Gerrard? Nekünk nyolc!
Anglia, 25. forduló Chelsea-Liverpool 2:0
A Focitipp szerint Makelele és Robben volt a meccs két legjobbja: egyaránt kilenc és fél. A lámpalázas Warnock viszont csak hármast kapott. Az angol bajnokság tavaszi idényének slágermérkőzése - ahogy mi láttuk.
CHELSEA
Kapus: Petr Èech (8) – idén 14 bajnokin maradt érintetlen a hálója, vivát! A cseh csodakapus érdemeit némiképp csorbítja, hogy Crouch helyből is magasabbra ugrott, mint Èech nyújtott karral, de más mínusz nem került a neve mellé, ráadásul Gerrard lövésénél (52. perc) pazar védést mutatott be.
Védelem: a Kékek sorozatban a 37. hazai meccsükön maradtak veretlenek, és ezt elsősorban hibátlan defenzív alakzatuknak köszönhetik: idén pl. 25 bajnokin csak 13 gólt kaptak. A védelem kulcsembere ismét John Terry (9) volt, bár a Focitipp feljegyezte hajmeresztő hazaadását a 16. percben, amiből aztán szöglet lett. Tiago már a Lyoné, Paulo Ferreira sérült, Maniche a kispadon, így Mourinho portugál különítményéből csak Ricardo Carvalho (7) maradt hírmondónak: megbízható, bár néha kissé lassúnak tűnt, ráadásul a meccs elején a bíró háta mögött lekönyökölte Kewellt. William Gallas (8) a vasrudat is kettéharapná, kőkemény bekk, akárcsak a görög Dellasz, gólja pedig lélektanilag rendkívül fontos volt. Asier del Horno (6) bilbaói múltja miatt a Focitippnél nyolcasról indult, de aztán a meccs végére leküzdötte magát hatosra.
Középpálya: Claude Makelele (9,5) a fekete vendégmunkás a csapatban, minden piszkos melót elvégez, s csak néha vigyorodik el, egy-egy csontrepesztő belemenés után. Posztján mindazonáltal a legjobb, vasárnap is precízen szűrte a liverpooli támadásokat. Frank Lampard (8) nem alkotott maradandót, képességeit viszont elismerjük, ráadásul a futballt ésszel játssza, ami a ghánai Mickael Essien (4) esetében – hol vannak már a lyoni trükkök! – nem állítható. Essien, futballesszencia nélkül – kerestük őt a pályán, de sikeresen elrejtőzött.
Csatársor: Szegény Stephen Warnock: a Liverpool bekkje talán még most is ott szédeleg a Fulham Broadway környékén Arjen Robben (9,5) káprázatos cselsorozatai után. Van Nistelrooy, Park Dzsi-Szung, Van Bommel, Robben – jó kis csapat lehetne ma az Eindhoven, ha az európai elitklubok nem vásárolták volna fel tehetségeit. De felvásárolták, és Arjen Robben azóta a Chelsea-ben szlalomozgat, vasárnap élmény volt nézni (a Reina-féle attak utáni műesést már kevésbé). Joe Cole (7) gyors, dinamikus, robbanékony, de olykor túl öncélú. Vasárnap elhomályosította őt az argentin Hernan Crespo (9), aki karácsony óta már 5 gólt lőtt.
Értékelés: 85 pont
LIVERPOOL
Kapus: Jose „Pepe” Reina (4): Grobbelaar és Dudek után végre egy megbízható kapus a Liverpoolban – mondjuk ezt annak ellenére, hogy a Chelsea ellen kifejezetten peches napot fogott ki: védenivaló nélkül mattolták, a végén pedig (jogtalanul) pirosat kapott. A Focitipp együttérez Reinával, kevés munka, mégis két kapott gól az idény egyik legfontosabb bajnokiján, megfejelve egy buta incidenssel a hajrában: sajnos ez csúnyán hangzik. A négyes osztályzat is, de ez van.
Védelem: Alig várjuk, hogy a dán Agger végre elfoglalja Sami Hyppia (4) helyét a csapatban. A finn az utóbbi időben egyre körülményesebben forog, tőle már csak Stephen Warnockot (3) szántuk jobban: a fiatal védő 13. bajnokiját játszotta idén (ennyit a babonákról), és Robben biciklicseleit éppúgy tátott szájjal bámulta, mint a nézők, ráadásul mindkét gólnál gyermeteg helyezkedési hibát vétett. A saját nevelésű Jamie Carragher (6) teljesítményét is csak közepesre értékelhetjük, Steve Finnan (3) pedig egyenesen értékelhetetlen: vagy már az is valami, hogy szép ívű bedobásai voltak?
Középpálya: Xabi Alonsót nem vettük észre, s ez a mi hibánk? Xabi Alonsót (4) nem lehetett észrevenni, mert halvány volt, jellegtelen és alibista – ez viszont az ő hibája. A meccs elején Robben egy gyermeteg köténnyel befűzte, s az introvertált baszk ezek után visszavonult önmagába, s bár képzeletben talán remek meccset játszott, ezzel most nem tudtunk mit kezdeni. Fásultsága John Arne Riisére (5) is átragadt (azok az idők elmúltak, amikor még a norvég származásért is pont járt). Mohamed Sissoko (8) becsületére legyen mondva, hogy 10 sárga és 1 piros lapja után ezúttal önmegtartóztató módon focizott, a második félidőben pedig lövéssel is próbálkozott – apró szépséghiba, hogy a tetőszerkezetet vette célba. Steven Gerrard (8) a mi emberünk: hajtott, zakatolt, helyzeteket teremtett; az már nem rajta múlt, hogy a többiek nem vették a lapot.
Csatársor: Le a kalappal, mondtuk az első negyedóra után Peter Crouch (7) veszélyes fejeseit látva, de kalapunk sincs, a végére pedig hízelgő véleményünk is megváltozott, mert bár Crouch végig kiemelkedett a mezőnyből, ezt ezúttal csak 198 centiméterének köszönhette. Az ausztrál Harry Kewell (4) álomkóros produkcióját pedig gyorsan felejtsük el: a bajnoki cím sorsa eldőlt, a Liverpool a Bajnokok Ligájára összpontosíthat.
Értékelés: 56 pont
Stamford Bridge, 42 316 néző
Chelsea–Liverpool 2:0 (1:0)
Chelsea: Èech – Gallas, Ricardo Carvalho, Terry, Del Horno – Makelele (84. Diarra), Essien, Lampard – Joe Cole (74. Duff, 79. Gudjohnsen), Robben – Crespo.
Liverpool: Reina – Finnan, Carragher, Hyypiä, Warnock – Xabi Alonso, Sissoko (74. Cissé), Riise (61. Luis Garcia, 83. Dudek), Kewell, Gerrard – Crouch
Gólszerzők: 35. Gallas, 68. Crespo
Sárga lap: Essien, ill. Luis Garcia, Xabi Alonso
Kiállítva: 82. Reina.
Tolvajok a Stamford Bridge-en
A Liverpoolnak nincs szerencséje a Chelsea otthonában. A vörösök szurkolói egy 1989 decemberi meccsre emlékeznek legszívesebben: a Liverpool 5:2-re verte idegenben a kékeket (gólszerzők: Rush 2, Houghton, McMahon és Beardsley), és abban a szezonban a bajnokságot is fölényesen megnyerte, az Aston Villa és a Tottenham előtt (akkor búcsúzott az élvonaltól a Millwall). Azóta viszont 19 idegenbeli meccsen csupán egyetlen győzelem és 12 vereség! A liverpooli drukkerek mégsem távoztak üres kézzel Londonból: egy Chelsea-zászlót zsákmányoltak a vasárnapi rangadón.
- vss -
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.