Akik győzelemre születtek
, ktn
Olaszország
Az olaszok futballművészek. Aki ezt nem érti, az soha nem fogja megszeretni az olasz futballt. Figyelmen kívül azonban sosem hagyhatjuk Olaszországot - a csapattal mindig számolni kell. Nosztalgiázzunk együtt régi videók segítségével.
A hagyományos futballnemzetek közül messze az olaszoknak van a legrosszabb hírük. Kezdődött azzal, hogy Benito Mussolini fasiszta parádét rendezett az 1934-es világbajnokság ürügyén, ahol az olasz futballisták karlendítéssel köszöntötték a szurkolókat. A harmincas évek legendás olasz futballcsapata hiába gyűjtött össze két világbajnoki trófeát - ezek a képek legalább annyira beivódtak az emberek tudatába, mint a nagy győzelmek iránti tisztelet. Aztán jött a catenaccio, ami maga az antifutball. Jöttek a kínos kiesések és a nyögvenyelősen kiszenvedett diadalok. Hol az egyik, hol a másik. Amikor 1966-ban Észak-Korea legyőzte Olaszországot, mindenki az olasz csapaton röhögött. De nevettek rajtuk akkor is, amikor az 1982-es vébét három döntetlennel kezdték: a csoportmérkőzések során a Peru, Kamerun, Lengyelország hármas egyik tagját sem tudták legyőzni. Pár héttel később aztán őket ünnepelte a világ, Paolo Rossi megtáltosodott. Még a 2006-os világbajnoki címüket is beárnyékolta Materazzi sunyi provokációja (nem mintha Zidane reakciója annyira lenyűgözött volna bennünket).
Lakosok száma: 59,9 millió fő (2013)
Terület: 301 ezer km2
Legnagyobb városok: Róma (2 840 000), Milánó (1 604 000), Nápoly (1 212 000)
Egy főre jutó GDP: 33 069 $ (29.) – [ENSZ, 2012]
Születéskor várható élettartam: 83,1 év (8.)
Írástudatlanság: 1%
Főbb exporttermékek: járművek, gyártógépsorok, italok, dohány, vegyipari termékek, élelmiszer, ásványok
Rasszok: 92% olasz, 3% szárd, 5% egyéb (rétoromán, német, francia, albán, görög, horvát, szardíniai katalán)
Az olaszok alighanem azzal provokálják a világot, hogy mindenkinél jobban értenek ahhoz, hogyan kell győzni. Vagy legalábbis: hogyan kell az ellenfél játékát megsemmisíteni. Az 1970-es mexikóvárosi horrormeccsen (Olaszország-NSZK 4-3) vért izzadtak, mert akkor arra volt szükség. 1982-ben sokkal gyengébbek voltak, mint a brazil csapat - ezért kíméletlenül kihasználták a bizonytalan brazil védők hibáit. (A Time magazin 2010-ben minden idők legjobb vb-mérkőzésének a '82-es olasz-brazilt, a második legjobb meccsnek pedig a '70-es olasz-nyugatnémetet választotta...) A 2006-os világbajnoki győzelmük a legfrissebb emlék, akkor a németek elleni elődöntőben játszottak tökéletesen. A hosszabbításban Marcello Lippi négycsatáros játékra váltott, mert tudta, hogy Olaszország tizenegyesekkel sosem fogja legyőzni a németeket. Bejött: az olaszok lőttek két kapufát, a hajrában pedig két gólt. De ugyanez történt a 2012-es Európa-bajnokság elődöntőjében is. Eldugták a labdát sokkal esélyesebb ellenfelük elől, a villámgyors német játékosok pedig hiába futkároztak utána, kikaptak.
Ez a flexibilitás, ez a ravaszság emelte Olaszországot a legnagyobbak közé, így szerezhettek négy világbajnoki címet. Hosszan lehetne sorolni, kik játszanak szebb és látványosabb focit az olaszoknál. A brazilok, a portugálok, a spanyolok, a hollandok, a "régi jugoszlávok", a "régi magyarok". Az olaszok olaszos focit játszanak, mindenből egy kicsit. És, persze, mindig akad egy-egy olyan játékosuk, mint Rivera, Baggio, Del Piero, Totti - most pedig Pirlo. Egyszóval: az olaszok futballművészek. Annak minden hátrányával és előnyével.
Vb-mérleg: 80 mérkőzés, 44 győzelem, 21 döntetlen, 15 vereség, 126-74-es gólkülönbség.
Vb-gólkirály: Roberto Baggio, Paolo Rossi, Christian Vieri 9-9 gól
Legemlékezetesebb meccs: Olaszország-NSZK 4-3 (1970)
Szórakoztatósági faktor: 7
Az első vesztes vb-döntőnk. Igaz, itt sok esélyünk nem is volt. (Micsoda csapatbuszok!)
1938: Olaszország-Magyarország 4-2
Sokak szerint ez volt az évszázad meccse. Sajnos nem láttuk élőben.
1970: Olaszország-NSZK 4-3 (hosszabbítás után)
Soha ne passzold hátul keresztbe a labdát! (Szubjektív: ez a valaha volt legjobb vb-meccs.)
1982: Olaszország-Brazília 3-2
A döntő 1982-ből. Figyeljék a Tardelli gólja előtti tikitakát.
1982: Olaszország-NSZK 3-1
"Andiamo a Berlino". A klasszikus vb-elődöntő Pirlóval, Grossóval, Caressával és Bergomival. Szegény németek, már megint.
2006: Olaszország-Németország 2-0 (hosszabbítás után)
(ktn)
További cikkek a rovatban
Futball a földi pokolban
Hetvenkét éve, 1945. január 27-én szabadult fel a történelem egyik legnagyobb szégyenfoltjának helyszíne, az auschwitzi lágerkomplexum. A krematóriumok között időnként futballmérkőzéseket rendeztek.
Kisbeszéd-töredék a szünetről
Nos, csak a kép kedvéért, kedves magyar bajnokság, jó hír, hogy páran lessük még a monitort, a takarót. Kevésbé jó: nem mindig tudjuk, hogy amit látunk az a valóság, vagy végtelenített felvételről valami régi program. Azaz, hogy élsz e még egyáltalán. Nagygéci Kovács József a "szünetről".
„Tengerben a tenger”
Július 14-én, csütörtökön, 66 éves korában meghalt Esterházy Péter író, Esterházy Márton testvére. NAGYGÉCI KOVÁCS JÓZSEF egy személyes történetet idéz fel a futball iránt rajongó EP-ről. Jelen időben beszélünk róla.
„Magyaros, csípős”
Állandó posztolónk, SZOMBATHY PÁL újságíró tökélyre fejlesztette a minimált az előzetes esélylatolgatás során. Rövid, de velős. Eb-körkérdések.
, focitipp
Magyarország futballban is világirodalmi tényező
A cím legföljebb azok számára szorulhat némi magyarázatra, akik nem hallottak még a magyar íróválogatottról. Remélhetőleg ők vannak kevesebben. Különösen ama három feledhetetlen famagustai (Észak-Ciprus) nap után, amikor a csapat nemzetközi színtéren is – újra – letette névjegyét. Nem is akárhogy! –…
Kőrösi Zoli halálára
Tegnap meghalt egy magyar író, aki szeretett focizni, és tudott is írni a fociról. A logikai láncolatból ne maradjon ki az se, hogy tudott is focizni, és szeretett is írni. Szegő János búcsúzik tőle.
Nyerjen könyveket a Focitippel!
Itt a Focitipp nagy könyvnyeremény-akciója. Hat nyertes összesen 18 könyvet nyerhet meg a játékban, amely a Facebookon zajlik.
A Professzor visszaemlékezései
Mit tudhatunk meg Andrea Pirlóról a Gondolkodom, tehát játszom című önéletrajzi könyve alapján? Rengeteg mindent – de azért várjuk a folytatást. Könyvkritika.
Egy Dózsa-regény vége
Szusza, Bene és Törőcsik – három egykori futballsztár egy fotón. Szegő János új sorozata a kultúrszekcióban: "egy kép alá".