Pisont István a legnagyobb király
Zsidók, palesztinok, bombák, öngyilkos merénylők, kitelepítés, biztonsági kerítés, kormányválság, szent helyek - Izraelről általában ez jut eszünkbe, esetleg még a kosárlabda, ha a sportra gondolunk. Na és a foci?
Zsidók, palesztinok, bombák, öngyilkos merénylők, kitelepítés, biztonsági kerítés, kormányválság, szent helyek – Izraelről általában ez jut eszünkbe, esetleg még a kosárlabda, ha a sportra gondolunk. Na és a foci? Nem igazán. Pedig a zsidó államban is sokan rúgják a labdát és a klubcsapatok és a válogatott is, egyre többször vétetik észre magukat a focit szerető és értő közönség előtt. A Pisont Istvánnal felálló Hapoel Tel-Aviv például a 2001/02-es szezonban az UEFA Kupa negyeddöntőjéig menetelt (többek között a Chelseat is kiverve…), ahol aztán az AC Milan 2:1-es összesítéssel állította meg őket. De gondolhatunk arra is, hogy az izraeli válogatott a most véget ért világbajnoki selejtezőket veretlenül zárta, és csak balszerencsével esett ki.
Az izraeli bajnokság első osztályát (Ligat Al) tizenkét csapat alkotja, amelyek harminchárom fordulóban küzdenek a bajnoki címért. Ebből egyszerűen kiszámolható, hogy a csapatok hányszor küzdenek meg egymással egy idény alatt (várjuk a helyes megfejtéseket!). A második (Ligat Leumit) és harmadik (Ligat Artzit) osztályokban is ugyanennyi csapatot és fordulót láthatnak a szurkolók, de a focitipp kezdetben a Ligat Al küzdelmeire fókuszál majd (ahol egyébként egy arab csapat, a Bnei Shaknin is szerepel, de erről később). A kupaküzdelmek a más országokból ismerős egyenes kieséses rendszerben zajlanak. Bár Izrael földrajzilag Ázsiához tartozik, az izraeli futballszövetség az UEFA tagja: müncheni olimpián történt terrorakció, és a jelenlegi közel-keleti állapotok tükrében ez nem is lehet másként.
Izraelben járva minden alkalommal érdeklődtem a helyi futball iránt, mivel egy barátom Beitar Jerusalem (az izraeli Fradi, sárga-fekete színekben) sálra vágyott. Hiába kérdeztem azonban a sálról az árusokat (akár bazárban jártam, akár bevásárlóközpontban), ők előbb mindig visszakérdeztek: „honnan jöttél?” Amikor Magyarországot említettem, máris széles mosollyal sorolták: Stefan Sallói, Stefan Pisont (hogy csak a közelmúlt izraeli-magyar sztárjait említsem). Az mindig csak egy rövid beszélgetést követően derült ki, hogy van-e egyáltalán Beitar-sáljuk. Egyébként a Beitar Jerusalem edzőpályáját volt alkalmam egy héten keresztül fentről szemrevételezni, ugyanis szállodám ablakaiból délutánonként végignézhettem a csapat edzéseit. A pálya nagyjából egy BLSZ harmadosztályú csapatéra hasonlít, ezért a Beitar a bajnoki- és kupameccseit a sokkal impozánsabb Teddy Kolek Stadionban játssza. Teddy Kolek egyébként Jeruzsálem leghíresebb polgármestere volt, aki Sallói Istvánt a város díszpolgárává avatta. A Beitar-szurkolók egyébként nemcsak Pistáért voltak oda, hanem feleségéért, Csilláért is: amikor Csilla megérkezett a stadionba, a több ezres tábor kórusban kántálta a nevét: „Shela, Shela!”
A másik kellemes élmény Haifa (a Maccabi Haifa otthona, a csapat egyébként veretlenül vezeti a Ligat Al-t) közelében ért. Egy drúz faluban (a drúz egy izraeli kisebbség, amely mindig az erősebb hatalom mellett áll, ezzel biztosítva saját túlélését) ismét megkaptam a jól ismert kérdést egy árustól, pedig nem is Beitar-sálra alkudoztunk. Amikor meghallotta, hogy „Hungary”, máris válaszolt: „Ah Puszkasz”. Öcsi bácsi híre még a drúz falvakba is eljutott…
Visszatérve a Bnei Shaknin-hoz: ez egy arab csapat, noha játszanak benne keresztény, sőt zsidó játékosok is. 2004-ben az UEFA Kupában még a Newcastle-vel játszottak, jelenleg azonban utolsó előtti (kieső) helyen állnak. Rossz nyelvek szerint a csapat léte és sikere az egyetlen biztos pont az Európai Unió által a Palesztin Autonómiának adott pénzek felhasználását illetően. A zsidó-arab közeledés másik példája a novemberi végén lejátszott Barcelona–Peace Team mérkőzés volt, ahol palesztin és zsidó labdarúgók együtt udvariaskodtak a katalán klub sztárjaival. Végül a katalánok nyertek 2:1-re.
Van tehát futball élet (is) a Szentföldön!
- PéTi -
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.