Hajrákirályok

Hajrákirályok

, focitipp.hu

Ole-Gunnar Solskjaer nevének hallatán talán mindenkinek azonnal az 1999-es Bajnokok Ligája döntő jut eszébe. De az utolsó pillanatokban szerzett győzelmek akkor is édesek, ha nem ilyen kiélezett helyzetben születnek meg.



Ole-Gunnar Solskjaer nevének hallatán talán mindenkinek azonnal az 1999-es Bajnokok Ligája döntő jut eszébe. A göndör hajú norvég csatár góljával akkor a Manchester United szinte az utolsó utáni pillanatban ragadta magához Európa legértékesebb trófeáját. De az utolsó pillanatokban szerzett győzelmek akkor is édesek, ha nem ilyen kiélezett helyzetben születnek meg. Mert minden győzelem fontos, ez derül ki alábbi összeállításunkból.

Ezúttal a négy európai topliga legutóbbi két szezonjának eredményeit böngésztük át, a mérkőzéseik hajrájában esett gólokat összegezve. Emellett azt is kiszámítottuk, hogy egy-egy csapat hány pontot szerzett, illetve vesztett a mérkőzés 80. perce után esett gólok eredményeként. Először a hajrábajnokokkal foglalkozunk.

Verhetetlen bajorok

Az elmúlt két év összesített listáját a Bayern München vezeti: úgy tűnik, tanultak a Manchester elleni BL-döntő tapasztalatából. A bajorok a tavalyi szezonban 12 pluszpontot szereztek azzal, hogy ötször is a 80. perc után szerezték meg a győztes gólt, és emellett kétszer is döntetlenre mentették veszni látszó meccsüket. Gyakorlatilag ennek a tényezőnek köszönhetik bajnoki címüket is, hiszen tavalyi üldözőik közül a Werder mutatója összesítve csupán +1, míg a Schalke egyetlen pluszpontot sem tudott szerezni a hajrában. Amitől a Bayern München teljesítménye igazán imponáló: tavaly a 34 forduló során egyszer sem fordult elő velük az, hogy ellenfelük az utolsó pillanatokban győzze le őket, vagy kiharcoljon egy döntetlent ellenük.

Az Everton titka

Az Everton tavaly elért plusz 9 kilenc pontjával áll a második helyen, ráadásul a masszív liverpooliak a 85. perc után egyetlen gólt sem kaptak a szezonban: íme bravúros bajnoki szereplésük magyarázata. A hajrában négyszer is győztes gólt szereztek, amire az előző szezonban csak egy csapat volt képes a Premiershipben: a Norwich. A Kanárikon azonban ez a bravúr sem segített, hiszen az így begyűjtött "pluszpontokkal" együtt is kiestek az élvonalból. Ahogy tavaly a Norwich, úgy idén is egy újonc érte el a legtöbb győzelmet a lefújás előtti pillanatokban Angliában: az ősszel menetelő Wigan már háromszor is bemutatta ezt a bravúrt. Az Everton egyébként idén már nem remekel, ami a mérkőzéseik 80. perce után esett gólok összeszámlálásakor mutatkozik meg: a véghajrában elért gólarányuk ugyanis 2:7. Különös, hogy még így is pozitív a mérlegük: a 20. fordulóban Sunderlandban Tim Cahill utolsó percben rúgott góljával nyerni tudtak, a többi mérkőzés hasonló szakaszaiban esett találatok pedig egyszer sem befolyásolták a végeredményt. Persze a hajrában kiharcolt döntetlenek is értékesek. Az angol bajnokságban A Middelsborough számít döntetlen-specialistának: Hasselbainkék a tavalyi idényben ötször is a meccs végén mentették meg az egyik pontot. Mivel azonban kétszer ők is elkótyavetyélték a győzelmet, gyakorlatilag semmire sem mentek ezekkel a bravúrokkal.

Döntetlenekkel az egekig

A negyedik helyen álló Internazionale viszont a döntetlenjeivel vívott ki magának ilyen előkelő helyezést listánkon, bár ettől a ténytől Roberto Mancini, alias Mister X nem volt mindig felhőtlenül boldog. Az Inter tavaly hétszer is végrehajtotta azt a bravúrt, hogy vesztett állásból, általában hihetetlen körülmények között végül egálra hozta a meccset a végjátékban. Emellett a milánóiak még három hajrágyőzelmet is számláltak: bizonyára a Sampdoria ellen öt perc alatt bemutatott Recoba-showt sosem feledi, aki látta. Kutuzov a 80. percben még kettőre növelte a Samp előnyét a Giuseppe Meazza stadionban, de az ezután beálló uruguayi a ráadásban gyakorlatilag egymaga megfordította a meccset. Egyébként az olasz ligában érvényesülnek leginkább az erőviszonyok: a tabella elején tanyázó csapatok általában a hajrát is jobban bírják, mint az alsóháziak. Tavaly például éppen az említett Inter-Sampdoria meccsig kellett várni arra, hogy a bajnokságot végül a tabella első felében záró csapat az utolsó tíz percben vereséget szenvedjen valakitől: ilyesmi Olaszországban a 18. fordulóig nem fordult elő. Arra pedig, hogy a mérkőzések végén mutatott teljesítmény jól mutatja egy csapat erősségét, a Fiorentina a legjobb példa. A firenzeiek tavaly végig a kiesés ellen küzdöttek: a hajrában háromszor is képtelenek voltak megtartani az előnyüket. Most viszont menetelnek: talán azért is, mert idén náluk többször (négyszer) egyik csapat sem vívta ki a győzelmet az utolsó pillanatokban.

Hajrában is Barcelona

Spanyolországban a Barcelona egyeduralkodó. A katalánok tavaly a Bayernhez hasonló bravúrt hajtottak végre: egyszer sem kellett keseregniük a hajrában történtek miatt. Ezt a szenzációs sorozatot idén a Deportivo szakította meg: október 15-én La Corunában Rubén Castro a 86. percben 3:3-ra mentette a meccset, két pontot kilopva Ronaldinhóék zsebéből. Meglepetés, hogy a küzdenitudás hiánya miatt annyiszor szapult Real Madrid milyen félelmetes a mérkőzések zárószakaszában. A Galaktikusok tavaly 18, idén már 12 alkalommal is bevették az ellenfelek hálóját: igaz, többnyire már csak biztosabbá téve korábban győzelmüket. Ha pedig igazán izgalmas meccsekre vágynak, legfőképpen a Deportivo és a Valencia találkozóit ajánljuk. A két csapat a tavalyi szezon során nyolc olyan meccset is játszott, ahol az utolsó percekben alakult ki a döntetlen állás. Ebből a Deportivo ötször is pontot mentett, a Valencia pedig négyszer-négyszer örülhetett, illetve szomorkodhatott a lefújás után.

- ktn -

*****

1. Bayern München +12 (17:7)
2. Everton +9 (13:3)
3. Barcelona +8 (11:2)
4. Internazionale +8 (15:8)
5. Fiorentina +8 (9:6)
6. Lazio +7 (7:3)
7. Mainz +6 (12:6)
8. Chelsea +5 (15:1)
9. Leverkusen +5 (14:3)
10. Schalke +5 (8:1)
11. Chelsea +5 (7:2)
12. Malaga +5 (9:6)
13. Deportivo +5 (5:4) és Wigan +5 (5:4)
15. Roma +5 (8:8)
16. Livorno +5 (7:7)
17. Hamburg +5 (8:9)

Magyarázat:

A csapatok melletti első szám (pl. +5) a 80. perc után lőtt gólokkal megszerzett pontokat, míg a második a 80. perc utáni gólarányt jelenti.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább