy megvannak-e már azok az ifjak…

(no)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább