A futballisták is részt kérnének a tévés jogdíjakból
, hb
A profi focisták saját kezükbe vennék a sorsuk irányítását.
Joaquim Evangelista, a profi futballisták szakszervezetének elnökségi tagja érdekes ötletet vázolt fel a FIFPro hétfői, Hollandiában tartott gyűlésén. A korábbi játékosügynök szerint a nagy futballszervezeteknek járó televíziós jogokból közvetlenül a játékosoknak is részesedniük kellene. Evangelista úgy gondolja, hogy a mai modern foci legnagyobb problémája az, hogy a labdarúgók egzisztenciálisan ki vannak szolgáltatva a klubjainknak, és gyakorlatilag semmit sem tehetnek, ha az egyesület nem folyósítja időben a fizetésüket. A pereskedés hosszú és drága folyamat, ráadásul az esetek nagy részében szerződésbontással jár, ha egy játékos feljelenti a kenyéradóját. A televíziós jogokból származó bevétel azonban egyfajta létbiztonságot jelentene a labdarúgóknak, a kluboktól függetlenül kezelt jövedelmet minden esetben megkapnák a játékosok.
Evangelista koncepciója szerint a pénzügyi keretet a FIFPro kezelné, és egyenlő arányban részesítene belőle minden rászoruló játékost, aki csatlakozik a szervezethez. A pénzt emellett más célokra is használnák, például edzőtáborokat szerveznének lejárt szerződésű labdarúgóknak, hogy azok a holtidőben is formában maradhassanak. Mindezt természetesen a FIFA és kontinentális szervezetek ellenőrzése alatt, azokkal szoros együttműködésben valósítanák meg. "Itt az ideje, hogy a FIFA és az UEFA befejezze a szónoklatot, és végre a tettek mezejére lépjen. Ők a játékosokból élnek, valamit vissza is kellene adniuk nekik" - nyilatkozta Evangelista a gyűlés után a Reutersnek. A FIFPro szakértői úgy gondolják, hogy a biztos kereset akár a fogadási csalásokat is képes lenne visszaszorítani, a ki nem fizetett focisták ugyanis kevésbé lennének rászorulva arra, hogy "fillérekért" eladják a meccseket.
Kérdéses azonban, hogy a televíziós bevételek, (és főleg azoknak a játékosokhoz juttatott töredéke) képesek-e fedezni egy ilyen nagyszabású kezdeményezést. A négyévente rendezett nagy tornák tévés jogdíjai már így is rengeteg részre oszlanak. Részesül belőlük a rendező szövetség, a résztvevő válogatottak szövetségei, és a résztvevő játékosok klubjai. A különböző nemzeti bajnokságok pedig saját maguk döntik el, hogy hogyan osztják el a közvetítési jogdíjakat. Ahhoz tehát, hogy a futballisták is pénzhez jussanak, valakinek engednie kell. Márpedig az utóbbi évek tapasztalatai alapján ez aligha következik be. Két éve a spanyol bajnokság majdnem két részre szakadt, mert a nagycsapatok nem voltak hajlandóak a ligával kollektív szerződést kötni, és belemenni abba, hogy a bajnokság résztvevői egyenlő arányban részesedjenek a közvetítési jogokból. Ugyanez volt a helyzet Angliában is, annyi különbséggel, hogy a szigetországban a klubok nem fenyegetőztek a bajnokság bojkottjával.
A FIFPro-nak jelenleg több mint ötvenezer tagja van, ők mind hivatásos, a futballból élő labdarúgók. A szakszervezet az elmúlt évben csak Portugáliában több mint száz jelentést kapott arról, hogy egyes - főleg élvonalbeli - klubok nem fizették ki a focistáikat. A szakszervezet ezeket a játékosokat a portugál szövetséghez, az pedig az UEFA-hoz irányította át a panaszaikkal. Ha az európai szövetség elmarasztalja a klubokat, akkor azok pénzbüntetésre (az UEFA felé), illetve az európai kupákból való kizárásra számíthatnak. Azt azonban jelenleg semmi sem garantálja, hogy a panaszosok megkapják az elmaradt járandóságaikat.
(hb)
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.