Nedved drámájától a dortmundi feltámadásig
, ktn
Melyek voltak az utóbbi tíz év legizgalmasabb BL-mérkőzései a kieséses szakaszban? A visszavágók közül válogattunk.
2003/04, elődöntő
Juventus-Real Madrid 3-1 (az első mérkőzésen 1-2)
A 2004-es BL-döntő (Milan-Juventus 0-0) minden idők legrosszabb, duplanullás fináléja volt. De a Juventus keményen megdolgozott a döntőért, a negyeddöntőben a Barcelonát verte hosszabbítás után, majd a madridi vereség után Torinóban fordított. Ez volt Del Piero egyik legjobb mérkőzése a Juventusnál, a csata tragikus hősének pedig a remekül futballozó Nedved bizonyult. A cseh az utolsó pillanatokban sárga lapot kapott, ami miatt ki kellett hagynia a döntőt. Amelyet végül a Milan nyert meg.
2004/05, nyolcaddöntő
Chelsea-Barcelona 4-2 (az első mérkőzésen 1-2)
Az őrült visszavágón a Mourinho-éra egyik legjobb játékát nyújtotta a Chelsea, amely 19 perc után már 3-0-ra vezetett. Aztán jött Ronaldinho az azóta legendássá vált, tizenhatosról spiccelt góljával meg egy tizenegyessel (3-2). A mérleget Terry billentette a Chelsea javára egy fejesgóllal a hajrában (4-2). Retróhangulatú kivonat a meccs tudósításából: a 8. percben Xavi vesztett labdát (pályafutása alatt talán utoljára), majd Kezman beadása után Gudjohnsen lőtt a kapuba. Micsoda idők!
2006/07, elődöntő
Milan-Manchester United 3-0 (az első mérkőzésen 2-3)
A kétezres évek közepén az AC Milan játszotta talán a legszebb futballt Európában. Az örökké öregnek tartott Milan a Manchester United elleni elődöntő visszavágóján az esőáztatta földbe döngölte az angol csapatot. Cristiano Ronaldónak momentuma sem volt, Kaká viszont villogott, s az idény végén az aranylabdát is elvitte. A Milan pedig a BL-trófeát, visszavágva a Liverpoolnak az isztambuli sokkért.
2008/09, nyolcaddöntő
Liverpool-Real Madrid 4-0 (az első mérkőzésen 1-0)
2009, március közepe: ez volt a Liverpool újkori történetének egyik legszebb hete. Ma már hihetetlennek tűnik, de a vörösök 4-0-ra verték a Real Madridot a BL-ben, majd a hétvégi bajnoki fordulóban 4-1-re győztek a Manchester United vendégeként. (Emlékeznek még Dossenára? Mindkét meccsen gólt szerzett…) Xabi Alonso, Gerrard és Torres ekkoriban csúcsformában játszott, és még a Carragher-Skrtel párosnak is volt respektje az ellenfelek támadóinál.
2008/09, negyeddöntő
Chelsea-Liverpool 4-4 (az első mérkőzésen 3-1)
Négy év alatt ez volt a két csapat tizedik mérkőzése egymás ellen a Bajnokok Ligájában - és mindezidáig az utolsó. Az angol belháború egy thrillernek is beillő meccsel ért véget. A Gerrard nélkül felálló Liverpool reménytelennek tűnő helyzete ellenére kétszer (0-2-nél és 3-4-nél) is csak egy gólra állt a továbbjutástól Londonban, de a bravúr elmaradt. Ez volt a Liverpool utolsó mérkőzése a BL kieséses szakaszában, 2010 óta pedig már a BL-indulás is csak álom a vörösök számára.
2008/09, elődöntő
Chelsea-Barcelona 1-1 (az első mérkőzésen 0-0)
"Kib****tt szégyen, amit művelt" - üvöltötte a bírónak Didier Drogba a lefújás után; "Elcsalva" - írta a Daily Mail a találkozó másnapján minden idők egyik legbotrányosabb BL-mérkőzéséről. A norvég Övrebo játékvezető a találkozó után rengeteg halálos fenyegetést kapott, s ki kellett őt csempészni Angliából. Az angolok szerint a bíró nem adott meg a Chelsea-nek két tizenegyest, ugyanakkor a Barcelona (amely Iniesta bombagóljával egyenlített a 93. percben) rászolgált a továbbjutásra, majd a római döntőben is angol vert (a Manchester Unitedet).
2009/10, negyeddöntő
Barcelona-Arsenal 4-1 (az első mérkőzésen 1-2)
Nem hagyható ki egy BL-összegzésből Lionel Messi. A Barca argentin tinisztárja négy - szebbnél szebb - gólt szerzett az Arsenal elleni visszavágón. Messinek ez volt az első mesternégyese tétmérkőzésen (2012 márciusában ezt is felülmúlta, a Leverkusen elleni BL-mérkőzésen öt gólt szerzett). A barcelonai álomelőadást kínos folytatás követte, az elődöntőben az Internazionale két szenzációs meccs után búcsúztatta a katalán csapatot.
2010/11, nyolcaddöntő
Bayern München-Internazionale 2-3 (az első mérkőzésen 1-0)
Papíron a BL-címvédő Inter volt az esélyesebb, a pályán azonban a Bayern lefutballozta az olasz csapatot. A sorozat történetének egyik legnagyobb talánya, hogyan tudták a bajorok elveszíteni ezt a meccset. A győztes gólt Pandev bombázta a léc alá a 88. percben, a hatalmasat hibázó Brenót Van Gaal azonnal lecserélte (azóta már egy brazíliai börtönben ül, mivel felgyújtotta a saját házát). Az Inter nem sokáig örülhetett: a következő fordulóban a Schalke 7-3-as összesítéssel verte a milánói klubot.
2011/12, nyolcaddöntő
Chelsea-Napoli 4-1 (az első mérkőzésen 1-3)
Nápolyban teljesen széteső játékot nyújtott a Chelsea (Cole, Essien és Lampard a kispadon), a vereség után néhány nappal felmondtak André Villas-Boasnak. Londonban már Roberto Di Matteo vezette a kékeket (Cole, Essien és Lampard a kezdőben), akik hosszabbítás után ki is harcolták a továbbjutást. A meccs hőse Branyiszlav Ivanovics volt. Di Matteo csodálatos sorozata később is folytatódott, az FA-kupa cím mellett a Chelsea megszerezte első BL-trófeáját is.
2012/13, negyeddöntő
Dortmund-Málaga 3-2 (az első mérkőzésen 0-0)
"Olyan volt ez a meccs, mint egy hollywoodi film, happy enddel a végén" - kommentálta Neven Szubotics, a Dortmund bekkje a Málaga elleni győzelmet. A BL őszi idényében sziporkázó Dortmundnak a rendes játékidő lefújásakor még két gólra volt szüksége a továbbjutáshoz - és a játékosok a ráadásban meg is szerezték ezt a két gólt. Ez sem a bíró napja volt: a harmadik BVB-találatot kétszer is leshelyzet előzte meg, mint ahogy a Málaga második gólját is. De hát ilyen egy jó hollywoodi film, csupa ármánykodás és izgalom, a végén a jó győzelmével.
(ktn)
A cikk a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész