Egyszer az életben!
, ktn
Ma este Norvégiával találkozunk Oslóban, Eb-pótselejtezőn. A legutóbbi pótselejtezős szereplésünk tragikus volt, akkor a jugoszlávok 12:1-gyel intéztek el bennünket. S bár a közelmúltból van egy 1:8-as norvég emlékünk, reménykedni azért szabad.
A magyar válogatott kiemeltként várta a pótselejtező sorsolását (a FIFA-világranglista alapján a nyolc résztvevő között mi voltunk a negyedikek), és a legtöbben annak örültek volna, ha a szlovén vagy a norvég válogatottat kapjuk ellenfélnek. A sorsolás után nem lehettünk elégedetlenek, Norvégia vár ránk. Persze, ha a vágyainkat szembesítjük a valósággal, például a statisztikákkal, akkor mindjárt kiderül: a párharcnak messze nem Magyarország az esélyese. Vegyük mindjárt azt, hogy a magyar válogatott 34 éve képtelen legyőzni Norvégiát. 1981-ben 4:1-re nyertünk a Népstadionban, s ezzel a győzelemmel ki is jutottunk a következő évi világbajnokságra. Azóta azonban sikerélmény nuku: öt döntetlen és négy vereség a mérleg. Különösen fájdalmas a 2008-as Eb-selejtező sorozat emléke, amikor idegenben 4:0-ra, odahaza 4:1-re kaptunk ki a norvég csapattól.
Sokszor elhangzik az is, hogy a magyar játékosok egyénileg képzettebbek a norvég futballistáknál. Mese, mese, meskete. Lehet, hogy a magyar futballista a fején is táncoltatni tudja a labdát, oda-vissza tolja a "nagybrazil" kört, míg a norvég azt sem tudja, mi az az oxi. Ha rugósfociról beszélnénk, ennek akár még lehetne is jelentősége, csakhogy a futballban futni kell, sokat, gyorsan. És ez az, amiben a norvégok alighanem sokkal jobbak nálunk. Ne felejtsük: a meghatározó játékosaik komoly nyugat-európai klubokban futballoznak - és nem padoznak. Hertha (Jarstein, Skjelbred), Mönchengladbach (Nordtveit), Norwich (Tettey), Celtic (Johansen), Olimpiakosz (Elabdellaoui) - masszív európai középcsapatok masszív futballistái a norvégok.
S ha már a klubcsapatokat soroltuk: a Debrecent például idén nyáron éppen a norvég Rosenborg ejtette ki játszi könnyedséggel az Európa-liga selejtezőjéből, Debrecenben 3:2, Trondheimben 3:1 oda. (De említhetnénk a Strömsgodset nevét is, a Hajdúságban ennek sem örülnek.) A Rosenborg mellett ott van az Európa-liga csoportkörében a Molde is, azon kevés csapatok egyike, amely négy forduló után biztosan kivívta a továbbjutást a kvartettjéből. Ahol azért nem kispályások fociznak a norvégokon kívül: ott találjuk a Celticet, az Ajaxot és a Fenerbahcét.
És hogy a norvégok nemcsak futni és szerelni tudnak, azt láthattuk a horvátok elleni hazai Eb-selejtezőn is. Norvégia úgy nyert 2:0-ra a világklasszisokkal teletűzdelt horvát csapat ellen, hogy akár 4-5 gólt is szerezhetett volna a mérkőzésen. Külön felhívnánk a figyelmet a Malmöben (figyelem, idén ez is egy BL-csapat) futballozó Jo Inge Bergetre, aki olyan védőkből csinált bohócot azon a szeptemberi estén, mint Srna és Corluka. A norvég csapat formájáról sok mindent elárul az is, hogy az utolsó öt Eb-selejtezőjén mindössze az olaszok elleni meccsen kapott gólt.
Verhetetlen csapat volna a norvég? Korántsem. Egy erős, fegyelmezett, gyors, de nem túl kreatív futballt játszó ellenfél, ilyen csapatok ellen Egervári Sándor, Dárdai Pál vagy akár Bernd Storck válogatottja is képes volt eredményt elérni. Leginkább döntetlent - ami azonban a továbbjutáshoz nem lesz elég. Az egyik statisztikai adat, amely a magyar válogatott mellett szól, ugyancsak a masszív, de kissé gépies norvég foci jellegzetességére mutat rá. A Per-Mathias Högmo keretében szereplő futballisták mindössze 14 gólt szereztek norvég válogatott mezben. A legeredményesebb egy védekező középpályás, Alexander Tettey, három találattal. A norvégok tényleg nem gólgyárosok: hazai pályán 2:0-ra verték Máltát, Azerbajdzsán ellen gól nélküli döntetlennel zártak.
A magyar csapat ehhez képest a gólgyárosok hadserege. Gera Zoltán egymaga több gólt (24) szerzett válogatott mezben, mint a norvég játékosok összesen, de ezt elmondhatja magáról Dzsudzsák Balázs (17) és Priskin Tamás (16) is. Böde Dániel 11 találattal a magyar bajnokság gólkirály-jelöltje, Nemanja Nikolics pedig Lengyelországban arat, a szerb származású csatár a magyar mellé lassan lengyel állampolgárságot is kaphat, a Legiában eddig 12 bajnokin 15-ször volt eredményes.
S itt térünk vissza az eredeti problémához. Látta valaki jól futballozni a magyar válogatottban Nemanja Nikolicsot? Emlékszik valaki arra, mikor játszott jól (nem kiválóan, csak jól) piros-fehér-zöld szerelésben Dzsudzsák Balázs? De most ez sem számít. Most már nem számítanak a statisztikák sem. Nem számít, hogy Bernd Storck miért cserélte le hirtelen a teljes stábját (tényleg, miért?). Nem számít, hogy Tőzsér Dani megsértődött. Nem számít, hogy a norvégok lebecsülnek bennünket. Csak az számít, amit már annyiszor hallottunk: "életünk legfontosabb párharca jön", mondja Dzsudzsák és mondják a többiek kánonban. Egyszer az életben ezek a focisták tényleg vegyék már komolyan magukat, és futballozzanak úgy, ahogy azt ígérik. Pontosabban kétszer: Oslóban és Budapesten.
(ktn)
További cikkek a rovatban
Leekens, a jól helyezkedő kalandor?
Néhány nappal ezelőtt olvastam el az Index interjúját Georges Leekens-szel, a magyar válogatott frissen kinevezett szövetségi kapitányával. Azt hittem, káprázik a szemem, és még mindig nehezen tudom értelmezni az olvasottakat.
Very Important Drukker
Szóval az történt, hogy péntek reggel fölhívtak az MLSZ-től, hogy a Szurkolói Klub szokásos internetes totóján én nyertem meg a VIP-belépőt. Beszámoló a Groupamából, a Magyarország–Costa Rica meccsről.
Siralomvölgy, ez a mi hazánk
Búsongunk, gyanakszunk, utálkozunk, irigykedünk. Siralomvölgy, jelen pillanatban ez a mi hazánk.
Védőháló – nélkül…
…párszor már vérig sértettek, mióta szúr a borostám, de olyan sunyi, aljas érzést csak ritkán jegyzek fel, mint amit az idegenbeli meccseken szoktam a füzetembe írni – betelt a füzetem!
"Egyet béengedek úgyis"
Székelyföldön nyaraltunk, szembe jött velünk egy plakát, így hát meccsre is mentünk. Megérte. Zeteváralja–Székelyvarság rangadó a román kupában.
Öt pontban a Vidi elmúlt hetéről
Az elmúlt hét napban a Videoton megnyerte harmadik körös EL-párharcát a Bordeaux ellen, elkerülte a legnehezebb ellenfeleket a playoffkör sorsolásán, majd idegenben megverte a Mezőkövesdet.
Őrült hajrá vagy fogadási csalás?
Feltűnően sok sorsdöntő gól születik az NB I-es mérkőzések utolsó perceiben? Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem az a csapat győz, amelyik megszerezte a vezetést? Átböngésztük az elmúlt tizenhat NB I-es szezon mérkőzéseit, és meg kellett állapítanunk, hogy a magyar bajnokságban újabban tényleg töb…
Gera, ne csússz be!
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Midtjylland
- Ferencváros
- Budapest Honvéd
- Videoton
- Nomme Kalju
- Hapoel Beer Seva
Három magyar csapat maradt versenyben a nemzetközi kupákban, és az, amit láttunk tőlük ezen a héten, valamivel jobb, mint az utóbbi évek termése. A rémálom-meccsek (Tirana, Torpedo Zsodino, Zseljeznicsar) ezúttal elmaradtak.
Kikaptunk, benne van, lesz jobb
Magyarországon, nem kell aggódni azért, hogy a futball lekerül esetleg az újságok címlapjáról. A „magyarfoci”, így egybe, hallatni akar magáról, azt akarja, hogy róla beszéljenek, önző egy teremtés.