Calciocaos: az utolsó csepp a pohárban?

Calciocaos: az utolsó csepp a pohárban?

, focitipp.hu

Olasz lelátói körkép

Világbajnoki cím és „calciocaos": Olaszországban mozgalmas volt a nyár. De vajon melyik volt nagyobb hatással a futball presztízsére az olaszoknál? Egyelőre úgy tűnik, inkább az utóbbi.



Botrány vagy siker

Egy világbajnoki győzelem után evidens, hogy a győztes országban a futball presztízse és népszerűsége ugrásszerűen megnő. Mindez természetesen szemmel láthatóan megmutatkozik a stadionok látogatásában. Olaszország azonban speciális eset. Mert mi történik akkor, amikor a világbajnoki cím mellett a sportág egyetemes történetének legnagyobb botránya rendíti meg az olasz futballt? A Squadra Azzurra 24 év után ülhetett fel újra a világ labdarúgásának trónjára, miközben a „calciocaos" botránya söpört végig az országban. Adja magát a kérdés: vajon a botrány vagy a siker hatása lesz az erősebb? Az olasz bajnokság nézőszámainak elemzése alapján választ adhatunk erre a kérdésre.

A „Pisanu-rendeletek"

Rövid távú válaszaink máris vannak: világbajnoki cím ide vagy oda, a Serie A nézettsége csökken. Pontosabban tovább csökken, hiszen egy évek óta tartó negatív folyamatról van szó. Sokáig úgy tűnt, hogy az elmúlt szezon volt a mélypont, hiszen elsősorban az ún. „Pisanu-rendeletek és törvények" hatásának következtében drasztikusan csökkent az A liga nézőszáma. Giuseppe Pisanu, a leköszönt Berlusconi-kabinet belügyminisztere volt. Az ő nevéhez kötődik az ún. „Decreti Pisanu", amely többek között szigorúan korlátozta és szabályozta a szurkolói csoportok stadionon belüli tevékenységét, szigorú azonosításhoz és regisztrációhoz kötötte a jegy- és bérletvásárlást. Pisanu rendeletei emellett a stadionok biztonsági követelményeit is megszigorították.

Idén jöhet a mélypont

A mélypont azonban mégsem a 2005/06-os bajnokság volt... Hogy honnan lehetünk ebben ilyen biztosak már a szezon elején? Ismerjük a 2006/07-es szezon bérleteladási számait. Mindez sok mindent előre vetít, hiszen az olasz stadionokban a nézők túlnyomó többsége bérletes, azaz „abbonati". Tavaly 71 százalék volt a bérletesek aránya a teljes közönségen belül a Serie A-ban. Ezekben a napokban már mindenütt lezárult a „campagna abbonamenti", és a számok bizony néhány helyen drámai visszaesést mutatnak.

Első, mégis vesztes a Milan

A legtöbb bérletet idén is a Milan adta el, de a legnagyobb veszteségeket is ők szenvedték el: majd 30%-kal esett vissza bérleteseik száma. Pedig már a tavaly eladott, közel 51 ezer bérlet is messze volt a kilencvenes évek elejének, a „ holland tulipános" korszak fénykorának 71 895-ös abszolút klubcsúcsától. Az idei szám (37 265) az utóbbi húsz év negatív csúcsa a milánióiaknál.

Az Inter is inkább fekete, mint kék-fekete

A rangsor második helyén idén is az Inter végzett, pedig a kék-feketék akkor is simán megelőzhették volna a Milánt, ha megtartják tavalyi bérleteseiket. A nagy bevásárlások és az érkező klasszisok ellenére azonban náluk is csökkent a szezonbérletesek száma. Az idén eladott 35 706 bérlet az utóbbi 11 év, azaz a Moratti-éra negatív rekordja, de nem abszolút mélypont, hiszen a kilencvenes évek közepén volt, hogy alig több mint 25 ezer nerazzuri bérletes ült a San Siro-ban. Saját klubrekordjuktól, az 1998/99-es bajnokságban (Baggio és Ronaldo közös „korszaka") regisztrált 58 410 bérletestől viszont már ők is messze vannak.

Lazio: évente tízezer néző tűnik el

Lejtmenetbe kapcsoltak a római klubok is. Az AS a 2002/03-as szezon csúcsát, a 48 213 abbonatit mára csaknem megfelezte, míg a Lazio esetében egyenesen zuhanórepülésről van szó. A római égszínkékek három év alatt estek vissza 41 547 bérletesről a jelenlegi 12 276-ra. Meglepő, hogy még az évről évre erősödő Palermónál is folyamatosan csökken az eladott bérletek száma. 2004-ben, a feljutás évében annyi szezonbérletese (32 847) volt a szicíliai csapatnak, hogy a mérkőzésnapokon már csak a vendégszurkolók számára értékesítettek jegyeket, idén szeptemberre ez a szám 17 973-ra esett vissza.

Csak Cataniában érdekes a foci?

Az A liga húsz klubjából tizenötnél csökkent az eladott bérletek száma a tavalyi évhez képest, összességében pedig majd 15%-kal kevesebbet értékesítettek az idén. Számottevően mindössze két újonc, az Atalanta és a Serie A-ba 22 év után visszakerült Catania tudta növelni eladott szezonbérleteinek számát. A szicilai kiscsapat unikumnak számít a Serie A-ban: egyedül ők tudtak klubcsúcsot(15 450) dönteni idén az első osztályú klubok közül.

Találgatások

Az okokat firtatva számos elmélet és következtetés látott napvilágot. A legnépszerűbbek a drága jegyárakra és a fentebb említett „Pisanu rendeletek"-re vonatkoznak. Ugyanakkor
a mérkőzéseket közvetítő fizetős tv-k közönségelvonó hatását is többen nagy jelentőségűnek tulajdonítják. Ezekhez csatlakozott idén a „calciocaos", azaz a nagy nyári olasz futballbotrány. Önmagában a botrány is magyarázhatja a visszaesést, de van az ügynek egy érdekes kihatása is, amit legszemléletesebben talán a „Juventus-effektus"-nak hívhatunk.

A „Juventus-effektus"

A Juve ugyanis nemcsak egy klub a sok közül, hanem a legnépszerűbb Itália szerte. Becslések szerint csak Olaszországban 14 millió szurkolójuk van a zebráknak, ami több, mint a két milánói gigaklub olaszországi szurkolóinak száma együttesen. Kiválóan látható ez, ha egy pillantást vetünk a Juventus új (és valószínűleg csak ideiglenes) otthonául szolgáló B liga nyári fejleményeire is e tekintetben. A másodosztályban bizony éppen az ellenkezője zajlik, zajlott le mint az A ligában. A Serie B-ben nemhogy csökkent volna a bérleteladások száma, hanem majdnem 20%-os a növekedés történt ezen a téren. A huszonkét klub közül tizennégy növelte bérleteseinek számát, köztük öt (Mantova, Rimini, Crotone, Spezia, Frosinone) abszolút klubcsúcsát, míg négy (Napoli, Genoa, Cesena, Modena) saját B ligás klubcsúcsát döntötte meg ebben a szezonban.

Fradi-effektus azonban nincs

Az olaszországi helyzet abban mindenképp hasonlít a magyarországira, hogy nálunk a Fradi NB II-es szereplése von maga után óriási érdeklődést a másodosztályban. Eltérés viszont, hogy Itáliában idén kis túlzással boom-ról beszélhetünk a másodvonal kapcsán: a nézettség növekedése nemcsak a Juve meccsein érzékelhető, hanem ez igaz szinte az egész ligára is. Magyarországon viszont a Ferencváros meccseit leszámítva továbbra is bántó érdektelenség kíséri a másodosztály küzdelmeit: a legtöbb helyen csak pár száz néző szórakozása a magyar NB II.

A Serie A és a Serie B bérleteladási adatai, a klubok bérleteladási rekordjai >>>

(szg.focitipp.hu)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább