Olaszország focikirályai

Olaszország focikirályai

, focitipp.hu

Serie A: posztonkénti rangsor

Frey, Maicon, Mutu, Totti - a focitipp szerint ők voltak az olasz bajnokság tavalyi szezonjának csúcsfocistái a posztjukon.



Veterán kapusok az élbolyban

Az idei szezon legjobb kapusa Olaszországban egyértelműen Sébastien Frey volt. A francia évek óta a Serie A egyik legjobb portása, de hazája válogatottjának kapujában érthetetlen módon még egyszer sem védett (2004-ben egy lengyelek elleni barátságos válogatott mérkőzésen a kispadon ült). Két éve áll a firenzeiek kapujában, és idén nagy szerepe volt abban, hogy a 15 (eredetileg 19) pont hátránnyal induló Lilák végül az UEFA-Kupa indulást érő ötödik helyen zártak. Még egy statisztikai adat Frey mellett: a Fiorentina kapta a legkevesebb gólt.

A második legkevesebbet a Lazio, a kapuban egy veterán medvével, az 1998-ban az Év Kapusa díjat is elnyerő Angelo Peruzzival. Az 1984-es BEK-döntőben (Liverpool-Roma) még labdaszedőként sertepertélő Peruzzi a nyáron szögre akasztja a kesztyűjét - elismerésünk a pályafutásának is szól. A harmadik helyet a bajnok Inter brazil portásának, Julio Cesarnak adjuk. Cesar Toldót szorította ki a kapuból, és az ő megbízható teljesítménye is kellett az Inter példátlan itáliai rekordsorozatához.

Előkelő helyet szerzett listánkon a még mindig csak 29 éves Christian Abbiati, aki a Juventus után a Torino kapuját is magabiztosan védte. Nem feledkeztünk meg a Catania 36 éves portásáról, Armando Pantanelliről sem. A baseball-sapkás kapus csapata a sereghajtó Messina után a legtöbb gólt kasszírozta ugyan az élvonalban (68), de Pantanelli bravúrjai sokat értek a szicíliai kiscsapatnak: a legtöbbet talán az utolsó körben, a Chievo elleni ki-ki meccsen. Nem feledkeztünk meg az olasz kapusok meg nem értett zsenijéről, Morgan De Sanctisról (Udinese) és a Parma buciképű kesztyűséről, Luca Bucciról. Megfeledkeztünk viszont Didáról, aki összességében nem fért be az első tízbe.

Kapusok

1. Frey (Fiorentina)
2. Peruzzi (Lazio)
3. Julio Cesar (Inter)
4. Abbiati (Torino)
5. Pantanelli (Catania)
6. De Sanctis (Udinese)
7. Doni (Roma)
8. Amelia (Livorno)
9. Bucci (Parma)
10. Manninger (Siena)


Maicón, a főnyeremény

Nem túlzás azt állítani, hogy a tavaly nyári szezon legjobb igazolását az Inter hajtotta végre, amikor 7 millió euróért megvásárolta Maicónt a Monacótól. A 26 éves brazil jobbhátvéd új lendületet adott a milánói klubnak, a védő a támadásokból is alaposan kivette a részét. Nélkülözhetetlenségére jellemző, hogy a klub élő legendája, Javier Zanetti számos alkalommal miatta került át a balhátvéd posztjára.

A második helyet ugyancsak egy Inter-játékos, a jelenkor egyik legellentmondásosabb futballistája, Marco Materazzi érdemelte ki. Franciaország persona non gratája védő létére 10 gólt szerzett idén - igaz, ezzel még mindig elmaradt saját, 12 gólos rekordjától, amit a Perugia színeiben állított fel 2001-ben. Nemcsak a fejeseitől és a tizenegyeseitől tarthattak a kapusok - a Messina ellen klasszikus ollózó mozdulattal talált a kapuba. Hol van már a tavalyi idényzáró, amikor Empoliban 45 méterről lőtt öngólt...

A harmadik helyet Massimo Oddo kapta. A jobbhátvéd a Lazio csapatkapitányaként világbajnoki címet szerzett, de decemberben nem tudott ellenállni a Milan csábításának - utóbb ezt élete legjobb döntésének nevezte. Azonnal sikerült beilleszkednie a Rossonerók csapatába, és nemcsak a bajnokságban, hanem például a BL-döntőben is a legjobbak közé tartozott. A Milan sokat nyert vele: az idén feltűnően lelassuló Cafú ideális utódja.

Alig maradt le a dobogóról két erőtől duzzadó szélsőhátvéd: a tejfelesszájúnak látszó, zselézett hajó Manuel Pasqual (Fiorentina), és a borostás, zselézett hajú Marco Cassetti (Roma). Előbbi az egyik legtehetségesebb olasz balhátvéd Balzaretti (Juventus) mellett, utóbbi pedig már a Lecce játékosaként is kivívta két évvel ezelőtt a focitipp szimpátiáját. Talán meglepetés, hogy a legjobb tíz közé egyetlen Milan-játékost sem fért be.

Védők

1. Maicón (Inter)
2. Materazzi (Inter)
3. Oddo (Lazio/Milan)
4. Pasqual (Fiorentina)
5. Cassetti (Roma)
6. Siviglia (Lazio)
7. Panucci (Roma)
8. Barzagli (Palermo)
9. Falcone (Sampdoria)
10. Vargas (Catania)

Materazzi ollózásos gólja


Élen a „színészkedő cigány"

A Chelsea-nél nem tartottak rá igényt, miután kiderült, hogy rendszeresen fogyasztott kokaint. A Juventusba nem igazán tudott beilleszkedni. Maurizio Zamparini, a Palermo elnöke színészkedő cigánynak nevezte. Ő Adrian Mutu, az olasz liga előző szezonjának alighanem legjobb középpályása. A firenzeiek támadó középpályása 16 góllal hálálta meg Prandelli mester bizalmát. Luca Toni viszont neki lehet hálás: a Fiorentina gólzsákja saját maga 16 gólját számos esetben a román gólpassza előzte meg.

A második helyet Dejan Sztankovics érdemelte ki. A szerb középpályás a világbajnoki blamázs után hamar összeszedte magát, és az Inter nagy menetelésének egyik főszereplőjévé vált - a Milan elleni 4:3-as mérkőzésen szerzett gólja pedig bizonyára a klasszikusok közé emelkedik majd. Daniele De Rossi tavaly egy bajnoki mérkőzésen elismerte a játékvezetőnek, hogy kézzel szerzett gólt, majd a válogatott tagjaként az USA elleni csoportmeccsen leütötte Brian McBride-ot. Hogy melyikük az igazi De Rossi? Talán sosem tudjuk meg, az viszont biztos, hogy ő Olaszország egyik legjobb középpályása, amit a Roma játékosaként idén is bizonyított, így méltán övé a képzeletbeli bronzérem.

A Milan zsenije, Kaká csak a negyedik helyen végzett - a Bajnokok Ligájában tíz, a bajnokságban nyolc gólt szerzett. Ingadozó formája miatt kimaradt a top 10-ből Andrea Pirlo (Milan), Gennaro Gattuso (Milan) és a BL-ben remeklő Mancini (Roma) is, hosszú kihagyása miatt pedig az amúgy remeklő Vieira-Cambiasso (Inter) páros. Itt van viszont az év két felfedezettje: Stefano Mauri (Lazio) és Riccardo Montolivo (Fiorentina), valamint az Atalanta legeredményesebb Serie A játékosává előlépő Cristiano Doni.

Középpályások

1. Mutu (Fiorentina)
2. Sztankovics (Inter)
3. De Rossi (Roma)
4. Kaká (Milan)
5. Mauri (Lazio)
6. Doni (Atalanta)
7. Montolivo (Fiorentina)
8. Corini (Palermo)
9. Obodo (Udinese)
10. Almirón (Empoli)

Materazzi öngólja


Totti, a csatár

Az olasz csatárkirály idén Francesco Totti volt. A 26 góljával élete első gólkirályi címét begyűjtő Totti talán annak köszönhette egyéni sikerét, hogy az elmúlt évekhez képest Luciano Spalletti nem játékmesterként, hanem előretolt ékként számított rá. Francesco Totti egyébként akár beállíthatta volna Luca Toni tavalyi - felülmúlhatatlannak hitt - 31 gólos rekordját is, ha nem hagy ki öt tizenegyest a szezon során. Ehelyett ismét szebbnél szebb gólokat szerzett, ráadásul kilenc meccsen is duplázott. Még egy díjat bekasszírozhat: hacsak Ruud van Nistelrooy nem szerez két gólt az utolsó fordulóban a Real Madrid-Mallorca mérkőzésen, az európai Aranycipőnek is örülhet.

A második helyet Tommaso Rocchi, a Lazio csatára érdemelte ki egész éves megbízható teljesítménye alapján. Idén (akárcsak tavaly) 16 góllal zárta a szezont, és a macedón Pandevvel együtt nagy szerepe volt abban, hogy az Égszínkékek két után visszatérhetnek a Bajnokok Ligájába. Rocchihoz hasonlóan a harmadik helyen végző Rolando Bianchinak is volt egy árnyéka (az örökifjú Nicola Amoruso) saját csapatában. Bianchi rögtön egy triplával nyitott az első fordulóban, majd meg sem állt 18-ig. A még mindig csak 24 éves csatár lehet a jövő embere. Akárcsak Fabio Quagliarella, akinek 13 bajnoki gól is elég volt a válogatottbeli debütáláshoz: az első olyan meccsen (Litvánia ellen), ahol kezdő volt, két bombagólt lőtt.

Olaszországban nincs gólínség (a topligák közül az olaszországi gólátlag immár második éve jobb a francia, a spanyol és az angol liga adatainál), így csatárínség sincs. A legjobb tízben megtaláljuk az eddigi legjobb olaszországi szezonját produkáló Zlatan Ibrahimovicot. A legutóbbi három szezonja során 63 gólt szerző Cristiano Lucarellit. A szicíliai gólzsákokat: Riganót (Messina) és Gionatha Spinesit (Catania). A Catania sztárja is imponáló teljesítményt nyújt: 2001 óta 105 ligagólt szerzett. Nem hagyhattuk ki a sérülései ellenére 16 gólig jutó Luca Tonit és a parmai Igor Budant, aki ősszel zsinórban öt meccsen talált be az ellenfelek kapujába. Ezért maradt ki az Empoli legeredményesebb csatára (Luca Saudati) és a Parma tavaszi Messiása (Giuseppe Rossi).

Csatárok

1. Totti (Roma)
2. Rocchi (Lazio)
3. Bianchi (Reggina)
4. Ibrahimovic (Inter)
5. Lucarelli (Livorno)
6. Rigano (Messina)
7. Spinesi (Catania)
8. Toni (Fiorentina)
9. Quagliarella (Sampdoria)
10. Budan (Parma)


Serie A, A csapat

Frey (Fiorentina) - Maicon (Inter), Materazzi (Inter), Panucci (Roma), Pasqual (Fiorentina) - De Rossi (Roma), Mauri (Lazio) - Sztankovics (Inter), Mutu (Fiorentina), Kaká (Milan) - Totti (Roma)

Serie A, B csapat

Peruzzi (Lazio) - Oddo (Lazo/Milan), Barzagli (Palermo), Siviglia (Lazio), Cassetti (Roma) - Montolivo (Fiorentina), Obodo (Udinese), Corini (Palermo), Doni (Atalanta) - Bianchi (Reggina), Rocchi (Lazio)


Olasz szezonanalíz sorozat (2006-07)
Római ima: csak Tottit ne! (tizenegyesek, nézőszámok) >>>
Michelangelo, Messina, mészárszék (sárgák, pirosak) >>>
Szicíliába kéne menni... (gólátlagok, teljes góllövőlista) >>>
Gólképtelen torinóiak, milánói hajrákirályok (hajrágólok) >>>
A céllövöldében az Interé a főnyeremény (kapuralövések, gólátlagok) >>>
Olaszország focikirályai (posztonkénti rangsor) >>>


(ktn.focitipp.hu)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább