Sötét Kor, vagy a 4-4-2 reneszánsza?

Sötét Kor, vagy a 4-4-2 reneszánsza?

, hb

Gary Linekernek nem tetszik az angol válogatott játéka. Hodgson szerint viszont minden rendben van. És mi köze van mindehhez a Dortmundnak?



Anglia szerda este nem tudta legyőzni Írországot a Wembleyben rendezett barátságos találkozón, a két együttes 1-1-es döntetlent játszott egymással a brit derbin. A végeredmény már a 23. percben kialakult, Shane Long fejesgóljára angol részről Frank Lampard válaszolt. A meccs hátralévő részében egyik csapat sem tudta ráerőltetni akaratát a másikra, a labda többnyire a középpályán pattogott, és néhány húzás után az oldalvonalon kívülre került.

Az angolok akadozó játékát látva a csapat egykori klasszisa, Gary Lineker billentyűzetet ragadott, és a Twitteren írta ki magából aggodalmait. A csatárlegenda szerint az angol válogatott taktikailag visszalépett egy egységnyit, a Roy Hodgson által erőltetett 4-4-2-es szisztéma a modern futballban már nem működik. "A 4-4-2-vel úgy érzem, visszaléptünk a Sötét Korszakba. Nem kedvelem ezt a rendszert, rendkívül könnyű ellene játszani. Kiszámítható és elavult. Ha a brazilok ellen is ezt erőltetjük, eltaposnak minket" - fogalmazott. Lineker szerint a futballnak nem arról kellene szólnia, hogy a játékosok sorokba rendeződve járatják a labdát, hanem arról, hogy a sorok között járatják azt, mert "a mélység mobilitást teremt, lehetőséget ad a passzolásra és a kreatív játékra."


Lineker megállapításai Roy Hodgsont is szóra bírták. A szövetségi kapitány úgy látja, csapata nagyszerűen teljesített az írek ellen, ráadásul a lehető legmodernebb felfogásban futballozott. "Nem tisztem az, hogy bárkinek a véleményét is megváltoztassam, de én úgy érzem, jól játszottunk. Ha labdát veszítettünk, a csatárok közül valaki mindig visszalépett a középpályára, ahogy azt a Dortmund játékosai is tették a Bajnokok Ligája döntőjében. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy úgy játszunk, mint a Dortmund, és egyetlen másik csapathoz sem akarom hasonlítani magunkat. A 4-4-2-es felállásról beszélek, amit egyébként a Dortmund is alkalmaz - magyarázta a bizonyítványt Hodgson. Az angol kapitány nem véletlenül hivatkozott a Dortmundra. Egy interjúban korábban elárulta, hogy az UEFA őt bízta meg azzal, hogy készítsen taktikai elemzést a BL-döntő résztvevőinek játékáról.


Lineker és Hodgson vitája is azt jelzi, hogy az európai futballban újabb korszakváltáshoz érkeztünk el. Az elmúlt években az elithez tartozó csapatok szinte kivétel nélkül a 4-2-3-1-es felállást alkalmazták, amelyből a támadásoknál (a szélsőhátvédek felfutásával) könnyedén fejlődtek fel egy 2-4-4-es vagy 2-4-3-1-es variációba. Ehhez a futballhoz azonban kreatív, labdabiztos, gólérzékeny középpályásokra, és villámgyors, technikás szélső védőkre volt szükség. A Bayern München és a Dortmund ezzel szemben idén egy olyan totális futballal gázolta le Európát, amelyben csak a középpályásoknak és a csatároknak volt támadó feladatuk, az elől lévő hat játékosból azonban ötnek védekeznie is kellett. Ez a játék sokkal inkább a fizikai felkészültségre és a gyorsaságra épít, és nem feltétlenül kellenek hozzá kiemelkedő képességű irányító középpályások.


Az angol-ír meccs azonban megmutatta, hogy - a spanyol/katalán tiki-takához hasonlóan - a német totális focit sem könnyű leutánozni megfelelő játékosanyag nélkül, a 4-4-2-es felállásról pedig már korábban kiderült, hogy sokszor alkalmatlan a betömörülő védelem áttörésére, ráadásul az esetek jelentős részében unalmas mérkőzést eredményez. (A Bayern talán éppen azért tudta megverni a Dortmundot a BL-döntőben, mert rugalmasabb felállásban lépett pályára, és végül felőrölte ellenfelét.) Ezért csak remélni tudjuk, hogy a jövő évi világbajnokságon a szövetségi kapitányok nem követik Roy Hodgson példáját, és csupán a trend kedvéért nem próbálnak ráerőltetni egy olyan sémát a csapatukra, amelyben azok kényelmetlenül mozognak.


(hb)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább