Futballbolondok Európában
Topligák nézőszámai
Nyugaton a helyzet változatlan: az emberek szívesen járnak futballmeccsre, ha esik, ha fúj, ha ligakupa, ha bajnoki, ha tétje van, ha nincs, akkor is. Szeretik a focit.
Magyarország: a lelátók az ürességtől konganak
Magyarországon tíz évvel ezelőtt még mindenki lesajnálta az MTK-t, mondván néhány száz szurkoló jár a Hungária körútra megnézni a fiúkat. Ekkoriban még az sem ment ritkaságszámba, ha egy-egy Fradi-meccsen dugig teltek az Üllői úti lelátók, de a vidéki csapatok is tartották az öt-tízezres átlagot. 2005-ben a helyzet már-már kilátástalan, a patinás pesti és vidéki klubok nemhogy fejlődtek volna ezen a téren, hanem szép lassan lesüllyedtek az MTK mellé. Az őszi szezonban egyedül a Debrecen, az Újpest, a Fehérvár és a Diósgyőr meccseit nézték meg rendszeresen legalább négy-nyolcezren a helyszínen. A Ferencváros esete egy külön könyvet is megérne: öt évvel ezelőtt már az is botrányosnak számított, hogy alig tízezren járnak a "Nemzet Csapatának" előadásaira. Ma átlagosan kétezerötszázan, de érdekel ez még valakit rajtuk kívül? Az általános hazai futball-lózungok és siránkozások mellett szembetűnő, hogy a "kiemelkedő" nézettségű csapatok valóban nyújtanak is valamit a nagybetűs futballból. Vagyis a képlet továbbra sem fordított: ha van legalább egy kis igyekezet, törekvés a minőségű futballra, akkor a szurkolók honorálják is azt.Fulham: 105 százalékos kihasználtság
A topligák nézettségi adatait persze nem igazságos összehasonlítani a magyarországi helyzettel, de ha másra nem, iránymutatásra jók lehetnek, és az egymáshoz való viszonyításuk is érdekes. Természetesen a nézettségi adatokat is többféleképpen lehet mérni, az objektivitás miatt ezért elsősorban a stadionok átlagos kihasználtsága tekinthető mérvadónak. Ebben a tekintetben egyértelműen Anglia vezet, nem véletlenül a szigetország a futball őshazája: az angol stadionok hétről hétre több mint 90 százalékban megtelnek.Az önmagában is irigylésre méltó adat akkor válik igazán értékessé, ha a csapatonkénti lebontást is figyelembe vesszük: még a kapacitás-kihasználtsági listán 15. helyezett Everton meccseire is átlagosan 89 százalékban megtelik a Goodison Park. Az angolok átlagát két csapat "rontja le": az idén is gyalázatosan szereplő Sunderland (70 százalék), és a Blackburn (63 százalék).
Mohamed Al-Fayed csapata, a Fulham azonban minden szempontból kilóg a sorból. Az 1879-ben alapított londoni klub stadionja (a Craven Cottage) átlagosan 105 (!) százalékban telik meg. A kiscsapat jelenleg csak a 15. helyen szerénykedik a bajnokságban, a szurkolók mégis minden alkalommal összezsúfolódnak a lelátón, hogy megnézzék Radzinskiéket. A Fulhamen kívül egyébként még öt klub (Newcastle, Manchester United, Tottenham, Chelsea, Arsenal) büszkélkedhet legalább 99 százalékos átlagos kihasználtsággal - különösen a manchesteriek mérlege imponáló, hiszen esetükben egy 68 ezer férőhelyes stadion telik meg a hazai mérkőzéseken.
Az már csak hab a tortán, hogy az angol másodosztály meccseire is átlagban 18 ezer szurkoló kíváncsi; a harmadosztály Nottingham Forest pedig még mindig 20 ezer fölötti átlagnézőszámot produkál, legyen az ellenfél a Blackpool vagy a Gillingham. Az angol rendszer működését jelentősen befolyásolta a nyolcvanas évek két legnagyobb futballtragédiája (Irapuato után). Az 1985-ös Juventus-Liverpool BEK döntő előtti, 38 áldozatot követelő dráma a Heysel-stadionban, illetve az 1989 áprilisában Hillsboroughban lejátszott FA-kupa döntő (Liverpool�Nottingham), amikor a leszakadó lelátók alatt 95-en lelték halálukat. Utóbbi eset szomorú példát mutat arra is, hogy Angliában a futball milyen integráns része a brit társadalomnak. A hillsboroughi katasztrófa 96. áldozata az 1989-ben még 17 éves Anthony Bland volt, aki 2004-ig kómában feküdt. Felépülésére az orvosok nem láttak esélyt, a fiú szülei pedig évekig járták a bíróságokat, mivel Angliában az eutanázia bármilyen formája tiltott volt akkoriban. 1994-ben végül Anthony Bland ügyében precedens értékű bírósági döntés született: Angliában azóta engedélyezett a passzív eutanázia. Az események hatására Angliában igazi futballforradalmat hajtottak végre, a stadionokból örökre kitiltva a huligánokat, megszüntetve az állóhelyeket.
Németország: rekordok földje
Mostanában a németek is inkább csak a futball minősége miatt panaszkodhatnak - a nézőszámok rekordokat döngetnek. A stadionok átlagos kihasználtsága valamivel kisebb (83 százalék), mint a Premiershipben, de a nagyobb befogadóképességű stadionok miatt a mérkőzésenkénti átlagos nézőszám (39767) hatezerrel több, mint Angliában. A németeknél minden szempontból a Schalke vezet (99 százalékos kihasználtság a 61 ezres befogadóképességű AufSchalke Arenában), de a gelsenkirchenieken kívül még hat csapat büszkélkedhet legalább 90 százalékos kihasználtsággal. Talán az sem véletlen, hogy a lista végén a leggyengébben teljesítő csapatokat találjuk (Wolfsburg, Nürnberg, Duisburg) - mégiscsak van valódi összefüggés a pályán nyújtott produkció színvonala, és a nézők mennyisége között. A németeket a spanyolok követik a maguk 72,5 százalékos kihasználtsági mutatójukkal. A Primera División listáját a Valencia és a Sevilla vezeti.Olasz Kupa: 237 nézőtől hatvanezerig
A topligák leggyengébb mutatóival az olaszok rendelkeznek, gyakorlatilag félház (53 százalék) előtt zajlanak a Serie A fordulói. Olaszországban leginkább az Artemio Franchi stadiont töltik meg a nézők Firenzében, de a Fiorentina a maga 76 százalékos kihasználtságával is csak a sereghajtók között lenne az angol bajnokságban.
Az adatokat Olaszországban több dolog is magyarázhatja. Egyrészt az, hogy az olasz csapatok stadionjai a legnagyobbak Európában: ha minden meccset telt ház előtt játszanának a Serie A-ban, az hetente közel félmilliónyi nézőt jelentene. Másfelől az olasz futballszurkolók mindenkinél érzékenyebben reagálnak a csapat szereplésére. A 2002-ben kieső Fiorentina meccseit például abban a szezonban átlagosan 15-20 ezer szurkoló "szenvedte" végig, hiába játszott a csapatban a Nuno Gomes-Adriano csatárkettős. Toniék idén menetelnek, és ez a nézőszám megkétszereződését hozta magával (mostanában átlagosan 36 ezren ünneplik Prandelli bandáját). A Parma kilencvenes évekbeli szupercsapata is átlagosan 10 ezerrel több szurkoló előtt mutatta be bravúrjait, mint ahányan mostanában kijárnak a kék-sárgák meccseire.
Olaszországban az sem mindegy, hogy milyen presztízsű meccset játszik a csapat, vagy, hogy ki az ellenfél: hiába a világ egyik legnépszerűbb klubja a Juventus, ha előfordult már, hogy Olasz Kupa mérkőzésen 237 néző lézengett a hetvenezer férőhelyes Delle Alpiban (2002-ben, a Sampdoria ellen). Nem véletlenül tervezik a torinóiak évek óta, hogy egy kisebb, hangulatosabb stadiont építenek; vagy elköltöznek egy másik városba, hiszen Torinón kívül szinte mindenütt több Juve-szurkolót találnának. Harmadrészt az sem lényegtelen, hogy a Serie A jelenlegi mezőnyében több olyan kiscsapat van (Messina, Chievo, Cagliari), amelyik soha nem rendelkezett népes rajongótáborral. A B-ligában viszont olyan nagy hagyományú, komoly szurkolótáborral rendelkező csapatokat találunk, mint a Bologna, az Atalanta, a Torino vagy a Verona.
Mindenesetre az olaszok futballőrülete egész más, mint az angoloké. Példa erre a 2005. december 8-án lejátszott Napoli-Roma Olasz Kupa-mérkőzés. A csütörtöki, délután három órás kezdés ellenére a harmadosztályú nápolyiak stadionjában 60 ezren nézték végig, amint a vendégek 3:0-ra verik el kedvenceiket.
(ktn.focitipp.hu)
*****
További cikkek a rovatban
Szenvedély, szív, hivatás, haza
Kukorelly Endre emlegeti a Fradit, Varga Zoltán és a horvátokat – meg az unalmat. Év végi körkérdés, 18. rész
X Professzor a mutánsok élén
Horváth Béla szerint X Professzor lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Év végi körkérdés, 18. rész.
A foci ereje
- Dárdai Pál
- Andrés Iniesta
- José Mourinho
- év végi körkérdés 2017
- Mohamed Salah
- Manchester United
- Barcelona
- Lincoln City
László Ágnes (a "Kislány, nagy foci" blog szerkesztője) a barcelonai élményekről, az egyiptomi és angol hősökről és a manchesteri buszozásokról. Személyes válaszok. Év végi körkérdés, 17. rész.
Videoton, Hoffenheim, Tatabánya!
- Szalai Ádám
- év végi körkérdés 2017
- Arsenal
- Manchester United
- Liverpool
- Bordeaux
- Videoton
- Tatabánya
- Hoffenheim
Zelei Dávidnak a Vidiről vannak jó emlékei 2017-ből: a Bordeaux elleni siker tényleg óriási volt. A folytatást hagyjuk, inkább hajrá, Tatabánya! Év végi körkérdés, 16. rész.
Andrés Iniestától Ferenc pápáig
Sánta Szilárd számára Andrés Iniesta „a futballista”. Ferenc pápa pedig az ideális szövetségi kapitány. Év végi körkérdés, 15. rész.
Coutinho maradjon, kösz!
Gazdag József szerint Vinnie Jones lenne az ideális választás a magyar szövetségi kapitányi posztra. Különben pedig: Liverpool forever! Év végi körkérdés, 14. rész.
Mikor él át egy Real-drukker ilyet?
Purosz Leonidasz az Udinese feltámadásának örül a legjobban, de a szövetségi kapitány kérdésében bizonytalan. Éljen az olaszos tiki-taka! Év végi körkérdés, 13. rész.
Hátha majd most! Hahaha!
Kiss Lászlónak nem sok öröme volt idén a futballban (Juve-kudarc a BL-döntőben, Olaszország lemaradása a vb-ről), de az év csapata kárpótolta mindenért. Év végi körkérdés, 12. rész
Szeretném tovább csodálni a játékukat
Egressy Zoltán a Barcelona fanatikusa, vagyis nem nagyon érdekli, hogy a Real Madrid hány trófeát nyert idén (sokat). Év végi körkérdés, 11. rész.
Futballkapitány? Kemény Dénes!
Máté Gábor nem sémákban gondolkodik, szerinte Kemény Dénest kellett volna kineveznia magyar fociválogatott élére. És még: az új Messire várva. Év végi körkérdés, 10. rész