Darwin és a foci
Merre tart a futball? - 3. rész
A World Soccer brit futball-szaklap elemzése arról, milyen irányba halad a legnépszerűbb sportág.
A bírókról
Folytassuk a játékvezetőkkel. A sportban tevékenykedők közül alighanem a futballbíróknak van a legnehezebb dolguk. Helyzetüket súlyosbítja a mai trend, amikor a gól megakadályozása elsőbbrendű feladat, mint a gólszerzés. Mivel a fontos meccseken általában egyetlen gól dönt, a játékvezető tudja, hogy egy kis hiba is elég részéről, s máris befolyásolta a mérkőzés kimenetelét. Naivitás lenne azt hinni, hogy ezt a nyomást éppen ők, a bírók nem érzékelik.
Emlékezzünk a legutóbbi, decemberben játszott Barcelona-Real Madrid (2-0) mérkőzésre. Lionel Messi, napjaink legtechnikásabb és legjobban cselező játékosainak egyike ellen az első 14 percben négyszer követtek el durva szabálytalanságot. Messi bokája volt a célpont, a játékvezető azonban egyszer sem mutatta fel a sárga lapot, pedig a mozdulat minden esetben egyértelműen a lábra, s nem a labdára irányult.
A szóbeli figyelmeztetésről
Ez pontosan az a cinikus, a szabályoknak fittyet hányó magatartás, amiről az előző számban írtunk. Ahhoz, hogy ez a felfogás a játékosok körében járványszerűen elterjedjen, a játékvezetők is hozzájárultak. Sőt: elősegítették. A bírók kitaláltak a maguk részére egy ügyes kis módszert, a "szóbeli figyelmeztetést". Úgy tesznek, mintha büntetnének. Senki sem kérhet számon rajtuk semmit, hiszen megdorgálták a szabálytalankodó védőt, szigorúan és határozottak "a lelkére beszéltek".
Tipikus kép: a játékvezető atyáskodva, tanítóbácsis gesztusokkal magyaráz a szabálytalanságot elkövető, bűnbocsánatért esedező védőnek, miközben mellettük kínokban fekszik a földön a sértett, akinek szétrúgták a bokáját vagy a térdét. Ráadásul ez a "szóbeli figyelmeztetés" már önmagában is különös: az a futballista, aki pályára lépett, nem ismeri a játék szabályait, és azt kell neki elmagyarázni? Összegezve: a modern játékvezetés nem elég erélyes és keménykezű ahhoz, hogy megvédje a szép focit.
Darwin és a futball
Jelen pillanatban úgy tűnik, a futball varázsa az egész világra kiterjedt, s népszerűségét a fenti - károsnak vélt - folyamatok sem befolyásolják. Ez azonban csalóka kép is lehet, mert a világ olyan gyorsan változik, hogy egyszer csak azon kapjuk magunkat: egy másik sportág lekörözte a futballt. Hiszen semmi sem tart örökké, így nyilván a futball egyeduralma sem. Minden változik: az emberek ízlése, szociális helyzete, változnak az éghajlati viszonyok stb. Túl szép lenne ilyenek után azt képzelni, hogy a futball változatlan és örökéletű lesz.
A foci tehát változik, mert változnia kell - ahogy ez az utóbbi három évtizedben is történt. Csakhogy, megítélésem szerint, a játék nem előnyére változott: az idősebb generációk nosztalgiával emlegetik fel a gólokban gazdag aranykort. Valaki azzal érvelhetne ellenem, hogy a futball változásai a darwini evolúciós sémákat követik, s hogy a természetes szelekció érvényes a sportban is. A mai futball olyan futball, amelynek sikerült túlélnie, vagyis a mai játék a leginkább életképes futball.
Miért nem szidtuk a futballt gyalázó görögöket?
Ez lenne az a futball, amire vágytunk? Ez a sok 0-0 meg 1-0? Ez a játék, amely lassan már senkit sem szórakoztat? A játék, amelyben a testi erő többet jelent, mint a tehetség és a technikai tudás? Élek azzal az előfeltevéssel, hogy a futballban érdekelt emberek többsége szívesebben látna izgalmas, látványos, nyílt, gólokban gazdag mérkőzéseket. S ha nem azt kapjuk a focitól, amit szeretnénk, akkor módunkban áll-e befolyásolni fejlődésének irányát, s ha igen, mit kellene tennünk annak érdekében, hogy egy "színesebb játékot" hozzon a jövő?
Az analízisek természetesen menetrendszerűen elkészülnek, szakemberek írják őket, minden világ- és Európa-bajnokság után részletesen elemzik a látottakat. Ezeknek az elemzéseknek a többségét olvastam, de nem rémlik, hogy bármit is bírálattal illettek volna; csupán a ténymegállapításra szorítkoztak, pozitivista módszerrel leírták a játékot, amely a pályán zajlott. A 2004-es Eb után például a futballt meggyalázó, unalmas, defenzív taktikával előrukkoló görögök ugyanolyan semmitmondó, ítéletmentes osztályzást kaptak az UEFA szakembereitől, mint a 2008-as Eb-t látványos támadófocival megnyerő spanyolok.
Az ilyen bírálóbizottságok tagjai ugyanis egykori vagy jelenlegi edzők, s ebből kifolyólag az edzők nézőpontjából elemzik a látottakat. Náluk nem a látványosság, a szórakoztatás az elsődleges szempont. S ha tíz év múlva egy szélsőséges, csatár nélküli 8-2-0 lesz az alapfelállás, akkor azt a fajta futballt is ugyanezzel a szakszerűséggel elemzik majd: nem dicsérve, de nem is kárhoztatva.
Paul Gardner cikke alapján
(World Soccer, 2009/2)
Az eltűnt gólok nyomában >>> (Merre tart a futball? - 1. rész)
Cselezni bűn? >>> (Merre tart a futball? - 2. rész)
folytatása következik
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.