Kemény olasz meló, szétesett belga sztárok

Kemény olasz meló, szétesett belga sztárok

, Kiss Tibor Noé

Négy csapat búcsúzott az Európa-bajnokságtól a negyeddöntők végén – mi is búcsúzunk tőlük, szubjektív stílusban.



5. OLASZORSZÁG

A fél világ csodálta, ahogy az olaszok agresszív és gyors támadófocival lepték meg és lépték le Belgiumot, majd Spanyolországot. Pellé és Éder kiváló összjátéka elöl, szupergyors „vonaltól vonalig” zakatoló szélsők (Candreva, Florenzi, De Sciglio, Darmian), hátul pedig a betonkemény BBC-tengely + Buffon. Az olaszok meccsenként 120 kilométert futottak, 10-15 kilométerrel többet, mint ellenfeleik. Persze, ez csak a felszínes nézőket érte meglepetésként, a Prandelli-féle csapat már négy évvel ezelőtt is attraktív játékot mutatott (Eb-ezüst), de Conte támadófocit preferáló filozófiája is visszaköszönt az Eb-selejtezők során (minden idők leggyengébb olasz keretével). A vége mégis szomorkás lett, a németek a futballtörténelem során először legyőzték Olaszországot tétmeccsen, Zaza és Pellé bohócot csinált magából a tizenegyespárbaj során. Ó, azok a büntetők! Olaszország 1990 óta ötödször veszített tizenegyesekkel, a kiesés körben azóta csak Franciaország (2000, Eb, aranygól) és Spanyolország (2012, Eb, 4:0) tudta százhúsz perc alatt megverni Itáliát. De akkor miért kellett most is tizenegyesekre játszani?

 

6. BELGIUM

Nem is annyira titkos esélyesként érkezett az Európa-bajnokságra a belga válogatott, mégis vert seregként távozott. A Wales elleni kiesés nehezen magyarázható, a belga válogatott leggyengébb pontja alighanem az edző, Marc Wilmots volt. Az egykori csatár tehetetlenül nézte végig, ahogy korunk legnagyobb sztárjai szenvednek a pályán. Lukaku és De Bruyne az egész tornán mélyen tudása alatt szerepelt, de Hazard is csak a magyarok ellen villogott igazán. A csapaton belüli hangulat időnként siralmasnak tűnt, nem véletlen, hogy De Bruyne és Courtois kapus is összezördült az edzővel, aki a kudarcokat a játékosok fegyelmezetlenségével magyarázta. Tény, hogy a belgák védelméből egymás után kidőltek a rutinos futballisták sérülés vagy eltiltás miatt (Kompany, Verthongen, Vermaelen), mint ahogy tény az is, hogy Wilmots kapitány nagyot hibázott Fellaini erőltetésével. Egy Conte-szintű edzővel Belgium simán megnyerhetné a legközelebbi vébét vagy Eb-t.

 

7. IZLAND

Mit lehet még írni Izlandról? A torna egyik legnagyobb meglepetését okozta a csapat, amely – noha bejutott a legjobb nyolc közé – még csak nem is mutatta meg igazán, hogy mire képes. Nem véletlenül nyilatkozták ezt a focisták is Anglia legyőzése után, mi pedig hittünk nekik, mert láttuk őket az Eb-selejtezőkön – amikor valóban futballoztak. Az Európa-bajnokságon maradt a betonozás, a kőkemény csapatjáték, maradtak Gunnarsson hatalmas bedobásai és a lúdbőröztető tapsvezénylés. A selejtezőkön látott focin kívül minden volt itt, államelnök a népével, jó fej szurkolók, fogorvos edző, a pályán hipszterek és favágók. Nem baj, bármit elnézünk a srácoknak, 330 ezer lakosú országtól ez a siker példátlan, részünkről „HUH FOREVER!”. Megfontolásra ajánljuk az izlandi ötletet: enbéhármas stadionok helyett fedett csarnokokat mindenhová, ahol egész évben lehet edzeni.

 

8. LENGYELORSZÁG

Szeretettel vártuk az Európa-bajnokságra az egyik legszimpatikusabb közép-európai csapatot, Lengyelországot. Minden adott volt: topligákban remeklő sztárok (Lewandowski, Krychowiak), feltörekvő fiatal klasszisok (Milik), hattüdejű lélekemberek (Blaszczykowski). Ehhez képest pont ők csődöltek be, Lewandowski magához képest kudarcot vallott Franciaországban, „Kuba” sorsdöntő tizenegyest hibázott, Milik pedig (Milik, anyám!) a torna egyik legnagyobb csalódását okozta, a jövő nagy sztárjaként beharangozott csatár egy egyeneset sem bírt rúgni a labdába. Piros pont jár a németek elleni döntetlenért, de a többire nem fogunk emlékezni: színtelen-szagtalan, kissé statikus, nagyon unalmas játék, többet vártunk Lengyelországtól.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább