Álláskeresőben a Barcelona volt mestere

Álláskeresőben a Barcelona volt mestere

, no

Akármilyen csapatot vesz majd át, kemény erőpróba vár rá.



Egy sikeres edző, ha csak 41 éves még ragyogó karriert futhat be. Nem csoda, hogy a Barcelona egykori mesterének jövőjével annyit foglalkozik a média. Pedig Pep Guardiolának nehéz lesz felülmúlni azt, amit a katalán csodacsapattal produkált, hiszen minden trófeát begyűjtött, amit csak egy klubcsapat megszerezhet.

 

Más, kiemelkedő eredményességű edzőkkel ellentétben Guardiola játékosként is sikeresnek bizonyult. Az 1990 és 2001 közötti időszakban a Barcelona védekező középpályása volt, és szinte kihagyhatatlan a csapatból. Ebben az időszakban a spanyol válogatotthoz is gyakran hívták be – 47 alkalommal pályára lépett. Aktív játékosként a hanyatlással is szembesülnie kellett: az AC Roma együttesében 32 évesen egy egész bajnokság során csupán négy tétmeccsen játszhatott. Nem ment sokkal jobban neki az Al-Ahili nevű katari csapatnál és a mexikói Doradosnál sem.

 

Így aztán 35 évesen elkezdte az edzősködést. Először a Barcelona B csapatánál, majd 2008-tól átvehette a nagy csapat vezetését.

 

Jókat lehetne vitatkozni azon, hogy Guardiola zseniális csapatépítő munkájának, avagy a rendelkezésére álló emberanyagnak köszönhető-e, hogy a Barca – a fociimádók többsége szerint – a világ legjobb csapata lett. Szerintünk az igazság valahol középen van. Guardiola sosem tudott volna ilyen szintű együttest felmutatni, ha csak gyengébb játékosokat küldhetett volna pályára. Másrészt viszont a legkiválóbb sztárcsapat is széteshet, ha az irányító szakember képtelen összekovácsolni a nagy egyéniségeket.

 

A Barcelona Guardiola vezetése alatt jutott el odáig, hogy a csapat minden tagja pontosan ismerje a tehetségéhez igazított feladatkörét. Emlékezzünk csak! Messi pár éve még a támadósor jobbszélén tevékenykedett, és Guardioa találta ki, hogy Leo középen eredményesebb, onnan kell indulnia, hogy pontos passzait kiossza, vagy megjelenjen a kapu közvetlen közelében. Guardiola idejében találta meg a helyét a csapatban Piqué, Busquets és Pedro. Érkeztek ugyan játékosok más csapatoktól is, de a legtöbb új ember saját nevelésű játékos. Ibrahimovicnak pedig sokáig nem sikerült megemésztenie, hogy miért vált meg tőle az edző: egészen egyszerűen nem illeszkedett a Barca játékstílusába.

 

A sokpasszos türelemjátékot ugyancsak a Guardiola-korszakban emelte tökélyre a katalán együttes. Ehhez viszont szükség volt arra, hogy a csapat alapemberei rengeteg gyakorlás és sok meccs alatt még a másik titkos rezdüléseiből is értsenek. 

 

Még nem tudjuk, milyen csapatnál találkozunk újra a sikeredzővel. Pár napja a Bayern Münchennel hozták hírbe, tegnap pedig ő maga nyilatkozott arról, mennyire szeretné kipróbálni magát a Premier Ligue-ben. Akárhová megy végül kemény erőpróba vár rá. Be kell bizonyítania, hogy Messi, Iniesta, Xavi nélkül is tud majd olyan nagy csapatot alkotni, amilyen a Barcelona.

(no)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább