Volt egyszer egy Közép-Európa
"Közép-európaiak vagyunk: az idegrendszerünk elrongyolt, a vécépapírunk kemény" - írja Esterházy Péter. Na és a futballunk? Az milyen?
Volt egyszer, réges-régen, egy Közép-európai Kupa (KK). Magyar, cseh, olasz, svájci és osztrák csapatok indultak. Az 1928-as KK-döntőben például a Ferencváros 7:1-re legázolta a Rapid Wient. Nem volt meglepő eredmény: az a Fradi még az uruguayi válogatottat is megverte a nevezetes dél-amerikai turnén, ugyanabban az évben. 1938-ban pedig a Slaviát riogatta Prágában, a KK fináléjában: a Masaryk stadionban 50 ezer néző előtt az FTC "gyilkos tempót diktált"; "Dauèík leteríti Táncost, a jobbszélső rúgja a szabadrúgást, a csavart labda pontosan Kemény fejére száll, ki védhetetlenül a hálóba fejeli a magyarok esedékes dugóját" - írta a Kassai Újság tudósítója a mérkőzésről.
Közép-európai Kupa már nincs. Van helyette UEFA-kupa. Többek között cseh, szlovák, ukrán, román és bolgár résztvevőkkel. Magyarok nincsenek. Az őszi rostákat nem élik túl.
Pedig a bolgár foci kapcsán is csak legyinteni szoktunk. "Lecskov? Sztoicskov? Kosztadinov? Szakállas történet." Pedig nem az. A CSZKA Szófia a BL-selejtezőben az Anfield Roadon verte meg a címvédő Liverpoolt, és egyelőre két csapatuk (Levszki, Litex Lovecs) is életben van az UEFA-kupában. A Levszkit másfélezren kísérték el Nagyszombatba, így aztán már meg sem lepődtünk a bolgár kollégáktól kapott Macs Meridian című sportlapon: a téli olimpia idején a 24 oldalas sportújság 19 oldalt szentelt a futballnak. A románokat a Steaua és a Rapid Bukarest képviseli (előbbi a Heerenveent 3:1-re, utóbbi a Herthát 1:0-ra verte idegenben), de egyelőre továbbjutásra áll még a cseh Slavia is (Palermo 2:1).
1927-ben a Fradi kioktatta (6:1) az angol kupagyőztes Blackburn Roverst. Sorozatos futballtraumákon "rongyolódott idegrendszerünkkel" már elképzelni sem tudjuk, de az a Fradi-Blackburn olyasmi lehetett, mintha ma a Barcával vagy a Chelsea-vel cicázna egy magyar együttes.
- vss -
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.