Cseh-brazil? Másra sem vágyom
Karel Brückner
Karel Brückner, a cseh válogatott szövetségi kapitánya filozófia-szemináriumokat tart az öltözőben. Szerinte látszik az eredmény: a csehek ellen öt éve nem rúgtak büntetőt!
Karel Brücknerrel, a cseh válogatott szövetségi kapitányával a Mladá Fronta Dnes és a cseh Sport napilap készített interjút. Ezekből szemezgettünk.
Több mint egy hónap telt el a vb-pótselejtezők óta, de a szurkolók most is hősként ünneplik.
Igen? Hm, nem rémlik, hogy vállon veregettek volna a napokban. Bár nem is járok estélyekre meg partikra, ahol az ilyesmi dívik. Nem vagyok egy szenvedélyes trófeagyűjtögető, az az igazság.
Pedig most mindenki egyetlen trófeáról álmodik: mi várható a nyári világbajnokságon?
A vb-nek nincs kifejezett esélyese. Ahhoz, hogy valaki megnyerjen egy ilyen tornát, nem elég a jó csapat. A végső győzelemhez 15-20 szempont szerencsés együttállása szükségeltetik.
Pavel Nedvìd azt nyilatkozta a norvégok elleni páros meccs után, hogy a pótselejtező öt évet elvett az életéből. Önre is érvényes ugyanez?
Nedvìdre sokkal nagyobb nyomás nehezedik, mint a többiekre. Az edző helyzete más, a felelősség úgymond a munkatöltet része. És ez így van rendjén. Majd ha méhészkedni fogok, akkor nyugalmasabb lesz az életem.
A legnehezebb időszakban állítólag Werich-idézeteket (Jan Werich cseh esszéista, író, drámaíró - a szerk. megj.) olvasott a játékosoknak. Igaz ez?
Mondjuk inkább úgy, hogy Werich is része lett a játékosokkal folytatott kommunikációnak. Említsek egy példát? "Nem foglalkozom azokkal a dolgokkal, amelyeket nem áll módomban befolyásolni." És így tovább. A csapaton belül nem csak arról beszélünk, hogy ki játszik majd a bal, ki pedig a jobb oldalon. A logikai készség és a filozófia nélkülözhetetlen a futballban. Enélkül nehéz megfelelően viselkedni a pályán, nehéz fair-play szellemben játszani. Márpedig ellenünk az utóbbi öt évben nem rúgtak tizenegyest!
Különös ellenpólusok: egyrészt itt a válogatott, amelyre az egész ország büszke, másrészt pedig itt van egy korrupciós bontrányokkal terhelt, nívótlan bajnokság. Mi a véleménye erről?
Mi is ugyanannak a cseh focinak vagyunk a részesei, mint a bajnokság. Nem jó ellenérv, hogy a válogatottbeli játékosok külföldi topligákban futballoznak. Elég a 2002-ben Eb-t nyert U21-es válogatottra gondolni: azok a fiatalok a cseh ligából érkeztek, az angol szaksajtó mégis úgy írt róluk akkoriban, mint valami különleges, extra képességű játékosokról, akikhez képest az angol U21-esek B-kategóriásak. Persze, a cseh futballnak is megvannak a maga parazitái, de ettől még nem nevezném az egészet pöcegödörnek.
Mégis úgy tűnik, hogy a színvonal évről évre csökken.
Nem a színvonal romlik, hanem az a közeg, ami körülveszi a futballt. A futballból kiveszett a kultúra. Ezért néz ki úgy a cseh futballközeg, ahogy kinéz. Na és persze ne feledkezzünk meg a huligánokról, akik rettegésben tartják a civil szurkolókat. Ez már szinte terrorizmus, én legalábbis ennek megfelelő intézkledéseket foganatosítanék. Ha ilyen jelenséggel szembesülök egy stadionban, azonnal elmegyek. Egyszerűen félek.
Mi változtathat ezen?
Össze kellene fogni. A társadalom képes lenne megtisztítani a futballt, de ehhez az kell, hogy mindenki átérezze: ő is részese, ő is érintve van, a felelősség az övé is. Bár nincsenek illúzióim, hogy ezt olyan hatásfokkal lehetne kezelni, mint Angliában, de meg kellene próbálni.
Ha már a cseh bajnokságnál tartunk: Karel Poborský tavasszal is csak a másodosztályú Èeské Budìjovicében játszik majd. A vb-re készülődve nem tart attól, hogy ez kihatással lesz a formájára?
A legkevésbé sem. Karel van annyira tapasztalt játékos, hogy élete legfontosabb futballeseményére megfelelően felkészüljön.
Apropó, felkészülés. Kikkel játszik a válogatott a vb-előtt?
Több verzió is van, és még egy sem végleges. Valószínűleg Costa Rica és Elefántcsontpart is az ellenfelek között lesz. Szóba került Kamerun is, de vb-résztvevőként Elefántcsontpart attraktívabb ellenfél a nézők számára.
Igaz az, hogy Brazília és Argentína is meg szeretett volna mérkőznmi a cseh válogatottal a felkészülés során?
A brazilok és az aregentinok állandóan ajánlkoznak, illetve inkább azok az ügynökségek, akik a válogatottjukat képviselik. Az egyetlen gond az, hogy irreális összeget kellene fizetnünk egy meccsért.
De talán megérné, hiszen a szurkolóknak ünnep lenne egy ilyen párharc.
Ünnep lenne, ez igaz, de nem a cseh szurkolóknak. A brazilok például Párizsban akartak velünk játszani.
Térjünk rá a világbajnokságra. Mi a véleménye a csoportellenfelekről?
Az amerikaiak egységes csapatot alkotnak, ráadásul képesek háromhónapos edzőtábort is beiktatni a felkészülésükbe. A FIFA világranglistáján a 8. helyen állnak, és ez önmagáért beszél. Ghána egyelőre a nagy ismeretlen, de van egy fél évem arra, hogy feltérképezzem őket. Az olaszokat pedig nem is olyan régen vagy húszszor is megnéztem, igaz, elsősorban a norvégok elleni meccseiket, és akkor a skandinávokra koncentráltam.
A nyolcaddöntőben Brazíliával mérkőzhet a cseh válogatott. Eszébe jut néha?
Másra sem vágyom, mint egy cseh-brazilra. Azt jelentené ugyanis, hogy továbbjutottunk a csoportból.
Sokak szerint a világbajnoksággal véget ér a cseh futball nagy korszaka, a generációváltás ugyanis nem ígér sok jót.
Én ezt nem látom ennyire tragikusan. Utánpótlásból nincs hiány, jön majd Plasil, Svìrko�, Latka vagy Papadopulosz.
A világbajnokság után lejár a szerződése. Marad a válogatottnál?
Erről még korai lenne beszélni. Egyelőre nem foglalkozom azzal, mi lesz a vb után. Csak azt tudom, hogy még nem szeretnék nyugdíjba menni.
[A Malda Frontna Dnes nyomán]
(vss.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.