Cselezni bűn?
Merre tart a futball? - 2. rész
Nem az a kérdés, hogy változik-e a foci, hanem hogy milyen irányba halad. Erre próbált válaszolni a World Soccer brit futball-szaklap néhány elemzője.
Merre tart a futball? - 1. rész: Az eltűnt gólok nyomában
Miért abszurd a sok gól?
Általánosan elfogadott vélemény futballberkekben, hogy gólt rúgni csak az ellenfél hibájából lehet. Vagyis az a feladat, hogy hibázásra kényszerítsük az ellenfelet, értsd: a hátvéd bakija kell ahhoz, hogy betaláljunk. Ezzel a felfogással az a baj, hogy a védelem nézőpontját teszi meg a futball általános nézőpontjává, mindent a védelemből eredeztet. A támadás, a támadók csilloghatnak ugyan, de szerepük a játék egészét tekintve másodlagos. Ha a védők kifogástalanul elvégzik munkájukat, akkor nincs gól. Az ilyen 0–0-s döntetlen ma az edzők álma.Senki se akarja bemesélni nekünk, hogy a 0–0 lehet izgalmas is. Egy vagy két szezonon át esetleg, amíg a szurkoló a pontokat számolja, és azoknak örül. De aztán unalmassá válik. Pedig az edzők ezt forszírozzák. Ők gyűlölik a sok gólt hozó mérkőzéseket. Néhány hónapja az angol harmadosztályban a Peterborough 5–4-re verte a Bristol Roverst. Kilenc gól egy meccsen! Micsoda öröm lehetett! Vagy mégsem? A mérkőzést "abszurdnak" nevezte még a győztes csapat edzője is – aki történetesen Sir Alex Ferguson fia, Darren Ferguson. "Lehet, hogy a nézők élvezték a látottakat, de az edzők nem" – nyilatkozta utóbb. Érdekes ellentmondás rejlik ebben a nyilatkozatban, mégis minden edző azonosul ezzel. "A semleges közönség jól szórakozott, én már kevésbé" – közölte az újságírókkal Gordon Strachan is tavaly, miután a Celtic 3–2-re kikapott a Barcelonától, egy máskülönben érdekes mérkőzésen.
A szép és a csúnya
Minden jel arra utal, hogy az edzők és a játékosok szemében a látványos futball már a múlt része, olyasmi, amin túl kell lépni, magunk mögött kell hagyni, el kell felejteni. Miért? Mert a közvélekedés az, hogy szép focival nem lehet meccset nyerni. Választani kell: vagy a szemet gyönyörködtető játék, vagy a győzelem. A kettő egyszerre nem működhet."Nézzék, én nem vagyok a romantika híve, a szép játék a mi esetünkben illúzió, semmi több. Számunkra a világbajnokságra való kijutás az egyetlen cél, és nem az, hogy a játékunk látványos vagy közönségszórakoztató legyen" – nyilatkozta 2003-ban Chile szövetségi kapitánya, Juvenal Olmos a kvalifikációs sorozat előtt. Chile nem jutott ki a vébére, ráadásul a szurkolókat sem állította a maga oldalára. A "csúnya játék" egy idő után riasztó.
A "látványos" vagy "szép" jelző a futballban mintha becsmérlést jelentene, vagy legalábbis komolytalan, derogáló kifejezésnek tűnik a futballisták és edzőik számára. Amikor a Sam Allardyce-féle Newcastle 2007 nyarán sorra nyerte az előkészületi meccseket, a tréner úgy vélte, azok "nem igazi mérkőzések", csak afféle komolytalan játszadozások, "életre-halálra" a Premier League-ben kell majd focizni. Az edzők többsége sajnos így gondolkodik.
Alig érintve a bokát
Vegyük hát szemügyre, a futball szabályai vajon melyik játékfelfogásnak kedveznek, a védekezőnek vagy a támadónak? Mintha mindenki megbékélt volna például azzal, hogy a játéknak az úgynevezett "taktikai szabálytalanság" is a része. Nem alattomos, nem durva, nem látványos szabálytalanság ez, éppen csak annyi történik, hogy megakadályoznak egy kibontakozó támadást a középpályán, finoman, alig érintve mondjuk az ellenfél bokáját. A szükséges rossz, mondjuk erről, de vajon tényleg szükséges-e? Már halljuk is az ellenvetéseket: "Nem volt más választása, mit tehetett volna?", sőt: "Ez a szabálytalanság kellett…"Hát éppen ez az: nem kellett. A nyájas jóváhagyás, az elnéző legyintés, amivel legitimmé tesszük a taktikai szabálytalanságot, súlyos hiba, hiszen ezáltal éppen egy olyan futball mellett voksolunk, amelyben az erő fölötte áll a technikai tudásnak. Egy friss nyilatkozat Fernando Torrestől, a Liverpool spanyol csatárától: "A hátvédek magasak, erősek, testfelépítésük és játékmodoruk alapján tulajdonképpen harcosok, nem futballisták. A játékvezetők pedig csak akkor ítélnek ellenük, ha már vérzünk a sok szabálytalanságtól."
Cselezni bűn?
Ma elsősorban azok a veszélyeztetett játékosok a pályán, akik gyorsan és kiszámíthatatlanul cseleznek. Ők azok, akik a múltat idézik, azt az aranykort, amikor még öt-hat briliáns technikájú, kiválóan cselező játékos volt egy csapatban. Akkoriban a futballt a gólok, a trükkös mozdulatok és a váratlan, nehezen utánozható cselek tették népszerűvé. Ma a cselezés másodlagos, sokkal fontosabbnak tartják az erőt. Aki ma cselező futballista, arra úgy tekintenek, mint aki lelassítja a játékot, hiszen cipeli a labdát, "rátekeredik", s ezért "önzőnek", "egoistának" tartják, akiből hiányzik a csapatszellem (lásd például Messi vagy Cristiano Ronaldo megítélését).Az a játékos, aki ma cselezni "merészel", felkészülhet a legrosszabbra. Faragni fogják, keményen, pardon nélkül. Persze, így volt ez régen is, emlékezzünk csak Pelé fájdalomtól eltorzult arcára a kegyetlen becsúszások után. De akkoriban Pelé pártján álltak a szurkolók, ma pedig az általános vélekedés némileg módosult. Rúgást kapott? Magára vessen! Miért, mit várt? Ha egyszer annyit cselezett…
Paul Gardner cikke alapján
(folytatása következik)
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.