Eriksson, a sejk és a bagdadi kalifa
Élt egykoron a távoli Keleten egy király. Sahriárnak hívták. Ez a király álmatlanságban szenvedett, ezért éjjelente, míg udvartartása aludt, magányos sétákra indult - álruhában.
Így szeretett bele egy lányba, akinek tüstént meg is kérte a kezét. Igen ám, csakhogy a lány még aznap megszökött, a kedvesével együtt - természetesen álruhában. Sahriár király éktelen haragra gerjedt, rabláncra verette az összes hajadont. Ekkor lépett színre Sehrezád.
Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott szövetségi kapitánya aligha ismeri az Ezeregyéjszaka meséit. Máskülönben tudta volna, hogy az álöltözék az egyik leggyakrabban felbukkanó toposz ebben a folklórban. Az asztalhoz telepedő kereskedőről kiderül, hogy nem más, mint maga Harun ar-Rasid, a dicsőséges bagdadi kalifa, álruhában; s aki pedig a kalifa palotájában Harun ar-Rasidként csókra nyújtja kezét a hajbókoló eunuchoknak, az valójában Abu Al-Haszán, a Rosszcsont.
Sven-Göran Erikssont és menedzserét, Athole Stillt az Egyesült Arab Emírségek fővárosába, Dubaiba hívta egy titokzatos sejk, aki előbb egy étteremben, majd egy luxusjachton látta vendégül az angolok szövetségi kapitányát. Amikor szóba került, hogy a sejk megvásárolná az Aston Villa futballklubot, és a bőkezű tulajdonosok éppen Erikssont hívnák a kispadra, a svéd tréner - bár jelenlegi szerződése 2008-ig érvényes - habozás nélkül közölte: évi ötmillió fontért szívesen otthagyja a válogatottat. A sejk bólintott, ötmillió font, ugyan már, bagatell összeg.
A gyanútlan Eriksson hangja remegett az izgalomtól, és mohóságában fűt-fát ígért. "Felhívom Beckhamet. Ha megveszik a klubot, az legyen az első lépés, hogy Beckhamet leigazolják. David a barátom, ad a véleményemre. Meglátják: az Aston Villa több mezt ad majd el egyetlen hétvége alatt, mint az utóbbi tíz évben." A sejk ezután érdeklődéssel hallgatta, ahogy a tréner Zinedine Zidane-t, Roberto Carlost, Rio Ferdinandot, Wayne Rooney-t vagy éppen Miachael Owent ócsárolja.
Érdeklődéssel hallgatta, hiszen nem volt más, mint Mazher Mahmood, a News of the World újságírója - álruhában.
Két szerelmi affér után tehát újabb kínos botrányba keveredett Eriksson, ráadásul a világbajnokság évében. Az angol szövetség is feszeng, és igyekszik diplomatikusan fogalmazni. Taktikai hiba volt Eriksson részéről, mondják, az pedig az ő részükről lenne taktikai hiba, ha a világbajnokság előtt menesztenék a szövetségi kapitányt. De vajon az lenne-e? Dave Whelan, a Wigan tulajdonosa azonnal megtorpedózta Erikssont: "Tiszta ügy. Egy ilyen embernek semmi keresnivalója az angol válogatott élén!"
Eriksson ugyanis eddig csupán a botrányokat szállította, nem az eredményeket. Eddigi legnagyobb sikere egy négy évvel ezelőtti vb-selejtező, amikor az angolok 5:1-re legázolták Németországot Münchenben. Ezen kívül viszont... A 2002-es vb-n csak Argentínát és Dániát verték meg (előbbit egy büntetővel), Svédországgal és Nigériával vérszegény ikszet játszottak, a legfontosabb meccsen pedig kikaptak a braziloktól. A két évvel ezelőtti Európa-bajnokságon pedig csak az outsidernek számító Svájcot és Horvátországot győzték le, a franciákkal (1:2) és a portugálokkal (2:2) már nem bírtak.
Azt Eriksson is tudja, hogy az utóbbi évtizedek legjobb angol válogatottja áll rendelkezésére: Rooney, Lampard, Gerrard, Beckham, hátul Carragher, Campbell, Rio Ferdinand... Ha velük sem sikerül döntőbe jutni a vb-n, vagy legalább a bronzérmet megszerezni, akkor bukott trénerként kell majd elkotródnia Angliából. De még így is jobban jár majd, mint az a pénzsóvár alak, akit Harun ar-Rasid öszvérre ültetett és körbevezettetett Bagdad utcáin, nyakában azzal a felirattal: "Így jár az, aki kapzsi!"
(vss.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.